G.Skill Trident Z5 Neo Memtest'te sorunlu gözükse de servis problemsiz diyor

Kürşatg

Kilopat
Daha fazla  
Anakart
Msi tomahawk
İşlemci
Amd 7600x
Merhaba arkadaşlar, geçen ay DDR5 sisteme geçmiştim.
Sistemde sorun vardı mavi ekran alıyordum. Memtest ile test ettiğinde 2 tane hata buldu. RAM'leri Vatan Bilgisayar'dan almıştım servise gönderdim 21 gün sonra geri geldi ve sorun yok dediler. Tekrar test ettiğimde daha fazla hata çıktı. 53 tane.
RAM'ler serviste (vekron ) nasıl sorunsuz çıkmış olabilir?
Tekrar servise götüreceğim, para iadesi ya da değişim yapmalarını isteyeceğim.
RAM'lerde kesin sıkıntı var değil mi?

IMG_2970.jpeg
IMG_2971.jpeg

IMG_2972.jpeg
IMG_2973.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar, geçen ay DDR5 sisteme geçmiştim.
Sistemde sorun vardı mavi ekran alıyordum. Memtest ile test ettiğinde 2 tane hata buldu. RAM'leri Vatan Bilgisayar'dan almıştım servise gönderdim 21 gün sonra geri geldi ve sorun yok dediler. Tekrar test ettiğimde daha fazla hata çıktı. 53 tane.
RAM'ler serviste (vekron ) nasıl sorunsuz çıkmış olabilir?
Tekrar servise götüreceğim, para iadesi ya da değişim yapmalarını isteyeceğim.
RAM'lerde kesin sıkıntı var değil mi?

Eki Görüntüle 2206626Eki Görüntüle 2206627
Eki Görüntüle 2206628Eki Görüntüle 2206629

Memtest86 hataları kesin doğrulukla gösterir. 1 hata bile çıksa o RAM fabrikasyon hatalıdır nokta. İade isteyin vatanın teknik servisi nasıl hata olmadığını söyleyebilir şaşırıyorum açıkçası. Mavi ekran hatası da kesin ön yargı yapmamak suretiyle çünkü Minidump dosyalarını paylaşmamışsınız RAM kaynaklı gibi duruyor.

Memtest86 hataları kesin doğrulukla gösterir. 1 hata bile çıksa o RAM fabrikasyon hatalıdır nokta. İade isteyin vatanın teknik servisi nasıl hata olmadığını söyleyebilir şaşırıyorum açıkçası. Mavi ekran hatası da kesin ön yargı yapmamak suretiyle çünkü minidump dosyalarını paylaşmamışsınız RAM kaynaklı gibi duruyor.

Vatan da G.Skill servisi vektron elektronik e göndermiş.
Tek RAM'le test ettiğimde daha fazla hata buldu. Bitince diğerini de ayrı test edeceğim.

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    268,7 KB · Görüntüleme: 13
Vatan da G.Skill servisi vektron elektronik e göndermiş.
Tek RAM'le test ettiğimde daha fazla hata buldu. Bitince diğerini de ayrı test edeceğim.

Siz dediğimi yapın bence en iyisi arızalı olan artık hangi RAM'ler ise onların iadesini isteyen direkt öbür türlü bu sizi uğraştırır.

Stres testinde hata alınması her zaman RAM'in arızalı olduğuna işaret değildir. Kasanın havalandırması kötüdür bellekler çok ısınınca hata alırsın, anakartın veri yolu ayarları belleklerle uyuşmuyordur hata alırsın, BIOS sürümün milattan kalmadır hata alırsın. Senin sisteminde stabil değilken başka bir sistemde stabil çalışabilir bu yüzden.

Bellekleri A2 B2 slotlarına takmak, BIOS güncellemek gibi ufak ayarlamaları yaptın mı?

İkinci testte çok fazla hata almışsın ve bunun da bu dediklerimden kaynaklandığını zannetmiyorum. Bu kadar hata aldıysan donanımsal bir sıkıntı olma ihtimali çok yüksek.

Testi yaparken EXPO profil aktif mi? BIOS sürümünüz güncel mi? Bu durumları gözden geçirebilirsiniz. B650 Tomahawk Wİ-Fİ versiyon anakartına 24.5.2024 tarihinde güncel BIOS çıktı. Bu sürümde değilseniz güncelleyip deneyebilir misiniz?

Stres testinde hata alınması her zaman RAM'in arızalı olduğuna işaret değildir. Kasanın havalandırması kötüdür bellekler çok ısınınca hata alırsın, anakartın veri yolu ayarları belleklerle uyuşmuyordur hata alırsın, BIOS sürümün milattan kalmadır hata alırsın. Senin sisteminde stabil değilken başka bir sistemde stabil çalışabilir bu yüzden.

Bellekleri A2 B2 slotlarına takmak, BIOS güncellemek gibi ufak ayarlamaları yaptın mı?

İkinci testte çok fazla hata almışsın ve bunun da bu dediklerimden kaynaklandığını zannetmiyorum. Bu kadar hata aldıysan donanımsal bir sıkıntı olma ihtimali çok yüksek.

Sıcaklık 36-44 derece arası olmuş testte. RAM'ler 2-4 slotlardaydı. BIOS son sürüm güncel.

Testi yaparken EXPO profil aktif mi? BIOS sürümünüz güncel mi? Bu durumları gözden geçirebilirsiniz. B650 Tomahawk Wİ-Fİ versiyon anakartına 24.5.2024 tarihinde güncel BIOS çıktı. Bu sürümde değilseniz güncelleyip deneyebilir misiniz?
Biosu hergün kontrol ediyorum yeni versiyon çıkınca hemen güncelleme yapıyorum. Expo aktif değil 4800 MHz stok hızda test yaptım

Bugün direk vektron servisi aradım. Tekrar gönderin bakıp değiştirelim dediler. Hata görüntülerini de çıkarttım birlikte Vatan Bilgisayar'a götüreceğim. Gene 20 gün PC siz kalacağız 🙁

RAM'ler henüz servisten gelmedi, farklı bir RAM alıp denemek istedim. Team Force Vulcan 5600 MHz 2x8 GB RAM aldım. Memtest ile denedim ve yine bu RAM'lerde error verdi. Windows da yine mavi ekrana düştü. EXPO aktif edersem çok geç açılıyor PC.
Ayrıca SFC scannow komutunu çalıştırınca kilitleniyor bilgisayar. AM5 sisteme geçtiğime bin pişman oldum resmen. RAM harici nasıl bir sorun olabilir?

Bugün direk vektron servisi aradım. Tekrar gönderin bakıp değiştirelim dediler. Hata görüntülerini de çıkarttım birlikte Vatan Bilgisayar'a götüreceğim. Gene 20 gün PC siz kalacağız 🙁

RAM'ler henüz servisten gelmedi, farklı bir RAM alıp denemek istedim. Team Force Vulcan 5600 MHz 2x8 GB RAM aldım. Memtest ile denedim ve yine bu RAM'lerde error verdi. Windows da yine mavi ekrana düştü. EXPO aktif edersem çok geç açılıyor PC.
Ayrıca SFC scannow komutunu çalıştırınca kilitleniyor bilgisayar. AM5 sisteme geçtiğime bin pişman oldum resmen. RAM harici nasıl bir sorun olabilir?

Dosya Ekleri

• IMG_3051.jpeg
    IMG_3051.jpeg
    152,7 KB · Görüntüleme: 4
  • IMG_3052.jpeg
    IMG_3052.jpeg
    467,5 KB · Görüntüleme: 6
  • IMG_3054.jpeg
    IMG_3054.jpeg
    142,2 KB · Görüntüleme: 5
  • IMG_3053.jpeg
    IMG_3053.jpeg