Gaming Laptop 16 GB vs 32 GB RAM

Sion

Hectopat
i7 7700 HQ
1050 4 GB
128 GB M.2 SSD
16 GB 2400MHz RAM tek slot
Gaming Laptop

Sistemim bu şekilde, baktığınızda 10.nesil işlemcilerin çıktığı dönemde bir tık eski kaldı. Fakat şu anda gayet memnunum. Bu noktada sormak istediğim boşta olan 2.slota 16 GB bir RAM daha takarsam gözle görülür bir fark elde eder miyim? 450-650 arasında fiyatlar mevcut, tüm dünyanın zor zamanlar geçirdiği şu günlerde bu paralar az değil. Bu sebeple bilinçli arkadaşlardan bilgi yardımı rica ediyorum.
Bir ekleme daha yapayım. Bilgisayarımda PUBG, PUBG Lite ve PUBG Mobile oyunlarının tamamını oynuyorum. Arkadaşlar o anda hangisini oynamak isterse uyuyorum. Fakat PUBG Ultra ayarlarda sıkıntısız oynamama rağmen emulator kullanıldığı için PUBG Mobile'da diğer Player'lara yaklaştığımızda kasma oluyor. Bu 16 GB RAM takviyesi bu kasmayı minimum düzeye indirir mi? Ortadan kaldırır mı demiyorum biliyorum ki emulator her türlü kasacak ama en aza indirmek de kafi gelecektir. Yardımlarını esirgemeyen bilgili arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum...

Son düzenleyen: Moderatör:
i7 7700 HQ
1050 4 GB
128 GB M.2 SSD
16 GB 2400MHz RAM tek slot
Gaming Laptop

Sistemim bu şekilde, baktığınızda 10.nesil işlemcilerin çıktığı dönemde bir tık eski kaldı. Fakat şu anda gayet memnunum. Bu noktada sormak istediğim boşta olan 2.slota 16 GB bir RAM daha takarsam gözle görülür bir fark elde eder miyim? 450-650 arasında fiyatlar mevcut, tüm dünyanın zor zamanlar geçirdiği şu günlerde bu paralar az değil. Bu sebeple bilinçli arkadaşlardan bilgi yardımı rica ediyorum.
Bir ekleme daha yapayım. Bilgisayarımda PUBG, PUBG Lite ve PUBG Mobile oyunlarının tamamını oynuyorum. Arkadaşlar o anda hangisini oynamak isterse uyuyorum. Fakat PUBG Ultra ayarlarda sıkıntısız oynamama rağmen emulator kullanıldığı için PUBG Mobile'da diğer Player'lara yaklaştığımızda kasma oluyor. Bu 16 GB RAM takviyesi bu kasmayı minimum düzeye indirir mi? Ortadan kaldırır mı demiyorum biliyorum ki emulator her türlü kasacak ama en aza indirmek de kafi gelecektir. Yardımlarını esirgemeyen bilgili arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum...
Hocam 16gb dan fazlası oyun için gereksiz en azından şu zamanlar için.İsterseniz Youtube'den kıyaslama videolarına bakın hatta 12 gb ram bile yetiyor.Tavsiyem masaüstü olur yüksek fps alma açısından çünkü laptopların ekran kartı yükseltmesi bazen olmuyor oluyorsa da maaliyeti masaüstüne göre daha fazla oluyor.Yani 16 gb ram almanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum :D eğer ssdiniz 110 gb gibi doluluk oranına sahipse bir tık yavaşlayabilir laptopunuz.

RAM eklemeniz sistemin fazla RAM kullanan oyun ve uygulamalarda daha stabil çalışmasını sağlar. Yapacağınız RAM ve SSD yükseltmesi ileride bilgisayarı satacağınızda ekleyip çıkarabileceğiniz donanımlardır. Bu aralar almayı düşünüyorsanız alın.

Çift slot RAM her zaman daha iyidir. Çift slot 16 GB RAM olsaydı 32'ye geçmenin fazla bir anlamı olmazdı fakat tek slot 16 GB'dan çift slot 32 GB RAM'e geçmenin çok farkı olur. Tabi bu fark bahsettiğiniz oyunlarda değil güncel 3A oyunlarda görülür.

Dual Channel olayını araştırın, farkını görürsünüz elbette. 1x16 ile 2x8'in verdiği performans bir değil. (Dual olan daha performanslı, bunu yapılan testlerde görebilirsiniz)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı