Gezi ve panaromik şehir fotoğrafçılığı için Aynalı/Aynasız fotoğraf makinası önerisi

vrl-arch

Hectopat
Yer
Istanbul
Daha fazla  
Meslek
Mimarlık Öğrencisi
Merhaba, ben mimarlık öğrencisiyim. Bölümüm gereği kent tarihi ve mimarisi gibi konulara olan ilgimden ve imkan buldukça seyahat etmemden dolayı bir fotoğraf makinesi ihtiyacım doğdu. Fotoğrafçılık ve makinaları ile bilgim temel seviyede ancak yardımsever bir forum olduğu için tavsiyelerinizi ve tecrübelerinizden yararlanmak istedim

Önceliğim geniş açı fotoğraf çekimi şehirlerin ve meydanların genel algısını gösterebilmem için. Ayrıca seyahatlerde ağırlık önemli bir faktör olduğundan önceliğim aynasız makinalar. Fiyat kısmını ihtiyacımın fazla olmasından dolayı ne yapıp edip halletmeye çalışcam o yüzden fiyat kısıtlamam yok. Fotoğrafları büyük paftalara çıktı alıncağından fotoğraf kalitesi çok önemli ve sunumlarda video düzenlemesi yapılcağından iyi bir kalite vermesi gerekiyor. Bu durumda bana hangi lens ve makinaları önerebilirsiniz?

(Ben NX300'e baktım ama fazla dokunmatik ve akıllı ürünlerin zamanla yavaşlamasından ve performans kaybından şüphe duyuyorum)

Şimdiden yardımlarınız ve ilginiz için teşekkür ederim

Makineden çok asıl yatırımı objektife yapmanız daha önemli. Balık gözü bir objektif durumu kurtaracaktır (veya 27 mm de olabilir). Makine olarak da ne kadar para verirsen o kadar iyi bir makine alırsın ancak dediğim gibi paranın çoğunu objektife vermelisin. Tilt&shift lensler de mimari çekimler için geliştirilmiş objektiflerdir onlardan da kullanabilirsin.
Fotoğrafı hangi boyutta bastırman gerektiğini bilmiyorum ancak Canon Eos 60D sanırım yeterli olacaktır. 1080p video da kaydedebiliyor. İşini görür umarım.

Öncelikle merhaba. Bir bütçe söylerseniz. Ona göre bir yorum yaparım. Rahmetli babamın söylediği gibi fotoğrafçılıkta bütçe çok önemlidir. Sana şimdi bir makine lens önersem on bin ile on beş bin arasında değişiyor. O yüzden bana tahmini bir bütçe söyle ona göre bir yorum yapayım.

bütçe olarak toplam 5000 tl'yi görebilirim ancak. Yurtdışından halletme imkanımda var o yüzden bu fiyatın biraz daha yukarısınında olabilitesi var. Bunu da benim ihtiyacımı çok uzun süreli karşılayacağını tahmin ederek verebilirim. Balık gözü tarzında bir lens düşünmüyorum ancak hem portatif hemde lens olarak alabileceğim en geniş perspektifi veren lens olarak düşünüyorum. O açıdan aynasızlar aklıma yattı ilk önce ama varsa onlarda öyle bir lens sıkıntı olmaz, eğer yoksa profesyoneli tercih edebilirim(tabi onun eğitimini almayı düşünüyorum makinanın hakkını verebilmek için)

Crop sensorlu bir makine isine yaramaz. Cunku crop carpani soz konusu. 10 mm bir lens diyelim 16 mm olarak alıgılıyor. Genis aci cekmek istedigin icin full frame alman yararina olacaktir. 5 bin 6 bin lira verirsen çok güzel ekipmana sahip olabilirsin. Balık gözü lensi bende önermem şu an için gerek yok geniş açılı bir lens işine yarayacaktır. Balık gözü lens zaten özel çekimler haricinde pek kullanılmıyor ya da tilt-shift bir lens. Fotoğrafçılığı öğrendikçe zaten kendi ekipmanını seçecek duruma geleceksin. Aynasız makine şuan için önermem. Elindeki bütçeyle temiz bir Canon 5d Mark II ve Sigma 10-20 mm bir lens alabilirsin.

Canon 5D Mark II buna ek olarak 10-20 mm geniş açı lens 17-50 mm yada 17-85 mm lens çok rahat işini görür. Özellikle Sigma'noın 10-20 mm lensi çok işine yarar.

5 bin lira gibi bir bütçeye crop sensör almak kötü bir seçim olur. Crop sensörlü makineler kötü değil ama full frame bir makineden söz ediyoruz. Yardımı olacaksa benim portfolyoma göz atabilirsin. Bende manzara ve şehir fotoğrafları ile uğraşıyorum.

Selçuk Emin TUNCAY / 500px

Ayrıyetten bir de şu fotoğrafı yükleyeyim. Full frame makine daha çok geniş açı çekim yapmanı sağlar.

Benim önerim Canon 5D Mark II ve Sigma 10-20 mm lensten yana.

Dosya Ekleri

• Canon-5D-VS-Canon-20D-Full-Frame-Versus-Cropped-Sensor.jpg
    Canon-5D-VS-Canon-20D-Full-Frame-Versus-Cropped-Sensor.jpg
    182,3 KB · Görüntüleme: 834
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı