FX 6300 sistemde mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 10
Merhaba arkadaşlar,

Bilgisayarı ile uzun süredir sorun yaşayan bir arkadaşım için sizlerden destek almak istiyorum. Kendisi herhangi bir işlem yaparken sürekli PC'de donma ve çökme sorunları yaşıyor. Akabinde de PC mavi ekran veriyor. Bu sorun oyun oynarken, PC boştayken, tarayıcı açıkken, kısacası her an ve her durumda meydana gelebiliyormuş.

Verdiği birkaç detayı sizlerle paylaşmak isterim.

- PC, 8GB RAM ile açılıyor, fakat 1-2 kere donuyor. Çok donduğu zaman ise 8GB RAM'den sadece 4GB kullanılabilir yazıyor. Sadece 4GB RAM takılıyken bir sorun yok. Yani RAM'ler ayrı ayrı takılınca çalışıyor.

- MemTest ile 8 saat boyunca 2 bellek de ayrı ayrı test edilmiş, fakat herhangi bir sorun tespit edilememiş.

- HDD sağlığında da bir sorun bulunamamış.

- RAM'in bir tanesini tek başına 1. yuvaya takınca bazen çalışmıyormuş.

Sistem özellikleri ise şu şekilde:

Windows 10 64 Bit, sürüm 2004 (19041.572)
Anakart: Gigabyte GA-78LMT-S2
CPU: AMD FX 6300
GPU: GTX 1050 Ti, GT 630. Her ikisinde de aynı sorun meydana geliyor.
RAM: HyperX Fury (2x 8GB DDR3 1666MHz)
HDD: Toshiba 500GB 7200RPM

Eğer daha fazla bilgi gerekiyorsa lütfen belirtin.
Minidump: minidump

Konu mavi ekran uzmanı arkadaşlarımın ellerinden öper.

@Enes3078

Şimdiden yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

Sorun genel olarak RAM kaynaklı. RAM slotunun arızalı olması gibi bir ihtimal de var tabii. RAM'lerin uçlarını mavi sınav silgisi ile bastırmadan hafifçe 30 saniye kadar bir silin.

Ek olarak sisteme bağlı disklere HD Tune ile Quick Scan tiki kapalıyken Bad Sector testi uygulayın. Daha sonra Health sekmesinin tüm değerlerini paylaşın.

@Enes3078

Arkadasim bu iki görseli paylasti. Silgi islemini daha önce de uygulamis, fakat herhangi bir sonuc elde edememis.

HD Tune.jpg

HD Tune 2.jpg

RAM modelleri farklı olabilir mi? Yukarıda 2x yazmışsınız diye bir sorayım dedim.

Taktığı ekran kartının sürücüsünü güncellesin.

Yeni aldığı mavi ekranın dump dosyasını paylaşabilir misiniz?

@283156

RAM'ler aynı (sanırım marka olarak), fakat Kit değilmiş. Yani modelleri farklı. Belleklerden birisi revize edilmiş. Ekran kartı sürücüsü güncel.

Kendisi güncel mavi ekran dump'ını atamayacağını söyledi, çünkü o kısımda bazen komple donuyormuş ve hiç rapor düşmüyormuş. Mavi ekran verdiği zaman oradaki %'nin ilerlemediğini söyledi. Klasör boş diyor kısacası.

Aldığı mavi ekran bununla da kısıtlı değilmiş. Critical Structure Corruption ve Nvidia sürücüsü ile alakalı mavi ekran aldığını söyledi. Bilgisayar, dediğine göre bayağı eski.

RAM'ler 2 sene önce garantiye yollanmış ve bir tanesini yenilemişler. Bu 2 sene içinde hiç sorun çıkmamış.

Peki sorunun HDD kaynaklı olma ihtimali nedir? Sağlık testini atmıştım, fakat değerlendiren olmadı. Bir şey demediklerine göre sorun olmadığını düşünüyorum.

HDD'de ilgili olabilir "Error Count" hata sayısı data 6 diyor. Hata sayısı 6 diyor. Belki bunla alakalı da olabilir.

Critical Structure Corruption hatası RAM veya HDD diye biliyorum.

Geri
Yukarı