FX-6300 Sistem nasıldır?

osman20

Decapat
  • İşlemci : FX-6300
  • Anakart: Gigabyte am3+
  • RAM: 16 GB DDR3
  • Ekran kartı: GTX 1050 Ti
  • HDD: 500 GB
  • Monitör : BenQ 24" 1ms 75 Hz
Bu sistem internet kafe PC'si, ordan alıcam.
Oynucagım oyunlar CS:GO, Pubg, Fortnite.
Hangi ayarlarda kac FPS alacağımı tahmini olarak belirtirseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
  • İşlemci : FX-6300
  • Anakart: Gigabyte am3+
  • RAM: 16 GB DDR3
  • Ekran kartı: GTX 1050 Ti
  • HDD: 500 GB
  • Monitör : BenQ 24" 1ms 75 Hz
Bu sistem internet kafe PC'si, ordan alıcam.
Oynucagım oyunlar CS:GO, Pubg, Fortnite.
Hangi ayarlarda kac FPS alacağımı tahmini olarak belirtirseniz sevinirim.

1_ Sistemin ne zaman satın alındığını biliyor musun?
Bende 5 ay önce arkadaşımın 2 sene önce kapattığı internet kafenin yaklaşık 3 sene 3 ay önce topladığı kasalardan birini satın aldım.

2_ Sistem aktif olarak kafede ne zamandır kullanılıyor?
Sistem 3 sene 3 ay önce satın alındı. Aktif olarak sistem toplandıktan kafe kapanana kadar yaklaşık 1 sene kullanıldı. Akabinde ben satın alana kadar arkadaşının deposunda 2 seneye yakın temizlenmiş ve jelatinli bir şekilde bekletildi.

3_ Anakartın 970 mi, 990 chipset mi?
Sistemi aldığımda sistemde Asus M5A97 LE R2.0 anakart mevcuttu. Daha ilk haftasında sorunlar başladı. Fakat bu süreçte kasayı arkadaştan ve uygun sayılabilecek rakama aldığım için ayıp olmasın diye çok fazla üstelemedim. 1 ay boyunca bu anakartla yaşamadığım sorun kalmadı. Neyse ki sağolsun @Murat5038 hocam vardı. Kendisi olmasa ne yapardım hiç bilmiyorum. Sorunun %95' ini bu süreçte @Murat5038 hocamın %94.9 yardımıyla çözmeye çalıştık.:)Sonrasında anakartın bozuk olduğuna kanaat getirdik. Durumu maddi olarak çok iyi değildi. Bu sebeple 0 anakart talep etmedim. 2. el bir bilgisayarcıdan 990 Chipset Asus anakart aldım. Ses giriş yerleri bozuktu. Ses kartı takılıydı. Windows 10 ile çalışmadı. Çünkü ses kartı çok eskiydi. Geri verdim. Bu sefer MSI 970 G46 aldım. BIOS güncellemesinde problem çıktı. Geri verdim. En son MSI 990FXA-GD65 aldım. BIOS güncellemesinde bir problem yoktu. Kısa anlatıyorum. Fakat sana bu anlattığım olaylar 4 ay boyunca yaşanan problemleri barındırıyor.:) Şu an AM3+ ile ilgili her şeyi öğrenmeme vesile oldu. Ama 4 ayımı yedi. Bunu anlatma sebebim tanıdıkla bir işe giriyorsan başından bir problem yaşama anında sana nasıl yardımcı olacağını netleştir. Sonra benim gibi 'Arkadaşım alınır. Darılır. Yok kırılır.' diyerek aylarını çöpe atarsın.

Sana bir tavsiyem bu süreçte tecrübe edindiğim anakartın 990 Chipset olması gerektiği. Sebebi 970' e göre devre elemanlarının ve soğutma bloklarının daha fazla, verimli ve uzun ömürlü olması. Bu sayede anakartın OC yapıldığında daha stabil, serin ve sorunsuz çalışmasının sağlanması.

4_ FX serisi işlemciler tekil çekirdek performansı çok kötü olması ve çok güç tüketmesinden dolayı nasıl kullanılacağını bilmediğinde başına çok dert açacak işlemcilerdir. En basiti bende FX6300 kullanıyorum. 1050Ti ile kullanabilmen için CPU frekansını yükseltmen gerekiyor. Bunu yapabilmen için de düzgün kule tipi en az 3 ısı borulu ve büyük pervaneli hava akımını düzgün yapabilen bir işlemci soğutucusuna ihtiyacın olacak. Frekans yükseltmesen bile gidipte işlemcinin stok soğutucusu olan o ufak soğutucuyu kullanmaya kalktığında bu sıcaklarda başına ciddi şekilde bela olabilir. FX serisi İntel işlemciler gibi 80-90 derecelere çıkabilen işlemciler değil. Belli sıcaklıklar sonrasında sistem stabilitesini kaybeder. Ve sistemin kabul ettiği ısı değerini geçtiğin taktirde bilgisayar donmaya, reset atmaya veya kapanmaya başlayabilir. Bu uzun bir konu. Ben azıcık bilgin olsun diye anlatıyorum.

5_ PSU konusunda bilgi vermemişsin? Sistemi emanet edeceğin PSU' nun kaliteli ve verimli olması çok önemli.

PSU ve anakartını detaylarıyla belirt. Yazdığım uyarıları ve yaşadıklarımı dikkatlice oku. Her şeyi göz önünde bulundur. Bir şart koyacaksan veye bir problem anında neler olacağıyla ilgili parayı vermeden daha satın almadan önce yapman gereken konuşmaları yap. Şu an bu işten vaz da geçebilirsin. Fakat ben 3 ay boyunca neler neler çektiğim için böyle bir konu gördüm mü dayanamıyorum. Olur da almayı düşünürsen söylediğim gibi baştan kafanda her şeyi düşün. Adamla olası sıkıntı anlarında nasıl yardımcı olacağını öğren. Sonra alacaksan al. Fiyat mevzusunda da sana ciddi oranda normal piyasaya göre indirim yapacaksa al. O sistem piyasa fiyatında sana sunuluyorsa, ekstra güzel ve cazip indirim yoksa kesinlikle alma. Tam bir baş belası olur başına. Benden sana bir tavsiye. Sormak istediğin ne var ise sorabilirsin. Artık bu sistemlerin ciğerlerini biliyorum. Her konuda yardımcı olurum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı