Çözüm G31 TM-P21 OC yapma yöntemi

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Arkadaşlar öncelikle merhaba. Bu anakarta sahip olan kişiler voltaj kontrolü olmadığını ve FSB'yi arttırdığımızda anakartın hata verdiğini bilirler. Bende bundan muzdariptim ve birkaç kişinin daha farklı forumlarda aynı şeyi yaşadığını gördüm. Fakat yabancı bir forumda bu soruna çözüm olan bir yol buldum ve size de bunu sunmak istedim.
Size sistemimden bahsedeyim:
Q8400 2.66 GHz.
Everest 500W PSU.
4 GB DDR2 800 MHz RAM.
Öncelikle Q8400 işlemcisi 333 FSB olarak ve 8 çarpanla çalışmakta. Bu anakartta bu işlemciyle FSB'yi 340'a kadar çekebilirsiniz ama 340'tan sonra hata verir.
Ben ise şu anda bu işlemciyi herhangi bir şekilde voltaj vermeden 3.2 GHz olarak kullanıyorum.
Şimdi size bunun çözümünü anlatacağım:
Advanced BIOS features menüsüne giriyoruz.
1.Adım.jpg
Şimdi ise chipset feature ve CPU feature menüsüne girip hpet, C1E gibi özellikleri devre dışı bırakıyoruz.
2.Adım.jpg3.Adım.jpg4.Adım.jpg6.Adım.jpg

Şimdi gelelim cell menüden işlemcimizi nasıl overcloklayacağımıza.
Yapmanız gereken çok basit PCI-e frekansınızı 100'den 104'e çekerek FSB hızını 10'ar 10'ar arttırmak. Sistem hata vermeye başladığı zaman tekrardan PCI-e frekansını arttırın ve düzelir.
FSB/DRAM Ratio'yu 1.1'e ayarlayın.
Cell menüdeki ayarlarım bu şekilde:
5.Adım.jpg
Ve sorunsuz olarak işlemcimi 3.2 GHz olarak kullanmaktayım.
Bu anakartta voltaj vermeden 600 MHz üste çıkabilirsiniz. 3.2 GHz'in üstüne çıkamadım.
resim_2022-03-17_003007.png
Not: BIOS'unuz güncel olmalı.
Şunuda belirtmek isterim. Bu işlemin herhangi bir riski var mı bilmiyorum ancak yaklaşık 1 yıldır bu şekilde kullanıyorum ve bir riski olduğunu bilen arkadaşlar varsa nedeni ile açıklarsa sevinirim.

Son düzenleme:
Bende de Q8200 ve G31 anakart vardı 2.3 GHz'den 2.8'e çıkarmıştım. Quick CPU programını yükleyip tüm çekirdekleri %100 yapınca çökme falan olmuyordu daha fazla OC için deneyebilirsin.

Bende de Q8200 ve G31 anakart vardı 2.3 GHz'den 2.8'e çıkarmıştım. Quick CPU programını yükleyip tüm çekirdekleri %100 yapınca çökme falan olmuyordu daha fazla OC için deneyebilirsin.

600 MHz üstüne çıkabileceğimi sanmıyorum ama deneyeceğim teşekkürler :)

Geri
Yukarı