FX 8320 Overclock Yapma [Asus M5A97 R2.0]

FinalKenpachi

Hectopat
Daha fazla  
Herkese selamlar.

Ne denersem deneyeyim, 4.2'nin üzerinde stabiliteyi yakalayamadım. OC işinde çok anlamam. Büyük bir ihtimalle anakart üzerindeki ayarları yapmadığım için kaynaklanıyor bu sorun.

Anakartım: Asus M5A97 R2.0

Aynı anakartı kullanıp da 4.2'nin üzerine çıkabilen arkadaşlar var ise yardımlarını bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Problemi kendinde aramana gerek yok, her işlemci aynı performansı vermez. Yani bir FX 8320 ile diğer FX 8320 genellikle aynı performansı vereceğini söyleyemeyiz. İşlemcilerin üretimi de zaten tamamen rastgelelik sistemine dayanır. İşlemciler daha tam olarak işlemci diyebileceğimiz bir hale gelmeden fırın diyebileceğimiz bölmelere verilir, orada belirli bir süre ısıtılıp çıkartılır. Çıktığında performansları test edilir ve buna göre isimlendirilir. Yani firmalar ben bu bölmeden X işlemcisini; şu bölmeden ise Y işlemcisini üreteceğim demez. Kısaca, işlemcinin performansı tamamen senin şansına dayanır.

Aynı anakartın yanı sıra işlemcini "Batch kodu" aynı olmalı ayrıca soğutucuda aynı olmalı.

Dediklerinizi biliyorum. Ama benim demek istediğim konu o değil. OC den tek anladığım çarpan kilidini yükseltmek. Voltaj verme olsun işlemci ile ilgili anakart yapılması gereken ayarlar olsun bunlar ile ilgili pek bir bilgim yok. Bu yüzden ben direk islemcimden ötürü hızı artiramiyorum diyemiyorum malesef. Eğer ki 4.2 nin üzerinde ve aynı anakart sahip birisi bana ayarlarını verebilirse ve o ayarlardan sonra da sistem stabil bir şekilde çalışmaz ise zaten bende sizler gibi düşüneceğim. Fakat şu anda cahilliğimden dolayı olmadığını düşünüyorum.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı