Gemini Terminal Emulatoru

ferhatgec

Kilopat
Makaleler
1
Gemini, LibVTE ve GTK3 library'lerini kullanarak gelistirilen bir terminal emulatoru, C ile yaziliyor.

VTE library'sini kullanan onlarca terminal var, bunlardan birisi de Gemini diyebilirim.

Neler VTE librarysini kullaniyor?

• Gemini Terminal
  • GNOME Terminal
  • XFCE Terminal
  • Sakura
  • Termite
  • ROXTerm
  • elementaryOS Terminal (Written in Vala)

VTE library'sini GNOME tarafindan gelistirildi zaten :^)

ST (Suckless Terminal) gibi bir amacim olmadigi icin ve gelecekte FreeBSD || GNU/Linux dagitimi gelistirme gibi bir planim oldugundan dolayi, terminal emulatoru ve shell konusunda projelerim mevcut. Gemini projesinde bircok projeden ilham aldim :^)

Ozellikleri neler? (Acikcasi yeni basladim, VTE library'sinin gucunu de iyi sekilde kullaniyorum diyebilirim)
  • TrueColor destegi
  • Font destegi (Default Monospace Regular 12)
  • Color scheme destegi
  • Basitlik! :&

TODO:
  • gemini_detect_title_changed() eklenmesi, Scrift shell'i ve diger sheller icin gerekecektir.
  • gemini_create_configuration() eklenmesi, Configuration dosyalarinin .config/geminiterm/configuration'a eklenmesi.
  • gemini_argv_parser() eklenmesi.
  • gemini_log() eklenmesi, Spdlog tarzi kadar gelismis bir logging librarysi olmayacak elbette.
  • gemini_set_cursor_blick() eklenmesi, shortcut amaciyla.
  • Default olarak alinan SHELL environmenti yerine, harici bir shell ile baslatilma destegi.
  • Tab support [belki :^)]

Meraklilar icin:
Gemini
Scrift

Gemini Terminal Emulator ve Scrift MIT Lisansi ile lisanslandirilmistir, fork edebilirsiniz.
Derlemek icin, GTK, VTE ve X11 library'lerinin kurulu olmasi gerekir, ayrica GCC ile derledigimi de belirtelim.

FreeBSD ile sorunsuz calismakta, GNU/Linux ile de calisacaktir diye tahmin ediyorum.

Desktop application'u olarak paketleyecegimi de belirteyim.

gemini.png

GCC'nin bir kotu yani da su, bir noktali virgul koymadigimdan dolayi tonlarca hataya boguyor, bu konuda Rust compiler'inin debugging kisminda daha iyi oldugunu maalesef ki soylecegim keske ornek alsalar bu konuda. :^)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı