GeForce Experience ile güncelleme yapmak performansı düşürür mü?

cngztrky

Centipat
GeForce Experience programındaki güncellemeler ekran kartının performansını düşürür mü? İnsanların yeni çıkan ekran kartlarına yönelmesi için eski GTX serisi ekran kartlarının performansını bilerek düşürürler mi? Bu güncellemeleri indirip kuralım mı? Kurmazsak sıkıntı olur mu?

Bana kalırsa DDU ile eski sürücüyü kaldırıp sonra yeni sürücüyü kurmanızı tavsiye ederim.

Soruyu okudunuz mu?
GeForce Experience programındaki güncellemeler ekran kartının performansını düşürür mü? İnsanların yeni çıkan ekran kartlarına yönelmesi için eski GTX serisi ekran kartlarının performansını bilerek düşürürler mi? Bu güncellemeleri indirip kuralım mı? Kurmazsak sıkıntı olur mu?

NVIDIA neden böyle bir şey yapsın? Şimdi biraz beynimizi çalıştıralım.
  • Bir ekran kartı yapıyorsunuz. Bu kartın bütün sürücüleri sitenizde var.
  • Sonra yeni kartlar piyasaya sürüp eskilerin performansını düşürüyorsunuz.
  • Birisi sitenize girip eski sürücüyü indirip test ediyor ve bu yaptığınızı görüyor.
  • Ne olur?
    • Öncelikle dava yersiniz. Hele ki ABD'de müşteri başına ücret ödersiniz ki NVIDIA bunu GTX 970'leri 4 GB olarak sattığı için bile ödedi, ki kart 4 GB idi ama 3.5 GB kısmı hızlı çalışıyordu...
    • İkincisi, insanlar bu yaptığınızdan dolayı bir daha kartınızı satın almaz. Gider rakip firma AMD'den alır ve siz de pazar payı kaybedersiniz.
Şimdi soruyorum, NVIDIA geri zekalı mı ki kartlarını yavaşlatsın? Değil. Peki geri zekalı olan kim? Söyleyeyim: bu iddiayı ortaya atanlar. Evet, net geri zekalıdır bunun olduğunu iddia edenler!

Bu arada bunun testini de yapacağız zira cıvkı çıktı bu işin.

Son düzenleme:
Bence elbet bir düşürme olur fakat ben gayet optimize yapılan oyunlar da gördüm. Örnek verecek olursam Sunset Overdrive. Çıkış yaptığı tarihteki driver'ı kurmamıştım ve oyuna girdiğimde ciddi FPS sorunları vardı, driver kurduktan sonra gayet akıcıydı oyun. Ben şahsen güncellemeri kurman taraftarıyım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Recep Baltaş güzel cevap vermiş. Ben de internette dolaşan bu söylemler yüzünden 900 serisi kartıma güncelleme yapamıyorum korkudan. Olay performans düşürme de değil aslında başka söylemler de var mesela "güncelleme yaptıktan sonra kartım yandı" diyenler de var.

Olay performans düşürme de değil aslında başka söylemler de var mesela "güncelleme yaptıktan sonra kartım yandı" diyenler de var.

Kartı yandıysa garantiye gönderebilir. Sürücü ile yanan kart da hiç görmedim. O da ayrı bir yalan.

Soruyu okudunuz mu?

NVIDIA neden böyle bir şey yapsın? Şimdi biraz beynimizi çalıştıralım.
  • Bir ekran kartı yapıyorsunuz. Bu kartın bütün sürücüleri sitenizde var.
  • Sonra yeni kartlar piyasaya sürüp eskilerin performansını düşürüyorsunuz.
  • Birisi sitenize girip eski sürücüyü indirip test ediyor ve bu yaptığınızı görüyor.
  • Ne olur?
    • Öncelikle dava yersiniz. Hele ki ABD'de müşteri başına ücret ödersiniz ki NVIDIA bunu GTX 970'leri 4 GB olarak sattığı için bile ödedi, ki kart 4 GB idi ama 3.5 GB kısmı hızlı çalışıyordu...
    • İkincisi, insanlar bu yaptığınızdan dolayı bir daha kartınızı satın almaz. Gider rakip firma AMD'den alır ve siz de pazar payı kaybedersiniz.
Şimdi soruyorum, NVIDIA geri zekalı mı ki kartlarını yavaşlatsın? Değil. Peki geri zekalı olan kim? Söyleyeyim: bu iddiayı ortaya atanlar. Evet, net geri zekalıdır bunun olduğunu iddia edenler!

Bu arada bunun testini de yapacağız zira cıvkı çıktı bu işin.
Peki GTX 680 ile 7970 çıktıkları zaman GTX 680 %8 civarı öndeyken 7970 neden şuan %11 civarı GTX 680'den daha önde? Nvidia yazılımla yavaşlatmıyor olabilir ama sanırım bu durumda AMD yazılımları kart çıktıktan çok daha sonra optimize ediliyor diyebilir miyiz?

Hayır. Ayrıca her yeni sürücüyü test eden insanlar var.
Nvidia forumuna bakarak sürücülerin ne tarz sorunları olduğunu ya da nelerden kaynaklı FPS düşmesi yaşandığını görebilirsin. Her sürücü hatasız çıkacak diye bir şart yok.

Ayrıca bu arkadaşlar bir sürücü sıkıntı çıkarırsa Reddit, Twitter gibi yerlerden çok büyük kitlelere ulaşabilirler. Bu tarz firmaların yaptıkları hatalar teknoloji dünyasında büyük yankılar uyandırır. Apple bir ara yaptığı telefon yavaşlatmalarından sonra oluşan haberleri hepimiz biliyoruz. Bunlar marka değerine zarar veren şeylerdir. Marka değeri kaybetmesi kolay, geri kazanması zor bir şeydir. Firmalar bu hataya kolay kolay düşmezler.

Yeni donanım aldırmak için AAA oyun yapan bazı firmalar ile anlaşabiliyorlar. Bu tarz oyunlar Nvidia sunduğu bazı grafik ayarlarını destekliyor. Atıyorum RTX ve DLSS gibi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
AMD yazılımları kart çıktıktan çok daha sonra optimize ediliyor diyebilir miyiz?

Bunu demek için tam olarak söz konusu oyunlara bakmam lazım. Mesela AMD kartlar Vulkan ve DX12 oyunlarda daha iyi performans sunuyor. NVIDIA'nın donanımsal olarak düşük kaldığı bazı noktalar var burada Async compute gibi. 7000 serisi de GCN kullandığından Async compute yapabiliyor. Bu da bazı oyunlarda bu kartın daha avantajlı olmasını sağlıyor. GTX 680'de ise bu özellik yok.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı