FX X8 8350 ve RTX 3050 darboğaz yapıyor

Oyun Canavarı03

Femtopat
Daha fazla  
RAM
16 1866 MHz DDR3
SSD veya HDD modeli
HyperX 250 GB 1 TB HDD
Ekran kartı
RTX 3050 Phoneix 8GB
Anakart
MSI Z970 Gaming
İşlemci
AMD FX X8 8350 4.0 GHZ
Merhaba başlıkta belirttiğim gibi sistemimde darboğaz var. Ekran kartını 2 hafta önce aldım ve alırken darboğaz yapacağını biliyordum fakat hiç de beklediğim gibi olmadı. Yani genel olarak yüksek FPS'lerde sorunsuz oynadığım oyunlar da var. Sorum şu olacaktı: Mesela Forza Horizon 4 oynarken GPU genelde 100'lerde 60-90 FPS arasında oynuyorum Full ayarlarda, 1080p fakat nedendir bilmiyorum bir süre sonra CPU 100'e geliyor ve ekran kartı kullanımı 20-30'lara düşüyor. Bu da anlık olarak oyunu 20 FPS yapıyor. Bunun çözümü önüne geçebileceğim bir seçenek var mı merak ettim. Tecrübeli arkadaşlar abiler varsa...

Darboğaz olmasın diye oyunların grafiklerini köklüyorsunuz ama o zamanda işlemcinin oyun için gerekli gücü yetmeyebiliyor.
İşlemciyi değiştirmeniz gerekiyor, ya da grafikleri düşürün ve FPS'i 60'a filan sabitleyin.

O işlemci 4.5 4.6GHz'e overclock ediliyor tabii sogutmanız varsa belki o bir nebze bu durumu çözebilir.

İşlemcime OC yapmayı çok defa denedim fakat stabil çalışmıyor ve Windows açılış ekranında hata veriyor. Ana kart OC özellikli otomatik 4.4'e kadar kendisi aşırtıyor ama yeterli değil sanırsam.

3050'yi düşmanıma bile aldırtmam 😂.
Neden kart gayet iyi bir sorun yaşatmadı bana ?

İşlemcime OC yapmayı çok defa denedim fakat stabil çalışmıyor ve Windows açılış ekranında hata veriyor. Anakart OC özellikli otomatik 4.4'e kadar kendisi aşırtıyor ama yeterli değil sanırsam.

Neden kart gayet iyi bir sorun yaşatmadı bana?

Ekran kartları fiyatları uçukken F/P idi ama şu an F/P değil hatta o yüzden kendiminkini satıyorum.

Geri
Yukarı