Fx 8120 ve HD 6870 sistemin hangi parçasını upgrade etmeliyim?

zaphod

Kilopat
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
Merhaba.

Birkaç ay önce Gittigidiyor üzerinden toplama bir bilgisayar aldım. Ancak bilgisayardan hiç memnun değilim. Genel kullanımda da oyun oynarken de iş yaparken de bilgisayarın performansı beklediğimden çok kötü. Sistem özellikleri şöyle:

• Güç kaynağı: 500 Watt
  • İşlemci: AMD FX 8120
  • Ekran kartı: Powercolor HD 6870 GDDR5 1GB 256 bit
  • Anakart: MSI 760GM-P21/FX (MS-7641)
  • RAM: Kingston 99U5471-040.A00LF 8GB

Bu sistemde donanım upgrade etmeyi düşünürsem öncelikli olarak hangi donanımı değiştirmeliyim? Önerilerinizi alabilir miyim? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartı. HD Serisi öleli çok oldu soldan 2. rakam 8 fakat değişmesi gerekli GTX veya R9 serisine geçmelisiniz.
Öleli çok mu oldu? Altı üstü 1 yıl geçti. HD 5800 ile oyun oynayan arkadaşlarım var. Ve ben de HD 7660M ile oyun oynuyorum. 5xxx ve üstü ölmedi ve 2 yıl daha yaşayacak. Ama yeni bilgisayara Rx 200 serisinden bir ekran kartı takmamak ayıp olur.

Hocam anakart eski gibi ama simdilik ekran kartını upgrade düşünmeliyiz bütçenizi belirtirseniz yardımcı olmaya çalışırım.
Performans sorununu öncelikli olarak oyunlarda yaşamıyorum. Normal kullanımda da gözle görülür bir performans sorunu var. Mesela ne yaparsam yapayım bilgisayarın açılışta 5 dakika kendine gelmemesi ve %100 disk kullanımla 5 dakika boyunca kasmasını engelleyemedim. İşletim sistemini tekrar kurunca da böyle oluyor. Oyun olarak da sadece bir oyun oynuyorum, o da leauge of legends, onda da ortalama 60 fps alıyorum ancak bazen bilgisayar oyun oynarken mavi ekran veriyor veya kapanıyor.

Ekran kartını değiş. Anlamsız bir ekran kartı resmen. Yani çöp. Onun yerine R9 270 al. 500W yeter de artar R9 270 için.

Belki bu düşüncem yanlıştır ama yine de dile getireyim. Öncelikle ben de ekran kartımın çok kötü olduğunu düşünüyorum. Ancak oyun oynamak bilgisayarım için birinci önceliğim değil, birinci önceliğim çalışmalarımı performanslı bir şekilde gerçekleştirebilmek. Yapacağım çalışmalarda da ekran kartının çok etkili olmadığını düşünüyorum. Çünkü onboard ekran kartı bile yeterli olabiliyor bilgisayardan görüntü alabilmek için. Benim bilgisayarımda acil olarak gidermem gereken genel bir performans sorunu var. Mesela Google Chrome'un bazen kasması, mesela uygulamaların yavaş açılması, mesela genel geçişlerin gözle görülebilir şekilde yavaş olması. Şu anda öncelikli olarak isteğim AMD FX 8120 işlemcili bir bilgisayardan bu işlemci performansını alabilmek. Bu genel performans sorunu sanıyorum ekran kartı ile alakalı değil. Anakart veya RAM ile ilgili olabilir diye düşünüyorum. SSD'yi ise bilgisayarın genel performansını artırabileceğini düşündüğüm için upgrade listesinin başına ekledim. Ne dersiniz bu konuda?

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı