FSP champ 1K Online UPS için en sağlıklı kullanım nasıl olmalı?

truetech

Hectopat
Yaklaşık bir hafta önce on-line bir UPS aldım. Şu an sorunsuz şekilde kullanıyorum fakat sağlıklı kullanım açısından birkaç sorum var. UPS girişini 2 metre uzunluğunda akım korumalı prize bağladım UPS'i yüksek akımdan koruması için (UPS üzerinde koruma olduğundan haberdarım, gerilim UPS'den önce prize gitsin istedim). Mesafe yetmediği ve fazla sesli olduğu için odanın serin bir kısmına yerleştirdim, 3 çıkış kanalından birine 5 metre uzunluğunda ve 1, 5mm² çapında uzatma prizi taktım (uzatma prizini yine 5 metre uzunluğunda, kablosu 3mm² çapında bir priz ile yakın zamanda değiştirmeyi düşünüyorum). Uzatmanın çıkış kanalında ise yine akım korumalı priz var ve tüm cihazlar ona bağlı. Haliyle UPS çok sesli çalıştığından, gün sonunda işim bittiğinde her şeyle birlikte onu da kapatıyorum. UPS çıkışına direkt bilgisayar ve monitörleri bağlamam UPS'in fan sesinden ve alan darlığından dolayı gerçekten zor. Kullandığım UPS ve prizleri ekte bırakıyorum. Birçok konu gezdim fakat cevap bulamadım. Şuan kullandığım düzen sağlıklı mı? Benim senaryoma göre en sağlıklı kullanım şekli nasıl olmalı?

@Yener K.
@Yeni Teknik Sembol
@Uchiha Shisui

FSP champ 1K Online LCD göstergeli UPS.
APC essential surgearrest 6 çıkış 230v.
Eğer ihtiyacınız olursa kullanma kılavuzu: https://www.fsp-ps.de/download/ico/407/Champ_User_Manual_FSP_Turkey_Tower_RM.pdf

@truetech, ben Line Interactive bir UPS kullanıyorum. Haliyle pasif bir soğutması söz konusu. Fan bulunmadığı için ses durumunuz hakkında yorum yapamayacağım. UPS'e uzatma takma hususundaysa biraz gelenekçi olup 4 çıkış bulunan ürünü masanın en optimum yerine konumlandırdım ve önemli olan parçaların kablolarını taktım. Ancak @Yener K. Hocam'ın birden farklı konuda da belirttiği üzere uzatma kablosu takmak sorun teşkil etmiyor.

Merhaba. Hocam; "oda topraklı prizi - uzatmalı priz - akım korumalı priz - online UPS – uzatmalı priz - akım korumalı priz - tüm bağlı cihazlar" şeklindeki bu montaj şekliyle UPS'nizi şebeke öncesi girişi ve UPS prizleri çıkışı şeklinde ayrı uzatma ve akım korumalarla konuşlandırmışsınız, tam anladığım üzere. Bu konuda herhangi bir çizim (montaj) şeması olmadığı için de bu metinden bu şekliyle bir çıkarsamayı ben yapabildim. Çok aşırı (ekstrem) kablo metrajları olmadıktan sonra online UPS'nizin arka prizleri sonrasındaki bu kullanım şekliyle yine bir sakınca oluşturulmaz. Bu şekilde kullanım şekli de gayet sağlıklıdır, bu konuda herhangi bir sıkıntıyı oluşturamaz, hiç merak etmeyin. Bu şekildeki kullanımınız asıl çalışma masasındayken UPS'nin rahatsız edici fan sesinden olabildiğince uzak olabilmektir sanırım. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
@truetech, ben Line Interactive bir UPS kullanıyorum. Haliyle pasif bir soğutması söz konusu. Fan bulunmadığı için ses durumunuz hakkında yorum yapamayacağım. UPS'e uzatma takma hususundaysa biraz gelenekçi olup 4 çıkış bulunan ürünü masanın en optimum yerine konumlandırdım ve önemli olan parçaların kablolarını taktım. Ancak @Yener K. Hocam'ın birden farklı konuda da belirttiği üzere uzatma kablosu takmak sorun teşkil etmiyor.

Teşekkür ederim.

Merhaba. Hocam; "oda topraklı prizi - uzatmalı priz - akım korumalı priz - Online UPS – uzatmalı priz - akım korumalı priz - tüm bağlı cihazlar" şeklindeki bu montaj şekliyle UPS'nizi şebeke öncesi girişi ve UPS prizleri çıkışı şeklinde ayrı uzatma ve akım korumalarla konuşlandırmışsınız, tam anladığım üzere. Bu konuda herhangi bir çizim (montaj) şeması olmadığı için de bu metinden bu şekliyle bir çıkarsamayı ben yapabildim. Çok aşırı (ekstrem) kablo metrajları olmadıktan sonra Online UPS'nizin arka prizleri sonrasındaki bu kullanım şekliyle yine bir sakınca oluşturulmaz. Bu şekilde kullanım şekli de gayet sağlıklıdır, yani bu konuda bir sıkıntıyı oluşturamaz, hiç merak etmeyin. Bu şekildeki kullanımınız da çalışma masasındayken UPS'nin rahatsız edici fan sesinden olabildiğince uzak olabilmektir sanırım. Kolay gelsin.

Evet benzer bir montaj şekli; sabit topraklı priz > 2M akım koruma priz > 1, 5M UPS > 5M uzatma > 2M akım koruma priz > ve ona bağladığım cihazlar şeklinde montaj şeması. Sesten dolayı uzaklaştımak istedim UPS'i 1 metre uzaklıktan bile 50 dba ses yayıyor o yüzden.
Ayrıca prizleri değiştireceğim fakat bir şey dikkatimi çekti UPS priz ile (type e) normal topraklı priz (type F) arasındaki fark nedir? Bilginiz varsa bu tip UPS prizi kullanmam fayda sağlar mı? @Yeni Teknik Sembol @Uchiha Shisui @Yener K.

Son düzenleyen: Moderatör:

Merhaba. Türkiye'de satılan tüm UPS'lerin prizlerini genellikle F tipli olarak biliyorum. Burada kullanılan priz (ev veya UPS'nin arka prizi) F tipi (toprak metalleri kısmı iki yanda) olup buna takılan fişler E tipi (toprak hattı için hem iki yanında hem fişin ortasında topraklama boşluğu) ise bu kullanımla sıkıntı olmaz, Avrupa'dan gelen pek çok ev cihazlarının fişlerinde böyle bir boşluk vardır ve Türkiye 'nin topraklı prizlerinde uyumlu kullanılıp hiçbir sıkıntı olmamış olur. Ancak bunun tersinde yani E tipi prizle F tipi yani ortasında delik olmayan topraklı fiş kullanımında bir sıkıntı olacaktır. Çünkü E tipi prizdeki toprak ucunun F tipi topraklı fişle kullanılması imkanı (prizdeki bu toprakllama pini kesilip alınmadıkça) bulunmayacaktır. 2. linkte dünyada kullanılan tüm priz/fiş tip standardı ve uyumlu olduğu fiş tipleri detaylı olarak belirtilmektedir. Kolay gelsin.

Merhaba, tekrar rahatsız ediyorum kusura bakmayın. Bahsettiğim ON-LINE UPS'in giriş kısmına akım korumalı priz takmayı düşünüyorum yıldırım ve diğer koşullarda cihaza zarar gelmemesi için, ayrıca çıkış kısmında zaten linkte belirttiğim 6 girişli model bulunmakta. Eğer giriş kısmında kullanmak sağlıklıysa veya uyumluysa ON-LINE UPS'i takacağım akım korumalı priz arıyorum. Birinin 1800J koruması var, diğerinin 2700J koruması var. Hangisini önerirsiniz?

@Yener K.
@Uchiha Shisui
@Yeni Teknik Sembol

UPS ile akım korumalı priz kullanmaya gerek yok. Zaten UPS bu korumaları da yapıyor. Akım korumalı prizi diğer aletler için kullanabilirsiniz.

UPS ile akım korumalı priz kullanmaya gerek yok. Zaten UPS bu korumaları da yapıyor. Akım korumalı prizi diğer aletler için kullanabilirsiniz.
Onu biliyordum fakat amacım akımın UPS'e gitmeden önce kendisini yüksek akımdan korumak. UPS bana göre biraz pahalı olduğundan dolayı bu endişem. Elektrik gittiği zaman UPS giriş prizini söktüğümde tüm topraklama kalkıyor, sökmemin nedeni ise elektrik geldiğinde UPS üzerine bir ihtimal yüksek dalga verebilir endişesi. Ayrıca Yakınımda hava şartları uygun olduğunda yıldırım çok düşüyor onun için hepsi için böyle bir çözüm bulmaya çalışıyorum. Giriş kısmında belirttiğim prizlerle kullanmamın bir sakıncası var mı sizce?

Yeni konular

Geri
Yukarı