FX6300 Aşırı ısınma ve performans düşüklüğü

YektaOz

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Cümleten Selamun Aleyküm beyler, bu sorunumu daha önce birçok kez dile getirdim Technopat' te fakat bir çözüm bulamadım.

Bilgisayarımı toplayalı yaklaşık bir yıl oluyor, ve ben hala bu sorunla karşı karşıyayım. Bilgisayarımı doğru dürüst kullanamadım, aldığıma pişman oldum çok kez.

İlk olarak bilgisayarımda hangi bileşenin ne tür bir bozukluğu olduğunu %100 olarak bilmiyorum fakat göreceğiniz üzere işlemci ve işlemci ısınmasıyla alakalı olduğu kesin.

Sorunu ilk Most Wanted' da fark etmiştim. O zamanlar pc' yi daha yeni almıştım ve hevesli hevesli Most Wanted' i kurmuştum, fakat o da ne, tünel geçişlerinde, yeni mekanlarda veya şehri (binaları) uzaktan gördüğüm yerlerde bilgisayarda aşırı bir yavaşlama söz konusu oluyordu. Örneğin tünele giriyordum, tünel çıkışı binalar gözüküyor ve fps 60-70 lerden bir anda 15' e düşüyordu. Bu durum çok canımı sıkmıştı.

Ve ardından farklı oyunlar denedim, Outlast, Crysis 3 gibi.,
İkisindede aynı sorunları gözlemledim, Crysis 3' de arasahnelerde, gpu kullanımı azalıyor, ve fps 12-10 seviyelerine aşırı bir şekilde düşüyordu. Bu da beni iyice sıkmaya başlamıştı. Ve oyunda genel anlamda düşük fps sorunu yaşıyordum diğer aynı ekran kartılarının performansına göre.:cry:

Artık kopma aşaması Watch Dogs' ta oldu. Oyunu açtım ve texture ayarını mediuma' a aldım, diğer ayarları high - medium karışık olarak oyuna girdim. Tabi GTX760 bu oyunu rahat kaldırmalı medium gibi ayarlarda.

Oyunda iç mekanda başlıyoruz, oralarda genel olarak pek bi kasma göremedim, ki zaten bu kasmalar genelde yeni nesne belirmesi ve mekan değişikliğinde oluyordu, ilk görevden sonra dışarı çıktığımda aşırı kasma gördüm sürekli kasmalar. Dışarıda dolaşıyorum, oyun kasıyor, mouse' i sabit tutuyorum, yavaşça hareket ettiriyorum ve komik bir şekilde yavaşça oynattığım yerler yerine oturduktan sonra bir anda arkamı dönünce oyun donuyor, bir iki saniyeliğine gidiyordu, bazen 4-5 saniye bekliyordum ve bu olay sürekli oluyordu.
Tüm ayarları Low' a düşürdüm fakat yine az da olsa kasma gördüm, bazı yerlerde yine aşırı kasmalar gördüm.Ancak bir GTX760' ın bu oyunu Low' da oynamaması gerekir, high' da çalıştırabilmesi gerekir, haksız mıyım?o_O

Çok çok uzun oldu k.bakmayın fakat son olarak, bugünlerde CPU/GPU sıcaklıklarını test etmek amacıyla Dying Light' a girdim.(Aynı sorun bu oyundada oluyordu kasmalar v.b olaylar sık sık yaşıyorum). Sıcaklıklara baktığımda ise şok oldum, işlemci 70 dereceden 85' e yükseliyordu kademe kademe, ve şunu fark etmiştim ki, 85' e geldiğinde sanırım bottleneck olup, tekrar 80' e düşüyor, o arada oyun tekrar hızlanıyordu, fakat 85' e geldiğinde yine tekleyip yavaşlıyordu.

Gerçekten kusura bakmayın çok uzun oldu fakat şunu söyleyeyim, işlemcide o sıcaklığı gördüm ve hemen pc' yi tekrar temizleyip macun sürdüm, yenisi gibi oldu, tekrar açtım ve değişiklik göremedim.

Sorun ne olabilir, eğer ki tozlanmadan veya macundan olsaydı, ilk aldığımda bu sorunlar olmazdı gibime geliyor, çünkü ne toz vardı ne bir bozukluk.

Arkadaşlar malum GTA 5 çıkıyor o yüzden bu kadar dertlendim bilgisayarımı hiçbir şekilde tam performans alamıyorum artık ekran kartını falan satmayı bile düşünüyorum çünkü oyunları oynayamıyorum moralim bozuluyor :(

Ayrıca işlemcim boşta bile 50-55 derecelerde (en az) sorun işlemcide olabilir mi? Stok fan kullanmama rağmen bu kadar görmemem gerekir diye düşünüyorum.

Oyunları 1280x1024 çözünürlüğünde oynuyorum fakat bottleneck ihtimaline karşı 1080p' de tst ettim sonuç değişmedi.

İşlemci:FX 6300 3.5 GHZ
Ekran Kartı: Asus GTX760 DirectCU II 2GB
Ram: 6 GB 1333 mhz
Anakart : Asus M5A78L-m lx3

Yanlış Bilgilendirme
Bence hic ugrasma. Boyle sorunu burda cozemezsin. En yakin PC'ciye gotur kasani. Şahsen benim PC butun sorunlarini cozuyor deneme yanilma yolu ile.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisiyarcidan bilgisayarciya değisir. Çevrem iyi oldugundan cogunu taniyorum ve yardimci oluyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Doğru diyorsunuz tanımadığım birine verirsem zararlı çıkabilirim ancak deneme yanılma yonu en mantıklı yol. Stok fan kullanıyorum ama stok fana göre bile çok fazla değerler bunlar. Zahmet etmişsiniz okumuşsunuz çok teşekkür ediyorum.
Bakalım bir arkadaşın bilgisayarında birkaç bileşeni deneme şansım olacak, sonuçları yazarım. Çok teşekkürler cevaplarınız için...

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı