G.Skill Sniper X nasıl OC yapılır mı?

GBarisciL

Hectopat
Merhabalar. Başlıkta belirttiğim üzere OC nasıl yapılabilir? Dün İtopya mağazasından " G.Skill Sniper X çöl kamuflajı 2x8GB Dual kit 3000MHz " satın aldım. Sistemi yeni topladım. 2. el anakart da aldım fakat sistemi kurduğumda RAM 3200MHz olarak ayarlıydı, iyi hoş dedim geçtim format işi bitti falan derken 15-20 dakika sonra mavi ekran geldi. Sistem daha yeni her halde parçalar kafayı yedi deyip onu da es geçtim, daha sonra ise tekrar mavi ekran verdi hata ise " Driver IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL " biraz araştırdım kimisi RAM diyor kimisi ekran kartı Driver neyse RAM çıkar tak yaptım BIOS üzerinden 3200MHz olanı a-XMP profile 2 seçerek 2933MHz yaptım sorun düzeldi ( veya denk mi geldi ) bilemedim. 3000MHz olan Sniper X modeli stabil olarak 3200 3400 civarına nasıl çıkartabilirim?

İşlemci Ryzen 5 2600.
Anakart MSI B450M-A PRO Max.

Bence hiç RAM OC işine bulaşmayın uğraştığınıza değmez. Onun voltaj ve zamanlama ayarları var zannedersem biraz teknik bilgi gerektiriyor.

XMP kapatıp frekans değerini elle gireceksiniz. Aynı sayfada biraz aşağıda DRAM Voltage kısmı var. Şu anda orada Auto veya 1.20 yazıyor olabilir. Onu 1.35 yapın. Ayarlarınızı kaydedip çıkın. 3000 MHz'in üstündeki değerlerde belleğiniz sorunsuz çalışır mı çalışmaz mı bir garantisi yok.

Bu işlemleri yaptığınızda gecikme süreleri de yükselmiş olabilir. Yüksek performans için gecikme sürelerinin düşük olması lazım. O yüzden CL değerlerini de biraz düşürmeniz gerekebilir. Bu şekilde frekans yükseltme işleminden tam verim alırsınız. Gecikme değerleri uğraştırıcıdır ve sadece deneme yanılma yoluyla en iyi sonucu elde edebilirsiniz. 3200 MHz'e çıktığınızda CL değeri 18-19 oluyorsa ya hiç uğraşmayın belleği 3000 MHz olarak kullanın ya da bu değerleri düşürün. Fakat CL değerlerini düşürürken sürekli hata alabilirsiniz. O yüzden en doğru ayarı bulmak dediğim gibi uğraştırıcı olabilir.

İşlemciniz için en fazla 3200 MHz desteği var. O yüzden bu değerin üstüne çıktığınızda hata almanız normal. Olmuyorsa en fazla 3200 olarak bırakın.

XMP kapatıp frekans değerini elle gireceksiniz. Aynı sayfada biraz aşağıda DRAM Voltage kısmı var. Şu anda orada Auto veya 1.20 yazıyor olabilir. Onu 1.35 yapın. Ayarlarınızı kaydedip çıkın. 3000 MHz'in üstündeki değerlerde belleğiniz sorunsuz çalışır mı çalışmaz mı bir garantisi yok.

Bu işlemleri yaptığınızda gecikme süreleri de yükselmiş olabilir. Yüksek performans için gecikme sürelerinin düşük olması lazım. O yüzden CL değerlerini de biraz düşürmeniz gerekebilir. Bu şekilde frekans yükseltme işleminden tam verim alırsınız. Gecikme değerleri uğraştırıcıdır ve sadece deneme yanılma yoluyla en iyi sonucu elde edebilirsiniz. 3200 MHz'e çıktığınızda CL değeri 18-19 oluyorsa ya hiç uğraşmayın belleği 3000 MHz olarak kullanın ya da bu değerleri düşürün. Fakat CL değerlerini düşürürken sürekli hata alabilirsiniz. O yüzden en doğru ayarı bulmak dediğim gibi uğraştırıcı olabilir.

İşlemciniz için en fazla 3200 MHz desteği var. O yüzden bu değerin üstüne çıktığınızda hata almanız normal. Olmuyorsa en fazla 3200 olarak bırakın.

3200 olarak kullanayım diye düşündüm, fakat ilk taktığımda anakart başkasında kullanılıyordu ondan mı bilmiyorum 3200 olarak başlamıştı şaşırmıştım ilk. Fakat bu mavi ekran olayı ne için böyle oldu açıkcası hiç bilmiyorum. Videolardan 3000vs3200 olayında ne kadar fps farkı var diye bakındım 1 taş çatlasın 2 oluyor o da galiba kurcalamak için hiç değmez.

Yeni konular

Geri
Yukarı