G4560 ve RX 460 Sisteme Yükseltme Önerisi

OğuzhanRuthless

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Üni öğrencisi
Arkadaşlar elimde geçerli sistem var fakat upgrade yapmak istiyorum şu anki sistemim böyle;
  • İntel Pentium G4560
  • AMD RX 460 4GB
  • Corsair 8GB Vengeance LPX Kırmızı 2400 MHz CL14 DDR4 RAM
  • MSİ H110m Pro VD
  • Corsair 450VS power
Elimde 1500 TL var. GPU olarak RX 580 almayı planlıyorum fakat işlemci bottleneck yapıyor fazlasıyla. Bütçem kısıtlı olduğu için anakart yenilemek istemiyorum ve yakın bir arkadaşımdan şu anki işlemci ve GPU'yu verip i5 7500 alacağım. Sorum şu i5 bottleneck yapar mı ve parçalar uyumlu mu?
Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
i5 7500, RX 580'in 8GB'lık modeline dahi darboğaz yapmıyor. YouTube'da bir sürü test videosu bulunuyor, onlara bakabilirsiniz. Bu arada baktığınız videolarda bilmediğinizi farz ederek şunu söyleyeyim: CPU (işlemci) kullanımı ne kadar az olur (bu da demek olur ki işlemci daha az zorlanıyor), GPU kullanımı o kadar fazla olursa (bu da demek olur ki ekran kartının işlemci tarafından beslenme oranı) ne kadar yüksek olursa performans o kadar yüksek demektir.

i5 7500, RX 580'in 8GB'lık modeline dahi darboğaz yapmıyor. YouTube'da bir sürü test videosu bulunuyor, onlara bakabilirsiniz. Bu arada baktığınız videolarda bilmediğinizi farz ederek şunu söyleyeyim: CPU (işlemci) kullanımı ne kadar az olur (bu da demek olur ki işlemci daha az zorlanıyor), GPU kullanımı o kadar fazla olursa (bu da demek olur ki ekran kartının işlemci tarafından beslenme oranı) ne kadar yüksek olursa performans o kadar yüksek demektir.
Hocam son soru eğer rx 570 veya 580 alırsam mevcut anakartım destekler mi?

i5 7500 gayet güçlü bir işlemci. RX 580 ile darboğaz yapmayacaktır. Bence takası düşünebilirsin. Ama H110 anakartlar eskidi diyebiliriz artık. 2133 MHz RAM destekliyor diye biliyorum. Eline para geçince daha güncel teknolojilere sahip bir anakarta geçersen senin için daha iyi olur.

Bütçe yeterse 8GB'lık modeli al. Yetmiyorsa da 4GB'lık ile yoluna bak. FPS yönünden çok bir şey kaybetmessin. Sadece 8GB'lık model daha geleceğe dönük olur. Zaten i5 7500 ve RX 580 (4GB yada 8GB) ikilisinin kasacağı oyun yoktur, hatta ultrada oynarsın. :)

i5 7500 gayet güçlü bir işlemci. RX 580 ile darboğaz yapmayacaktır. Bence takası düşünebilirsin. Ama H110 anakartlar eskidi diyebiliriz artık. 2133 MHz RAM destekliyor diye biliyorum. Eline para geçince daha güncel teknolojilere sahip bir anakarta geçersen senin için daha iyi olur.
Hocam her şey iyi hoş da psu yeterli olur mu sizce?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı