Galaxy A33'e ROM atılır mı?

maraushi

Hectopat
Makaleler
18
Merhaba. Cihazım Galaxy A33 ve optimizasyonu tek kelime ile berbat, sorum şu:
Cihazıma ROM atmalı mıyım? Custom ROM ne demek tam bilmiyorum ve Custom ROM vs hiç bilgim yok ama ben Google pixel telefonlardaki yazılıma sahip olmak istiyorum. Kullandığım tek bankacılık uygulaması Papara, garanti bitti ve bazı sorularım var:
1: ROM atarsam kamera kalitesi ile ilgili sorunlar olur mu sonuçta Samsung çektikten sonra düzeltiyor.
2: Parmak izi çalışır mı ekran altı?
3: Papara kullanabilir miyim?
4: Tekrar One UI6'ya dönebilir miyim?
5: Performans sorunu yaşar mıyım?
6: Dolby ve NFC gibi donanımsal özellikleri kullanmaya devam edebilir miyim?

Cihazıma ROM atmalı mıyım? Custom ROM ne demek tam bilmiyorum ve Custom ROM vs hiç bilgim yok ama ben Google pixel telefonlardaki yazılıma sahip olmak istiyorum. Kullandığım tek bankacılık uygulaması Papara, garanti bitti ve bazı sorularım var:
1: ROM atarsam kamera kalitesi ile ilgili sorunlar olur mu sonuçta Samsung çektikten sonra düzeltiyor.
Merhaba onlarda sanırım u sürümleri önemli.
@Umut Nas @Heribert Yavuz @364809 Hocalarım halleder.

3 ve 4. sorunun cevabı muhtemelen evet.
Geri kalanların cevabı ise net değil. İnternetten senin için olan ROM'ları araştırıp bakman gerek pixel cihazların kullandığı ROM senin cihaza portlanmış mı bakman gerek. XDA foruma bakabilirsin neler var cihazın için diye.

-Ekran altı parmak izini şu an hiçbir Custom ROM desteklemiyor,
-Samsung kendi kamera uygulaması kadar kaliteli olmaz,
-PixelExperience diye Custom ROM var pixel telefonlar gibi yapıyor istediğin gibi,
-Tekrar One UI'e deönebilirsin ama Knox sayacı yüzünden Samsung Pass, güvenli klasör kullanamazsın,
-Performans sorunu ROM'a göre değişir.

Benim kendi düşüncem Samsung telefonlara One UI dışında Custom ROM kurulmamasından yana. Ben A50 kullanıyorum. AOSP ROM'larda samsunga özel özellikleri kullanamıyorsun. Bazı durumlarda 2. 3. kameralara erişemiyorsun. Kendi cihazım için konuşayım, çoğu AOSP ROM'da fod (ekran içi parmak izi) çalışmıyordu, çalışan da buglu oluyordu. GSI ROM'larda zaten parmak izinin çalışması mucize diyebiliriz. :)

Ekleme yapayım. Öylr bir AOSP ROM vardır ki her şey çalışıyordur. Cihazıma crDroid port vardı. Bütün kameralar, yüz tanıma, fod hepsi çalışıyordu. ROM'un ayarlarında Samsung özellikleri açmak için ayar bile vardı. Bu arada fod bugluydu.

1. kullandığın ROM'da Google kamera kullanıyorsa. Biraz daha iyi yapabiliyor.
2. o cihazda ROM yoktur bu sebeple GSI kullanacağız. Bundan dolayı bazı GSI'larda ekran parmak izi çalışmıyor diye biliyorum.
3. Papara safetynet tarafında sorun çıkarmıyorsa. Problem olmaz diye düşünüyorum.
4. evet.
5. pixel ROM istiyorsun ama cihaz 6 GB RAM'e sahip. Olmasından dolayı gerçekleri söyleyemiyorum.
6. NFC çalışır Dolby yanlış hatırlamıyorsam. Magisk modül olarak ekleyebiliyorsun.
Ek olarak şunları eklemek istiyorum. Çalışan TWRP bulman lazım.

Ek olarak performans odaklı ilerliyecekseniz. Varsa ağır debloat edilmiş stok ROM kullanabilirsiz. Veya kendiniz ADB yoluyla Knox bozmadan debloat edebilirsiniz. Varsa OC kernel atabilirsiniz. (stabilitesi tartışılır.) Root atıp işlemci frekansını yukarıda tutabilirsiniz. Magisk modülleriyle debloat edebilirsiniz. (emin değilim.)

Bir de kendi rehberimi de buraya bırakayım. :)

@Niksi, aynı cihazı kullanıyorum. ROM kurarken sıkıntı falan yaşadınız mı hocam? Yakın zamanda bende düşünüyorum çünkü.

ROM kurarken değil de ilk başlarda root atarken sorun yaşadım. Root atması biraz çileli ama yönetemini çözdükten sonrası rahat. Herhangi bir sorun olursa konu açıp beni etiketliyebilirsin. Her türlü yardımcı olurum.

Geri
Yukarı