Genel Sağlık Sigortası Prim Borcunuza Bakın

Adieu

Decapat
Liseden mezun olduktan sonra 1-2 yıl boşta kaldığım için hemen GSS'yi yapıştırmışlar. Üniversiteye başlamama rağmen durmamış ve hala gelmeye devam etmiş. Bugün SGK'ya gittim ve durdurdular. Eğer üniversite okuyorsanız 25 yaşına kadar anne, babanızın sigortasından yararlanabiliyorsunuz. Benimle aynı durumu yaşayan arkadaşlar olabilir diye bilgilendirmek istedim. Boşu boşuna para ödemeyin.

Evet, dikkat edilmesi gereken bir durum.

Lise bittikten sonra eğer baba ve ya annen sigortası var ise onun üzerinden 25 yaşına kadar yararlanabiliyorsun. Yok ise otomatik olarak yararlanamıyorsun. Bazen de sistemsel otomatik olarak geçmeyebiliyor SGK'ya gidip dilekçe veriyorsun ve yararlanmaya başlıyorsun.

İlla Üniversite okumak zorunda mıyız 25 yaşımıza kadar yararlanmak için?

İlla Üniversite okumak zorunda mıyız 25 yaşımıza kadar yararlanmak için?
* 18 yaş üstünde olan gençlerden anne veya babası genel sağlık sigortalısı olanlar lise öğrenimi için 20 yaş, üniversite öğrenimi için 25 yaşına kadar genel sağlık sigortasından faydalanmaya devam ederler.

* Öğrenciliği biten gençlerden 25 yaş altında olanlar; 25 yaşını geçmemek üzere 2 yıl daha ücretsiz genel sağlık sigortası kapsamından faydalanabilmektedirler.

Kısacası evet, öğrenci olmak zorundasın. Öğrenci isen anne ya da babanda da sigorta olmalı. Sigorta yok ise yine yararlanamıyorsun. Devlet sana 18 yaşına kadar bakıyor sonrasında öğrenci isen anne ve ya babandan yararlanmaya dönüyor. Öğrenciliğin devam ettiği sürece de 25 yaşına kadar yararlanabiliyorsun. 25 yaşından sonra hiç bir şekilde yararlanamıyorsun.

Bir de gelir testi muhabbeti var. Gelir testinde belli bir sınıftaysan da belli bir süre yararlanıyorsun onu tam bilmiyorum.

Geri
Yukarı