FTTH dalgalı ping

veyt

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, öncelikle bu durumun haziran ayından sonra başladığını belirteyim. Öncesinde hiç problem yoktu. Ping değerler yükseğe çıkıyor. Veya sürekli dalgalı oluyor. Çözüme kavuşturamadık. Nasıl bir yol izlenmelidir. Yardımlarınızı bekliyorum. Paket kaybı da çok sık oluyor. İndirme yapılsa da yapılmasa da. Veya telefon upload yapıldığı zaman paket kayıpları uçuyor kabloda.

ISS: Türk Telekom.
Paket: 200/30
Modem: TP-Link EX20v.
ONT: Huawei.

IMG_20231101_012028.jpg

@Recep Baltaş

Dosya Ekleri

• IMG_20231031_235422.jpg
    IMG_20231031_235422.jpg
    140 KB · Görüntüleme: 22
  • IMG-20231031-WA0023.jpeg
    IMG-20231031-WA0023.jpeg
    48,9 KB · Görüntüleme: 31
Son düzenleyen: Moderatör:
Evvela bir bufferbloat testi yapar mısınız? Müsait bir anda yapın ama, evde o interneti zorlayacak şeyler yapmayın. Tabi ki herkesin bağlantısını kesin demiyorum ama indirme falan varsa o sıra yapmayın testi.

Eğer sadece bilgisayarda oluyorsa şu rehbere de bakabilirsiniz:

Akşam atarım ama genelde B ya da A çıkıyor. Down +40 up+20 gibi değerler çıkıyor.

buyrun @Crownguard bayağı kötü değerler çıktı bu arada.

Öğlen ben evde yokken saha ekibinden birisi gelmiş. Girişteki fiber kutuya bakıp gitmiş. Ne yaptığını bilmiyorum. Arıza kaydım da devam ediyor. Bir de şu arıza kaydını hız kaybı diye açmaları yok mu? deli eder insanı

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-11-01 210929.png
    Ekran görüntüsü 2023-11-01 210929.png
    469,6 KB · Görüntüleme: 19
Şu videoya bir bakın hocam.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ayrıca sorun direkt altyapıyla alakalı da olabilir. Müşteri hizmetleriyle uğraşmak istemiyorsanız direkt Türk Telekom CEO'suna LinkedIn'den böyle böyle problemim var, numaram, e-postam, ismim şu diye mesaj atabilirsiniz. Zira bize fiber gelirken ben Turkcell CEO'suna yazdım, bölgemdeki yetkili kişiye yönlendirdiler. Bir problemim olduğunda ilk aradığım olmasa da onu arıyorum. Sonradan işime de yaradı yani.

Son düzenleme:
Altyapısal problem olduğunu ben de düşünmekteyim çünkü hazirandan beri böyle, onun öncesinde yayın açıyordum 6k bitrate donma kasma lag hiçbiri yoktu. bu qos uygulamak bana yaramıyor buffer değerlerini düşürüyor ama genel kullanım yine aynı gözüküyor. Yarın santrale uğrayacağım tekrardan. Çözüm masasında derdimi anlatacağım.

@Crownguard hocam birşey soracağım. 200/30 hız alıyorum ya. Benim ontden modeme Cat5e geliyor. Sorunum bundan kaynaklı olabilir mi. Kısa bir Cat6 alıp denesem düzelir mi acaba.

Hocam CAT5 olduğuna emin misiniz? Sorun sadece bu bile olabilir. CAT5'in en fazla kapasitesi zaten 100Mbps. Ondan olabilir gibi gözüküyor. Sorun altyapıdan kaynaklı olmasa dahi o CAT5'i değiştirmeniz gerekmekte. Ama garip olan yanlış anlamadıysam başlarda böyle değilmiş, sonradan böyle olmuş.

Cat5e hocam. Acaba vardı da ben mi fark etmedim? Çünkü ping artmıyordu. Paket kaybı olup ben mi hissetmiyordum acaba? Demek ki az oluyordu. @Crownguard sabah Bi cat 6 alayım bilhisayarcıdan bakalım.

Şu an ont den modeme Cat5e, modemden pcye ugreen flat Cat6 geliyor hocam.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı