FX 8120 sisteme ekran kartı önerisi

Dragonbreathe

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar 2012 yılından kalma,
  1. İşlemci AMD FX 8120
  2. Anakart Asrock 990Fx extreme 3
  3. 8 GB DDR3 RAM'li bir sistemim var.

Acilinden bir ekran kartı almam lazım. Eskisi arızalandı durduk yere youtube'da video izlerken bir anda gitti ve çalışmıyor. Artık yaptırsam bile tekrar bozulabilirmiş.

Ekran kartı olarak hazır bu ara uygunken kampanya filan RX 480 ve GTX 1060 bakınıyordum ama bir arkadaşım bunların gereksiz kalacağını sistem eski olduğu için karta işlemcimin performans olarak yetmeyeceğini düşük verim alacağımı söyledi. Yani darboğaz olayı sanırım aşağı yukarı. 1050TI'lar 600 TL civarında onlara da yönelebilirim. Bin TL küsür vermektense RX480 ve GTX 1060'lara durum gerçekten böyleyse eğer, 1050TI'da fazla gelebilir mi acaba? Yoksa daha da alta mı inmem lazım model olarak yoksa gene almışken iyisinden alıp RX 480 alsam dediği gibi sıkıntı yaşar mıyım? R7 370, RX 460, GTX 950 gibi bunlarda 400-650 TL civarı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben 1050Ti öneririm. Eğerki bir miktar O.C yapıp kullanıcam derseniz Rx 470 alınabilir fakat başkalarınada danışmak lazım. @35UPGRADER36

R7 370, GTX 950 ben önermem. Yeni nesil güncel çözümler varken neden eski bir şeyi tercih edelimki. Ben hala ısrarla Gtx 1050Ti öneririm. RX 480 ve GTX 1060 işlemcinize fazla gelebilir darboğaz yapabilir.

@Silinen üye referans için teşekkürler.
İşlemciye yüklenen oyunlarda gerek RX 480 gerek 470 gerekse GTX 1060 gerekli verimi sunmaz. Sistemi 6 ay gibi bir sürede değistirecekseniz RX 480 alın. Yok böyle devam edecekseniz RX 470 alıp devam edebilirsiniz. Anakartınız gayet iyi. OC ile sistemi rahatlatabilirsiniz.
Arkadaşın dediği gibi asla R9 serisi veya GTX 9xx serisi kart almayın sıfır alacaksanız. Tabi bütçe de önemli.

1050ti de alınabilir. Ama bir kere alınan bir parça. Bunu da düşünmek gerek. Sistemi yenilerseniz bu sefer 1050ti ile sınırlanırsınız.

@upgrader36 @Ulunay arkadaşlar ilgi alakanız ve yorumlarınız için teşekkür ederim.İmladan ceza almışım yazamadım o yüzden.
Yeni nesil sisteme henüz geçmeyi düşünmüyorum. Sadece kart alıp yoluma devam edeceğim.Yeni çıkacak olan Ghost Recon Wildlands tarzı oyunları da oynamayı düşünüyordum ama önerilen sistemlerine bakınca ancak min. belki bazı ayarları kapatırsam medium da sanıyorum, GTX 1050ti değil de RX 470 ile götürebilir ki tavsiye edilen sistem özelliklerinde RX480'i yazmışlar amd cephesinde.
Rx470 850-1000TL arasında GTX 1050ti 650-750TL civarlarında seyrediyor. RX470 almaya biraz daha sıcak bakıyorum.Şu an çok yüksek grafik isteyen oyunlar oynamıyorum gerçi bu biraz da oynayamadığım için onları, önceki ekran kartımdan dolayı el atamıyordum. Misal Heroes of The Storm 'da aksiyonlarda kastığından dolayı ne kadar oyunu çalıştırsa da bir şekilde zevk vermiyordu. OC dediğiniz gibi yapılabilir.Gittiği yere kadar stabil şekilde kullanırım gitmediği yerde OC ile güçlendirme katkısı yapabilirim. Soğutmasını da iyi bir şekilde ayarlayıp, stok fanla olacak iş değil.

O.C konusunda artık anakartlardan yapılan bir tık ile O.C yapılabiliyor. Bios ayarlarından seçtiğiniz mod ile bir miktar otomatik O.C oluyor. Ben Asus anakart kullanıyorum performans moduna alınca direk 3.5'den 4.2 GHZ çıkıyor. Sizinde ankartınızda benzer bir mod olabilir.

Şu an ey uygun fiyattan ikisini de araştırıyorum. OC yapmadan da Rx470 kullanabilirim sanırım ama performans isteyen oyunlarda dediğiniz gibi diğer parçalar yeterli verimi sağlamayabilir.Bir an önce almak istiyorum çünkü elimdeki tek bilgisayar ve yatıyor öylece. :) OC ihtiyaç duymadığımdan pek karıştırmadım o ayarları olabilir belkide. Anakartı alırken ileride crossfire filanda yaparım diye ona göre özellikli almıştım ama ne crossfire ne sli öylece devam ettik. :)
Yeni sisteme geçerken illaki herşey yenilenecek elde kalan tek şeyler kasa,psu ve hdd ler. :)
Çünkü mevcut donanım piyasası böyle dönüyor.

Arkadaşlar hem sistemi çok da zorlamamak adına hemde o ara kampanya yakalamışken uygun fiyata Asus Rog Strix Gtx 1050 ti 4gb modelini aldım. Yalnız oc modelini almışım çok sonra farkettim,aklıma takıldı.Normali için bile tereddüt ederken hafiften, bunla sıkıntı yaşar mıyım?

Msi gaming x modeli ile fiyatları yakındı.Bir an kafamı kurcaladı olay.Keşke onu alsaydım diye. :)
Çok teşekkür ederim hocam.:) İçim rahatladı. Yarına gelmiş olacak inşallah.Kaç gündür bekliyorum bakalım.(y)

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı