G31 veya P41 Anakarta 250 TL işlemci önerisi

Vasc

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Başlıkta belirttiğim gibi elimde iki anakart var ve arkadaşım için idareten işlemci alacağız. 250 TL bütçemiz var ve şu anlık aklımızda sadece Q9650 işlemcisi var. Bunun yanında başka önerebileceğiniz işlemci var mı?

Ekleme: İkinci anakart P41 değilmiş P31'miş. AliExppress dahil yurtdışından alışveriş yapabiliriz.

Son düzenleme:
P31 anakartın avantajları var bu anakartı seçmen yararına olacaktır.

1. Hyper Threading Teknolojisi desteği
  2. Realtek ALC888 8-Kanal ses kodlayıcı
Bunlardan bazı önemli olanları. Bunun dışında birde 4 RAM slotuna sahip P31 olan 1+1+1+1 GB RAM takman gerekecek buna toplamda 4GB edecek
Ama diğer anakart 2+2 GB şeklinde toplamda 4GB RAM desteğine sahip.

Bu siteden F3 e basarak GA-P31-DS3L yazıp modlu BIOS indirip kurun. Quard işlemci yerine aliexpressden. Xeon E5450 modlu işlemci alın ve takın. Bu anakartlarda Intel® ICH7 yonga seti bulunduğu için Xeon x... serisi işlemcilerde çok ısınma yapar. Bu yüzden E serisinin en iyi işlemcisi olan E5450 modlu işlemciyi satın alın.
Bu linkten DDR2 800MHz değerindeki 1GB RAM'lerden 4 adet alabilirsin bu da bütçende toplamda 60 TL indirir. Kaldı 190.

110 TL de bu işlemciye verirsen kalır geriye 80 TL. Elinde olan parçaları sayarsan eksik olan parçalar hakkında en uygun fiyat performans ürününü senin için bulmaya çalışırım. Eğer Q9650 işlemciyi daha uygun bir fiyata bulabiliyorsan tercih et. Çünkü arada çok bir fark yok.

370708

Tekli ve çoklu çekirdekte devede pire denecek farklılıklar var iki işlemci arasında.
Ben sadece RAM ve işlemci için tavsiye verdim.
Bunlar dışında PSU, işlemci soğutucusu, hard disk, anakart kabloları, monitör, kasa, ekran kartı gibi eksiklerin var ve bu bütçe ile bunların altından kalkmak oldukça zor.

Hocam sadece işlemci alacağım zaten, diğer parçalar mevcut. Arkadaşım BIOS modlamaya pek olumlu bakmıyor, çok sorunlu bir şey olmadığını belirttim fakat üstüne de gitmek istemiyorum. 9650 dışında önerebileceğiniz işlemci var mı peki modlama gerektirmeyen ?

Modlama olayına sıcak bakmaması gayet doğal bu olaya uzak olan bir insanın saf suyunu bulandırmasından başka birşey değil açıkçası biraz karmaşık bir işlem. Çok zor değil ama bu işten uzak olan birisi için dert. Haklı. Kesinlikle haklı.

Direk tak çalıştır istiyorsa o zaman iyiden kötüye doğru sıralayayım.

370717

Q9650 alabileceğiniz Quard core ların en iyisi zaten. x3380 in 650 TL gibi bir fiyatı var o yüzden direk eliyorum onu. Extreme X9770 ise piyasada bulunabilen bir işlemci değil şu aşamada onu da eliyorum. X3370 217 TL gibi bir ücreti var Aliexress' de.

Q9650 ise 246 TL gibi bir fiyatı var.

Bu işlemci için bu kadar para vermek bana biraz absurb geliyor. Eğer alacaksa en stabil çalışacak işlemci bu. Ama oldukça eski olan anakart ve sistem için BIOS modlaması yapılıp Xeon 54xx serisi işlemci takmak en mantıklısı olacak çünkü 110 TL. Hem de daha yüksek performans alacakken.

Modlama olayına sıcak bakmaması gayet doğal bu olaya uzak olan bir insanın saf suyunu bulandırmasından başka birşey değil açıkçası biraz karmaşık bir işlem. Çok zor değil ama bu işten uzak olan birisi için dert. Haklı. Kesinlikle haklı.

Direk tak çalıştır istiyorsa o zaman iyiden kötüye doğru sıralayayım.

Eki Görüntüle 370717

Q9650 alabileceğiniz Quard core ların en iyisi zaten. x3380 in 650 TL gibi bir fiyatı var o yüzden direk eliyorum onu. Extreme X9770 ise piyasada bulunabilen bir işlemci değil şu aşamada onu da eliyorum. X3370 217 TL gibi bir ücreti var Aliexress' de.

Q9650 ise 246 TL gibi bir fiyatı var.

Bu işlemci için bu kadar para vermek bana biraz absurb geliyor. Eğer alacaksa en stabil çalışacak işlemci bu. Ama oldukça eski olan anakart ve sistem için BIOS modlaması yapılıp Xeon 54xx serisi işlemci takmak en mantıklısı olacak çünkü 110 TL. Hem de daha yüksek performans alacakken.
Kendisine belirttim hocam zaten. Testlerde neredeyse aynı sonuçları veriyorlar. O kadar para vermenin bende saçma olduğunu düşünüyorum ama modlama konusunda da kararının değişeceğini sanmıyorum. 3370'e bakacağım hocam, teşekkürler ilginize.

x3370'den bahsetmeden önce içerisinde dahili grafik kartının olmadığını bilin. Yani bu işlemciyi kullanacaksanız onboard görüntü alamayacaksnız. Bu arada işlemciyi anakartın support listesinde de göremedim. Bence en temiz yoldan Q9650 alın. X3370'in senin anakartın üzerinde çalışıp çalışmayacağını tam olarak bilmiyorum.

x3370'den bahsetmeden önce içerisinde dahili grafik kartının olmadığını bilin. Yani bu işlemciyi kullanacaksanız onboard görüntü alamayacaksnız. Bu arada işlemciyi anakartın support listesinde de göremedim. Bence en temiz yoldan Q9650 alın. X3370'in senin anakartın üzerinde çalışıp çalışmayacağını tam olarak bilmiyorum.
Ayrı bir konu olarak açabilirim arkadaşla konuştuktan sonra, tekrardan teşekkürler hocam.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı