Futsal oynarken heyecanlanmak

Uranhay

Kilopat
Süper Moderatör
Yer
Türkiye
Arkadaşlar yarın futsal seçmelerimiz var ve iyi oynayan takıma girecek. Benim üzerimde çok büyük bir baskı varmış gibi hissediyorum. 12. sınıfım ve 10-11'de seçilmiştim. Ama bu sefer seçmelere kaldım. (Biz de şöyle ilk olarak iyi oynayanlar direk formayı alır sonra hazırlık maçında iyi oynayanlar alınır.) Bu baskıyı ve özgüvensizliği nasıl kırabilirim?

Arkadaşlar yarın futsal seçmelerimiz var ve iyi oynayan takıma girecek. Benim üzerimde çok büyük bir baskı varmış gibi hissediyorum. 12. sınıfım ve 10-11'de seçilmiştim. Ama bu sefer seçmelere kaldım. (Biz de şöyle ilk olarak iyi oynayanlar direk formayı alır sonra hazırlık maçında iyi oynayanlar alınır.) Bu baskıyı ve özgüvensizliği nasıl kırabilirim?
Sadece oyuna odaklan bu seçmeyi kazanmam gerek diye kendine bi hedef koy ve sadece çalış seçmelerden önce antrenman yap ve futsal seçmeleri dışında çok istediğin birşey varsa eğer seçmeleri kazanırsan sanki gerçekleşcekmiş gibi düşün.

Rahat olmaya çalış. Derin nefes al klasik yöntemler ama iş yapar her zaman. Aşırı kasmadan normal bir maça çıkıyormuş gibi hazırlan ve dik dur olabildiğince. Gerçekten iyi oynayanlar seçiliyorsa ve iyi oynadığını düşünüyorsan zaten formayı alacaksındır.

Çözümünü kendin üret. Bu tür sorunlarda biz sadece normal cevaplar yazarız. Düşün, aklına gelir. Ben kendi sorunlarımı kendimle çözüyorum. Çünkü başkasının çözümünü iyi bulmayabilirsin ama kendi çözümüne karar verince onun daha iyi olduğunu düşünürsün. Çözümüne güvendiğinden sorununu kırarsın.

Rahat olmaya çalış. Derin nefes al klasik yöntemler ama iş yapar her zaman. Aşırı kasmadan normal bir maça çıkıyormuş gibi hazırlan ve dik dur olabildiğince. Gerçekten iyi oynayanlar seçiliyorsa ve iyi oynadığını düşünüyorsan zaten formayı alacaksındır.
Kardeşim seçmelere kalan 4 kişi var ve forma alan da 9 kişi futsal 12 kişi oynandığına göre 3 kişi forma alabilir. Dördümüzün arasında benden kat ve kat kötü oynayan 1 kişi var ama yine de korkuyorum çünkü sahaya çıktığımda dizlerim titremeye başlıyor ve isabetli paslar atamıyorum. Benden kötü oynayan kişi oldukça rahat sahada. (Zaten bu yüzden seçmelerde.) Ve bende biraz öz güven eksikliği var sanırım. Şuan bile içim kıpır kıpır. Bazı arkadaşlar rahat ol diyor ama şuan bile heyecanlıyım. Sahada heyecanlanıp panik yaptığım için seçmelerdeyim zaten. Önceden böyle bir problemim yoktu ama sınıflar değişti ve ben sınıfımın en iyi futbol oynayanlarındanım. Üstümdeki baskı bundan kaynaklı.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı