Garam masala baharatı nelere katılabilir?

Ethem Efe

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Kocaeli gölcük
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
4060Tİ 16 GB RAM Ryzen 5 5500 Cooler Master 120L XTB 1 TB SSD
Meslek
Öğrenci
Sorum başlıktaki gibi, nelere katabilirim? Tavuğa çok yakışıyor diye biliyorum. Normalde butter chicken yapmak için aldım ama üşeniyorum yapmaya, daha pratik nelere atabilirim bu baharatı? Nelere yakışır?

@kino

Sorum başlıktaki gibi, nelere katabilirim? Tavuğa çok yakışıyor diye biliyorum. Normalde butter chicken yapmak için aldım ama üşeniyorum yapmaya, daha pratik nelere atabilirim bu baharatı? Nelere yakışır?

@kino
Aslında garam masala uyduruk bir isim. Zerdeçalsız köri kendisi. Yani köri ile yapılan makarna, çorba, pilav, patates gibi yemeklerin hepsinde kullanabilirsin et harici.

Aslında garam masala uyduruk bir isim. Zerdeçalsız köri kendisi. Yani köri ile yapılan makarna, çorba, pilav, patates gibi yemeklerin hepsinde kullanabilirsin et harici.

Hocam garam masala bayağı bilindik bir baharat aslında ama, tavuk yemeklerinde falan kullanılıyor diye biliyorum, bu yemeklerin marine aşamasında mı koymam gerekiyor baharatı?

Pilav için pilav pişmeden mi yoksa piştikten sonramı koymam daha iyi olur sizce?

Sizce şu tarif nasıl olur hocam?
  • 350 gram makarna
  • 2 yemek kaşığı tereyağı veya zeytinyağı
  • 1 soğan (isteğe bağlı, doğranmış)
  • 2 diş sarımsak (isteğe bağlı, ezilmiş)
  • 1 tatlı kaşığı garam masala
  • 1 çay kaşığı toz kırmızı biber (damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz, isteğe bağlı olarak daha fazla ekleyebilirsiniz)
  • 1 su bardağı krema veya süt
  • Tuz ve karabiber (damak zevkinize göre ayarlayın)
  • Acı biber pul biber (isteğe bağlı, acılık seviyesine göre ayarlayın)
  • Parmesan peyniri (isteğe bağlı, rendelenmiş)
Köri önden, garam pişmeye yakın konulur.

Köri önden, garam pişmeye yakın konulur.

Köri olmak zorunda mı? Butter chicken tarifinde köri yok mesela, garam masala var sadece. O tarz tarifler yok mudur?

Sizce şu tarif nasıl olur hocam?
  • 350 gram makarna
  • 2 yemek kaşığı tereyağı veya zeytinyağı
  • 1 soğan (isteğe bağlı, doğranmış)
  • 2 diş sarımsak (isteğe bağlı, ezilmiş)
  • 1 tatlı kaşığı garam masala
  • 1 çay kaşığı toz kırmızı biber (damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz, isteğe bağlı olarak daha fazla ekleyebilirsiniz)
  • 1 su bardağı krema veya süt
  • Tuz ve karabiber (damak zevkinize göre ayarlayın)
  • Acı biber pul biber (isteğe bağlı, acılık seviyesine göre ayarlayın)
  • Parmesan peyniri (isteğe bağlı, rendelenmiş)

Köri olmak zorunda mı? Butter chicken tarifinde köri yok mesela, garam masala var sadece. O tarz tarifler yok mudur?
Dostum makarnayı normal yap. Yanına baharat ile domatesli sos yap. Anca öyle alırsın baskın tadını. Ama sana şu platformda tarif vermemi bekleme :D

Dostum makarnayı normal yap. Yanına baharat ile domatesli sos yap. Anca öyle alırsın baskın tadını. Ama sana şu platformda tarif vermemi bekleme :D
Veren çok var hocam :) bu tarif nasıl onu sormuştum. Yinede teşekkürler.

Geri
Yukarı