FX 8320 Sistem Overclock

FX-8320 oc için gayet müsayit bir işlemci soğutucu güzelse yüksek değerleri kaldırabiliyor. 4.7ghz'de hyper t4 ile gayet stabil kullanıyorum maksimum 74 derece gördüm battlefield 4 oynarken boşta zaten 30 dereceyi geçmiyor. OC genie kullanmadan manuel olarak yaptım. İstiyorsan müsait bir zamanımda voltaj ve çarpan değerlerinin fotografını gönderirim.
Ne kadar voltaj verdin işlemcine?

Kardeşim fx 8320'ye 4.7ghz stabil oc yapmak istiyorum imzanda gördüm fx 6300'e 4.6ghz yapmışsın anakartımızda aynı nasıl yapacağımı biliyormusun?
Her işlemci aynı frekansa çıkacak diye bir Dünya yok, fırından iyi çıkmış arkadaşların işlemcileri görünüşe göre.

Şu an stabil 4.3ghz overclock yaptım işlemciye. Ancak 4.7 ghz yapmak istiyorum ve bunun içinde voltaj vermem gerekiyor voltaj hakkında da bir bilgim yok yardımcı olurmusunuz? Oc yapan arkadaşlar ayarlarının ekran görüntüsünü atabilirlerse çok iyi olur.

Ne kadar voltaj verdin işlemcine?
1.424 gibi bir değerde şuan ama yukarıdaki arkadaşın belirtmiş oldugu gibi işlemci modeli her ne kadar aynı olursa olsun fırından aynı performans ile çıkmıyor 4.5 de takılabilir 4.7 de görebilir o iş hiç bir zaman denemeden belli olmaz. İşlemci dışında PSU ve Anakart da önemli bir faktör.

Son düzenleme:
İşlemciye çok oc yapmanız sorun çıkarabilir, çünkü anakartın vrm'leri (güç ünitesi diyebiliriz) çok iyi değil ama belli bir miktar oc yapabilirsiniz. Zaten turbo ile 4 Ghz'e kendisi çıkıyor. Ekran kartınızı da 100-200 Mhz arttırabilirsiniz. Fakat sıcaklıkları sürekli kontrol edin. İstersen daha detaylı bir anlatım da yapabilirim.
Ben ayni anakart ve islemciyi kullaniyorum ve bu anakart malesef o.c icin yeterli degil en azindan g46 modelinde mosfetler icin sogutucu blogu da mevcut o.c. islemi sanildigi gibi az paraya cok performans degil malesef iyi bir o.c icin iyi ekipmanlarada sahip olmaniz gerekiyor.

Ben ayni anakart ve islemciyi kullaniyorum ve bu anakart malesef o.c icin yeterli degil en azindan g46 modelinde mosfetler icin sogutucu blogu da mevcut o.c. islemi sanildigi gibi az paraya cok performans degil malesef iyi bir o.c icin iyi ekipmanlarada sahip olmaniz gerekiyor.
Bu anakart Fx 6000'den sonrası için oc yapılabilecek bir anakart değil, fazla ısınıyor mosfetler (kuzey köprüsü de öyle), ben ayrıca mosfet ve k. köprüsü için soğutucu kullanıyorum. Zaten almak isteyen kişelere önermiyorum. Ama yeterince soğutursan ve iyi voltaj verirsen Fx 6300'ü iyi götürüyor. 5.1 Ghz oc yapmışlığım var ama stabil değildi.

Bu anakart Fx 6000'den sonrası için oc yapılabilecek bir anakart değil, fazla ısınıyor mosfetler (kuzey köprüsü de öyle), ben ayrıca mosfet ve k. köprüsü için soğutucu kullanıyorum. Zaten almak isteyen kişelere önermiyorum. Ama yeterince soğutursan ve iyi voltaj verirsen Fx 6300'ü iyi götürüyor. 5.1 Ghz oc yapmışlığım var ama stabil değildi.
Kardeşim 4.70 ghz overclock yaptım stabil testi başlatınca dondu aynı şekilde 4.5, 4.6 da da dondu bunun açıklaması nedir tam olarak? Voltaj mı yetmiyor, anakartmı desteklemiyor? en azından 4.6 veya 4.5 ghz yapsam bana yeterdi. Birde voltajı Cpu Voltage ve Cpu-NB voltage kısmından yapıyorum doğru değilmi?

Voltajı biraz fazla vermen gerekiyor, birde test programı yerine zorlayan oyunları oynayarak test yapmanı öneririm. Bazı programlar çok fazla yükleniyor Pc'ye, en ufak bir hatada ''program'' yüzünden donuyor pc. Birde bildiğim kadarı ile black serisi işlemciler daha iyi oc oluyorlar, benimki black serisi.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı