Gigabit internet Google Drive yavaş indirme hızı

Hinatachan

Centipat
Daha fazla  
Selam, geçen gün gigabit internet bağlattım ve durumlar şu şekilde...

Internet Download Manager ile Google Drive üzerinden bir indirme yaptığımda dosya saniyede 20 megabaytı geçemiyor.
3 farklı indirme penceresi açıp indirmeyi denediğimde 2 dosya saniyede 45 megabayt 1 dosya 10 megabayt ile iniyor.
Qbittorent üzerinde, "private tracker" ile dahi indirme hızım 20 oluyor maksimum. Arkadaşım Almanya üzerindeki 1 gigabit hızlı sunucusuyla 60 megabayt çekebilmişti hem de benim 20 ile indirdiğim sırada.(elbette o indirmezken indirmeyi denedim aynı sonuç"
Sorun SSD değil, hem M.2 SSD hem de 500 mb/s SSD ile denedim benchmark yaptım hepsi sağlam durumda.
Google Drive'a yükleme yaparken saniyede 60 megabaytı görebildim. Bir ara Epic Games'ten yaptığım bir indirme 80 megabaytı gördü.
Bazı durumlarda WhatsApp'a bağlanırken bile sorun yaşıyorum mesajlar gitmiyor.
Ama internet hızım her zaman 900 Mbit'in üzerinde. Daha hiç 900'ün altında sonuç gelmedi.
Yardımlarını bekliyorum çok teşekkürler.

Milyonlarca insana hizmet etmek kolay değil.
Sorunu okuyor musunuz yoksa başlığa göre mi cevap veriyorsunuz?
Başka bilgisayardan çok daha hızlı indirebildiğimi söyledim. Ayrıca 3 dosyayı aynı anda indirince Google bana 110 megabayt hız verebiliyor ise bu nasıl desteklememek oluyor acaba? Lütfen yardımcı olmaya çalışmak dışında mesaj yazmayın.

Sorunu okuyor musunuz yoksa başlığa göre mi cevap veriyorsunuz?
Başka bilgisayardan çok daha hızlı indirebildiğimi söyledim. Ayrıca 3 dosyayı aynı anda indirince Google bana 110 megabayt hız verebiliyor ise bu nasıl desteklememek oluyor acaba? Lütfen yardımcı olmaya çalışmak dışında mesaj yazmayın.
Biz de bilgimiz dahilinde konuşuyoruz. Veremez demedim. Anlık olarak vermeyebilir. Üstelik her dosya farklı sunuculardan gelebildiği için problem oluşturmayacaktır. Hatta aynı dosyayı iki defa indirmeye kalktığınızda bile büyük ihtimal problem olmayacaktır ama bu kadar büyük bir firma henüz tam olarak yaygınlaşmamış gigabit internet için kişi başı fazladan limit koymaz. Hem kendilerine hem de size fazlaca yük oluşturcaktır.

Hangi routeri kullanıyorsun bilmiyorum fakat Wi-Fi gelişmiş ayarlarından kanal numarasını elle tek tek değiştirip dener misin?

Screenshot_23.png

1 gbit hızı alamamanızdaki diğer bir olasılık, sıkıntı CDN sorun yaşatıyor olabilir.
Operatörün yurt dışı çıkışında limit de olabilir. Hız testi yaptığınız site sizi direk operatörün sunucularına bağladığı için limit olmadan olması gerektiği gibi hız alırsınız.
Verilen bilgiler kısıtlı olduğu için anca bu kadar tahminde bulunabildim.

Biz de bilgimiz dahilinde konuşuyoruz. Veremez demedim. Anlık olarak vermeyebilir. Üstelik her dosya farklı sunuculardan gelebildiği için problem oluşturmayacaktır. Hatta aynı dosyayı iki defa indirmeye kalktığınızda bile büyük ihtimal problem olmayacaktır ama bu kadar büyük bir firma henüz tam olarak yaygınlaşmamış gigabit internet için kişi başı fazladan limit koymaz. Hem kendilerine hem de size fazlaca yük oluşturcaktır.
Detaylı cevabını için teşekkür ederim. Farklı sunuculardan gelmesi olayı mantıklı geldi.
Hangi routeri kullanıyorsun bilmiyorum fakat Wi-Fi gelişmiş ayarlarından kanal numarasını elle tek tek değiştirip dener misin?

Eki Görüntüle 1447913

1 gbit hızı alamamanızdaki diğer bir olasılık, sıkıntı CDN sorun yaşatıyor olabilir.
Operatörün yurt dışı çıkışında limit de olabilir. Hız testi yaptığınız site sizi direk operatörün sunucularına bağladığı için limit olmadan olması gerektiği gibi hız alırsınız.
Verilen bilgiler kısıtlı olduğu için anca bu kadar tahminde bulunabildim.
İnterneti CAT 6 kablo ile LAN bağlantısı üzerinden kullanıyorum Wi-Fi ile alakalı olduğunu zannetmiyorum. Dediğiniz hız testinin yanıltıcı olması teori epey mantıklı fakat Epic games üzerinden bazen 6 megabayt bazen 80 almamı açıklamıyor. Yeterli bilgi sağlayamadığım için üzgünüm, sorun neden kaynaklanıyor en ufak fikrim olmadığından pek bilgi sağlayamadım. Vermemi istediğiniz bilgi varsa sorarsanız hemen cevaplarım cevabınız için teşekkürler. İnternet sağlayıcım Turknet bu arada.

Geri
Yukarı