Gelecek ve günümüz için 32 GB RAM vs 16 GB RAM

tarikbaay

Hectopat
Yer
İzmit
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İ-5 11300H RTX 3050Tİ
8 GB RAM'im var 16 GB yükseltmeye planlıyorum. 1100TL ödeyerek 2000TL'ye 32 GB RAM alabilirim bilgisayarım daha bir yıllık uzun süre kullanmayı planlıyorum arada kaldım hangisini tercih etmeliyim? Oyun ve gündelik yaşam için kullanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
İleride çıkacak AAA oyunları oynayacaksınız 16GB yetersiz kalabilir, günümüz için ve ilerideki 1 yıl için yeterli olur bence.

8 GB RAM'im var 16 GB yükseltmeye planlıyorum. 1100TL ödeyerek 2000TL'ye 32 GB RAM alabilirim bilgisayarım daha bir yıllık uzun süre kullanmayı planlıyorum arada kaldım hangisini tercih etmeliyim? Oyun ve gündelik yaşam için kullanıyorum.

Mobil 3050 Ti sahibiyseniz 16 GB gayet yeterlidir bence.

2020-2021 oyunları bile 14-15 GB RAM kullanımına dayanmışken 16 GB adına bir gelecek göremiyorum. RTX 3070 / RX 6700 XT ve daha üstü GPU'ların olduğu sistemlerde artık yavaş yavaş 32 GB'ye geçilmeli.

16 GB RAM'lerin miladı artık dolmaya başladı, yakında minimum 16 önerilen 32 GB olan oyunlar da çıkmaya başlayacaktır, en mantıklısı 32 almak.

Gündelik kullanımda bile 16 zorlanıyor bence, artık güncellenen programlar yüksek seviyede RAM yemeye başladı, çoklu tarayıcı, spotifty, işletim sistemi, virüs programı derken bir bakmışsın oyun açmadığın halde 10 GB kullanıyorsun.

Eğer ki mevcut sisteminizde 2 adet RAM slotu var ise bence uzun vadeli fiyat performans açısından 32 GB'a geçmek daha mantıklı. Kaldı ki hem güncel oyunlar 15GB seviyesinde RAM tüketmekte, ek olarak iş veya üniversite amaçlı yazılımlar kullanırken de sistem 16 GB'ı rahatlıkla tüketebiliyor.

Geri
Yukarı