Gigabyte B450M ile OC yapılır mı?

Taylorn

Hectopat
Sistemim şu şekilde:

Gigabyte B450M
Sapphire RX580 8GB

Ryzen 5 2600 bu sistemde OC yapabilir miyim arkadaşlar?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu soru ulu orta başka bir konu başlığı altında sorulsa neyse de overclock bölümü başlı başına risk içeren bir başlık iken sen benim mesajımı dikkate alıp aksi yönde tavsiye etmem dersen bende sana bu konunun olması gerektiği şekilde cevapladığımı söylemek zorunda kalırım. Riski kullanıcı buraya konu açarak baştan almış zaten daha neyin tavsiyesi? Olmadı bu konu başlığını overclock tavsiye etmiyoruz diye komple kapatalım gitsin.

Altı çizgili yorumuna gelirsek mühendisler anakartı overclock için yetersiz görse zaten overclock kilitli üretirdi. Kilit açıksa evet her anakarta overclock yapılır modundayım. Risk almaktan çekinmeyen kişiler sinekten yağ çıkarır.

Arkadaş bu kısıma konu açtı diye riski %100 göze aldığı kanısına nereden varıyorsun? Genelleme yapmadan yorum yapmayı denemelisiniz. Keza riski gözüne alan birisi diyorsunuz, o halde buraya niye konu açıyor? Konuyu açmadan direk hız aşırtma yapabilirdi.

Risklerini tam bilmediği için güzel bir konu açmış ve bende güzel bir yanıt verdiğimi düşünüyorum. Ayrıca belirtmek isterim ki burası direk basit cümlelerle oluşan bir soru-cevap platformu olmadığını belirtmek isterim. İstersen kendince cevap verebilirsin ama bu cevapları verirkende kul hakkına girmiceğin cevaplar vermeye özen göstermelisin.

Buraya her konu açan bilgisiz mi oluyor? Bu böyle uzayıp gider sen kendince haklısın ben kendimce haklıyım. Neyse gereksiz yere uzattık. Madem B450 almışsın o zaman A320 almış gibi kullanmayacak anakartın hakkını vereceksin. Konu sahibi arkadaşa son olarak tavsiyem üst limiti fazla zorlamadan ufak çapta overclock yapması olacaktır. Eğer stabilite tutmazsa o vakit kaderine razı gelir stok hızlara geri dönersin. Yukarıdaki arkadaşın yaptığı gibi elini korkak alıştırılacak yer değil burası.

Kul hakkı ne alaka yahu :)

Buraya her konu açan bilgisiz mi oluyor? Bu böyle uzayıp gider sen kendince haklısın ben kendimce haklıyım. Neyse gereksiz yere uzattık. Madem B450 almışsın o zaman A320 almış gibi kullanmayacak anakartın hakkını vereceksin. Konu sahibi arkadaşa son olarak tavsiyem üst limiti fazla zorlamadan ufak çapta overclock yapması olacaktır. Eğer stabilite tutmazsa o vakit kaderine razı gelir stok hızlara geri dönersin. Yukarıdaki arkadaşın yaptığı gibi elini korkak alıştırılacak yer değil burası.

Kul hakkı ne alaka yahu :)

Yine sarf etmediğim bir kelime ile beni şuçluyorsunuz. Konu açan bilgisiz mi oluyor gibi ben bir tavır sergilemedim, bahsetmedimde. Keza siz öyle diyorsunuz. Ayrıca konunun korkaklık ile alakası yok, hız aşırtma işlemlerini yapıcak kişi kendisi, ben değilim. Ayrıca net bilgiler vermeye çalışmak sizin nazarınızda, korkaklık ise öyle kalsın. Benim ürünüm değerli olduğu gibi başkasının ürününede bir cevap verdiysem benim ürünüm gibi farz ederek, vebali üstlenmeyeceğim cevaplar veriyorum kendimce.

Overclocktan anlayanın konu açmasına gerek olmadığını ima eder gibi genel yorum yapmışsın. Net bilgiler vermek istiyorsan başkalarını işaret edip yorumunu ortaya atma kısa veya uzun nasıl yazacağımı da sana soracak değilim. Soruya gerekli cevabı ilk mesajımda vermiştim. Konu sahibi de gerekli yanıtı aldıysa gerisi beni ilgilendirmez.

Overclocktan anlayanın konu açmasına gerek olmadığını ima eder gibi genel yorum yapmışsın. Net bilgiler vermek istiyorsan başkalarını işaret edip yorumunu ortaya atma kısa veya uzun nasıl yazacağımı da sana soracak değilim. Soruya gerekli cevabı ilk mesajımda vermiştim. Konu sahibi de gerekli yanıtı aldıysa gerisi beni ilgilendirmez.

Benim söylemediğim kelimelerde, ayrı ayrı 2 ithamda bulunduğun benim hakkımda. Yetmezmiş gibi, yine aynı şekilde bir ithamda bulundun. Senin ilk yazdığın yorumdaki cevabın kısa veya uzun olması beni alakadar etmiyor, lakin bu cevabı yetersiz bulduğum için eklemeler yaptım. Ayrıca arkadaşın senin dediğine uyup, nasıl yapılmaması ve yapılması gerektiğinden az çok bilgi vermeye çalıştım bu kadar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı