Geceleri daha aktif ve zinde hissediyorum

Amogaçi

Hectopat
Arkadaşlar sabahları inanın ki öğleden sonraya kadar esniyorum, ne olursa olsun istersem sabah 5'te uyanayım istersem öğlen 12'de. Neredeyse gün sonuna kadar halsiz ve sıkça esneyerek geçiriyorum. Ama ne zaman ki akşam yemeği yendiğinde ve artık akşam diyebileceğimiz zaman dilimine girdiğimizde neredeyse bütün fonksiyonlarım tam olarak çalışıyor enerji doluyorum sabah sersemlikten algılayamadığım şeyleri bile akşamki halimle cin gibi algılıyorum. Bunu biraz araştırdım ve çoğu insanın gece daha aktif olduğu gündüzleri anlattığım belirtileri yaşadığından bahsediliyor. Hatta yanlış bilgi değilse Atatürk de geceleri daha çok aktif olan sabahlara kadar çalışan biriymiş. Sizler arasında da benim gibi gündüzleri ölü gibi gezip geceleri anlattığım şekilde kendine gelenler var mı?
Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Normal bir şey, gececi bir insansın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar sabahları inanın ki öğleden sonraya kadar esniyorum, ne olursa olsun istersem sabah 5'te uyanayım istersem öğlen 12'de. Neredeyse gün sonuna kadar halsiz ve sıkça esneyerek geçiriyorum. Ama ne zaman ki akşam yemeği yendiğinde ve artık akşam diyebileceğimiz zaman dilimine girdiğimizde neredeyse bütün fonksiyonlarım tam olarak çalışıyor enerji doluyorum sabah sersemlikten algılayamadığım şeyleri bile akşamki halimle cin gibi algılıyorum. Bunu biraz araştırdım ve çoğu insanın gece daha aktif olduğu gündüzleri anlattığım belirtileri yaşadığından bahsediliyor. Hatta yanlış bilgi değilse Atatürk de geceleri daha çok aktif olan sabahlara kadar çalışan biriymiş. Sizler arasında da benim gibi gündüzleri ölü gibi gezip geceleri anlattığım şekilde kendine gelenler var mı?

Bu benim de önceden düşündüğüm bir konu ancak bunu değiştirmek istiyorsanız dinleyin.

Öncelikle evet Atatürk geceleri çalışan biriydi çünkü gündüzlerini toplantı gibi diğer insanlarla birlikte yapmak zorunda olduğu şeyleri hallediyordu. Ve Atatürk örnek alabileceğiniz normal-standart bir insan değil. Asker psikolojisi ağır bir psikolojidir ve "Bu kafayı durduramıyorum İsmet" sözünden ne kadar zor bir hayatın içerisinde olduğunu tahayyül edebilirsiniz. Kendinize uzun vadede sağlıklı olacak bir şey planlamanızı tavsiye ederim.

Aralıklı oruç yapın bu sayede uykuya sindirimde girmeyecek ve kaliteli uyuyacaksınız bunun yanı sıra çok da kazancınız olacak araştırabilirsiniz. Düzenli egzersiz yapın, beden gün içinde yorulmalı ki uyuma ihtiyacı duysun. Toksik maddeler kullanmayın ve şeker gibi rezil besinler yerine gerçekten besin denebilecek şeylerle bir beslenme planınız olsun.
Gününüzü planlayın, cidden bu en mühim kısım çünkü zihin işlerinizi, sıralamasını ve ne zaman yapılacağını biliyorken alarma bile ihtiyaç duymadan uyandırıyor insanı. Bu dediklerime daha eklenmesi gerek çok şey vardır ancak bunlar bile başlı başına oturtmanız için belki aylar alacak şeyler muhtemelen denemeyeceksiniz de o yüzden uzatmayacağım.

Benim yaptığım gibi gece 11-Sabah 5 uyku düzenini kullanabilirsin. Bende senin gibi gececi baykuşlardan idim. Bu uyku düzenini yaptıktan sonra çok zihinde olmaya başladım. İmkanın varsa sabah 5'de duş alıp dışarıda turlarsan güne çok iyi başlarsın.

Geri
Yukarı