G-Sync için teşhir monitör alınır mı?

Aslan Kedi

Decapat
Makaleler
1
Bütçenize uygun 144Hz 1ms sıfır bir monitör var ama ekran kartınız NVIDIA ve monitör FreeSync. Başka bir mağazada teşhir bir ürün var ve yine 144Hz 1ms fakat G-Sync var. İkisi de aynı fiyatta. Hangisini alırsınız?

FreeSync monitörü DisplayPort ile NVIDIA GPU'ya bağlayınca G-Sync aktif oluyor. Bu sebeple sıfır olanı tercih ederim. Ben ASUS ROG STRIX GTX 1660 Ti Gaming OC ile Philips 242E1GAEZ monitörü bu şekilde kullanıyorum mesela.

Tabii marka model bilgilerini buraya aktarmanız daha iyi bilgilendirme için gerekli.

FreeSync monitörü DisplayPort ile NVIDIA GPU'ya bağlayınca G-Sync aktif oluyor. Bu sebeple sıfır olanı tercih ederim. Ben ASUS ROG STRIX GTX 1660 Ti Gaming OC ile Philips 242e1gaez monitörü bu şekilde kullanıyorum mesela.

Tabii marka model bilgilerini buraya aktarmanız daha iyi bilgilendirme için gerekli.

Konu başka. Laptopu bu şekilde monitöre bağlasam (laptop 60 Hz ) 144 Hz alabilir miyim?

Ekran kartım GTX1050 herhangi sorun teşkil eder mi?

FreeSync monitörü DisplayPort ile NVIDIA GPU'ya bağlayınca G-Sync aktif oluyor. Bu sebeple sıfır olanı tercih ederim. Ben ASUS ROG STRIX GTX 1660 Ti Gaming OC ile Philips 242E1GAEZ monitörü bu şekilde kullanıyorum mesela.

2 yıl önce modelini hatırlamadığım bir Freesync AOC monitör almak yerine G-Sync için teşhir ViewSonic'in VX2458-C-mhd model monitörünü almaya karar verdim. Sonrasında ekran kartında bir tek HDMI var zannedip teşhir monitörün satıldığı mağazadaki çalışana ekran kartının HDMI girişi olduğunu söyledim ve o da HDMI kablosu verdi. Ardından DP girişinin de olduğunu öğrendim ve HDMI ile G-Sync açılmayacağınıda öğrendim. DP kablosu aldım, bozuk çıktı ve bilgisayardan çıkartamadık. Biglisayarı grantiye götürüp kabloyu çıkarttırdık. Sonrasında DP kablosunun yenisini aldık garanti sayesinde ama takmaya korktuk ve şu an HDMI kablo ile kullanıyoruz monitörü.

Konu başka. Laptopu bu şekilde monitöre bağlasam (laptop 60 Hz ) 144 Hz alabilir miyim?

Ekran kartım GTX1050 herhangi sorun teşkil eder mi?

Laptop için konu değişiyor. Her laptopta 120+ Hz desteği yok. Port izin vermedikçe 144Hz alamazsınız. Dünyanın en iyi kablosu veya monitörü fayda etmez.
Yeni nesil laptoplarda Type-C üzerinden (Thunderbolt destekli olacak) belli kablo aracılığıyla alınabiliyor.

Geri
Yukarı