Gigabyte 2060 v2 yanık kokusu

llyon

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba,

Bundan 1 hafta önce bilgisayarım aniden kapandı ve yoğun bir koku geldi, 3 hafta önce de bir kokuya rastlamıştım fakat bu kadar yoğun değildi. Bu kokunun PSU'dan kaynaklı olduğunu düşünüyordum ve bilgisayarımın parçalarını söküp kokuyu iyice araştırmaya başladım ilk ne olur ne olmaz işlemciyi ardından RAM'leri ve PSU'yu kontrol ettim ve kokuya rastlamadım bunu 3 hafta önce yaptım ve ekran kartını kontrol etmemiştim büyük aptallık yapmışım her neyse 1 hafta önce tekrardan bir yoğun koku geldi CS açıktı ve bir anda bilgisayar kapandı, sonra bilgisayarı tamamen söktüm ve biraz bekledikten sonra fişe tekrardan bağladım, açmaya çalıştım açılmadı tekrardan fişi söküp takıp bilgisayar açıldı ancak 10 bilemedin 15 saniye sonra kapandı açılmadı, parçaları tekrar kontrol ettikten sonra ekran kartından koku geldiğini anladım ve ekran kartını söküp DPI ve HDMI girişinin oradaki hava deliklerini kokladıktan sonra bir de fanı çevirdim kokuyu tam almak için yoğun bir koku geldi ve teknik servisle görüşüp kartı gönderdim şu an garanti kapsamdında kart tamir ediliyor. Tabii garanti kapsamında mı bilemem, bu koku neden kaynaklı olabilir araştırmaya başladım ancak net bir sonuca varamadım ve kendimi forumda yazı yazarken buluyorum şu an, Afterburner'dan baktıgım zaman kartta bir problem sezemedim bu ilk yaptığında stabil olarak yaşadığım yer biraz soğuk ve köy tarafında yaşıyorum üniversiteden kaynaklı kendi evimde bilgisayarımda hiç kapanma olmamıştı ilk defa böyle bir problem le karşılaşıyorum.

Afterburner'dan baktığımda kart stabil 23-25 derecelerde takılıyordu fakat taşındığımdan kaynaklı ve üniversite için ev değiştirmeden önce bilgisayarımda sürekli PUBG oynuyordum ekran kartını zorlayacak bir oyun olarak var sayıyorum bana görede öyle tabii ama herhangi bir kapanma vb. sorunla karşılaşmadım altını çizerek söylüyorum. Fanlarım stabil %90 da çalışıyordu malum kartın sıkıntılarından bana göre çogu kullanıcı şikayetçi olabiliyordu bu karttan, acaba fanların %90 stabil bir şekilde dönmesinden kaynaklı olabilir mi fanlar ne kadar etkili olabilir bilmiyorum, ya da yaşadığım yerin elektrik sıkıntısıdan olabilir mi ( 1-2kere elektrik kesildi ) bir de bilgisayarım fişleri ayrı bir tane 4'lü uzatma kablosuna bağlı 7'li prizim var, 7'li prizde sadece bilgisayarın ve monitörün kabloları bağlı herhangi bir bir şey takmıyorum, 4'lü prizde ise 7'li priz kablosu ve ufo bağlı acaba bundan kaynaklı olabilir mi?

Çok uzun bir yazı oldu kusura bakmayın,
Detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım sorunun ne olduğunu öğrenmek istiyorum.
Okuduğunuz için teşekkür ederim cevaplarınızı bekliyorum.

Sorunun neyden kaynaklandığını servis sana söyleyecektir ama bu yazıya şöyle bir tavsiye vereyim, bilgisayarını bağladığın prizler akım korumalı olursa ve fazla uzatma kablosu kullanmadan elektriğe bağlarsan daha sağlıklı olur, ekstra olarak ufo tarzı çok elektrik tüketen cihazları da bilgisayarınla aynı prize takmazsan daha iyi olur.

PSU'nun markası ne?
Rampage 600w 80plus
Sorunun neyden kaynaklandığını servis sana söyleyecektir ama bu yazıya şöyle bir tavsiye vereyim, bilgisayarını bağladığın prizler akım korumalı olursa ve fazla uzatma kablosu kullanmadan elektriğe bağlarsan daha sağlıklı olur, ekstra olarak ufo tarzı çok elektrik tüketen cihazları da bilgisayarınla aynı prize takmazsan daha iyi olur.
Cevap için teşekkürler tavaiyelerini dinleyeceğim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı