GA-G41M-COMBO Anakartta DDR3 RAM Çalışmıyor

kochrn

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
İyi günler arkadaşlar. İkinci ve eski bilgisayarımın anakartı yandığı için yeni anakart almak zorunda kaldım. Seçim yaparken de Mac OS X kurmayı düşündüğüm için uyumlu olduğundan Gigabyte GA-G41M anakartı aldım. Eski anakarttaki RAM'lerim DDR2 ve düşük bellek hızlarına sahiptiler.

Anlık bir gaflette bulundum ve Kingston DDR3 1333mhz 4Gb RAM satın aldım. Fakat 4Gb ram ile bilgisayarım açılmıyor. BIOS ekranı dahi gelmiyor. Eski DDR2 RAM'leri taktığım zaman sorunsuz açılıyor.

İşlemcim Core 2 Duo E4600 2.4ghz. Sorunu nasıl aşabilirim? RAM hızını vs. değiştirebildiğimiz söyleniyor fakat bu konuda hiçbir fikrim yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
2007 üretimi Core 2 Duo E4600'e sahipsiniz. Ürününüzün DDR3 bellek desteği olmadığından sisteminiz başlatılamıyor. RAM frekansı BIOS'tan düşürülebilir evet, fakat bellek mimarisini değiştiremezsiniz. DDR3 belleği BIOS'tan DDR2 olarak ayarlayamazsınız yani.

2007 üretimi Core 2 Duo E4600'e sahipsiniz. Ürününüzün DDR3 bellek desteği olmadığından sisteminiz başlatılamıyor. RAM frekansı BIOS'tan düşürülebilir evet, fakat bellek mimarisini değiştiremezsiniz. DDR3 belleği BIOS'tan DDR2 olarak ayarlayamazsınız yani.
RAM'leri sıfır DDR2 ile değiştim, sıfır GT630 ekran kartı aldım. İşlemcim sağlam, anakart sağlam. Bilgisayar açılıyor fakat ne görüntü var ne başka bir şey. 3-4 kere masaüstüne ulaşabildim daha sonrasında ise 1-2 kere BIOS'a ulaşabildim. Şuan bilgisayar açılıyor ya ilk dıt sesi geliyor fakat ekrana görüntü gelmiyor ya da 2sn içinde kendi kendini kapatıyor. Neden olabilir sizce? Montajı bilgisayarcıda yaptırdım, aynı sorun oradayken yaşandı yarım saat sonra hallettik gel bilgisayarı al dediler eve geldim bir defa açıldı bilgisayar sonrası yukarıda anlattığım gibi. BIOS'a girebildiğim zaman CPU ısısına ve fan hızına bakabilmiştim. Isı 39-41 derece arası fan ise 1000rpm civarı idi..

- Açıldı masaüstüne ulaştım, klavye mouse çalışmıyordu. 5-10sn sonra da görüntü komple gitti bilgisayar çalışmaya devam ediyordu. Power'dan kapattım, tekrar başlattım masaüstüne gelmeden kendi kendine kapandı komple. Şuan tekrar BIOS'a kadar dahi açılmıyor. Güç tuşuna basıyorum fanlar çalışıyor 5sn içinde komple kapanıyor.
@MF @Recep Baltaş

Sorun ekran kartından kaynaklı olabilir mi acaba? Yeni takıldı ve sürücüleri yüklenmedi henüz. Windows açıldığında hem klavye ve mouse çalışmadığından hem de yeteri kadar süre geçmeden pc kapandığından yükleme imkanım yok. Herhangi bir klavye bulup denesem, çalışırsa güvenli modda açıp sürücüleri yüklesem sorun giderilir mi acaba?

Sorunun Güç kaynağında olma ihtimali var mıdır? 300w Everese güç kaynağı takılı bilgisayarıma..

Klavye ve Mouse BIOS ekranındayken çalışıyor sadece daha sonra uçuyor. Güvenli mod açılış seçenekleri geliyor fakat klavye çalışmadığı için seçim yapamıyorum..

Şu sorunları halledip de bilgisayarı açabilsem MacOs kuracağım hatta kendi çapımda ufak da bir kurulum rehberi videosu hazırlama niyetim var fakat bir türlü Windows'u bile kullanabilmiş değilim henüz..

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı