Gigabyte B450M S2H Secure Boot açınca BIOS çöküyor

Bütçe
0

m.pol4t

Decapat
Daha fazla  
RAM
16
İşlemci
R3 3200g
Arkadaşlar bu anakartı kullanıyor iseniz gerçekten çok dikkatli olmalısınız. Çoğunuzun bildiği üzere Secure Boot açınca BIOS çöküyor ve yenisi yazılması gerekiyor. Ama CSM Support'u kapatınca bile bu olabiliyor ve güncellemelerin bir faydası olmadı o yüzden CSM Support ile hiç uğraşmaya değmez Windows 11 kullanıp Valorant oynayamazsınız.

B450M S2H ile daha Windows 11 yeni çıktığı zamanlarda doğru düzgün anlatım bile bulunmayan Secure Boot ile halletmiştim Valorant'ı üstünden 1 sene geçti. B450M S2H ile ilgisi olduğunu sanmıyorum.
Bir çok kullanıcı aynı sorundan şikayetçi bende ilk seferinde yapmıştım ama sonra bios güncellemeleri falan derken tekrar denemiştim ve bios çökmüştü araştırdım kronik bir sorun varmış bu kartlarda o yüzden denemek çok tehlikeli soft birck olmasını göze alıyorsanız deneyin ama servise gönderme riski var dediğim gibi.

• Anakart: GIGABYTE B450M S2H
  • İşlemci: AMD RYZEN 5 3500 3.6GHz 16MB Önbellek 6 Çekirdek AM4 İşlemci
  • RAM: CORSAIR 8GB Vengeance LPX Siyah 3000MHz CL16 DDR4 Single Kit Ram (2 adet)
  • Ekran kartı: GIGABYTE GeForce GTX 1660 SUPER OC 6GB GDDR6 192 Bit Ekran Kartı
  • Depolama: KIOXIA EXCERIA 500GB NVMe M.2 SSD
  • Kasa: CORSAIR Carbide Serisi SPEC-05 550W 80+ USB 3.0 Siyah Mid Tower Kasa
  • Sistem montaj hizmeti: ITOPYA Sistem Montaj Hizmeti (1 adet)
  • Güncel Anakart GIGABYTE B450M S2H Bios Sürümü: F62
Valorant için secure boot ayarlarını yapmaya çok korkuyorum. Herkesin yaşadığı kronik sorunu ben de yaşamak istemiyorum. Geçmişte bilgisayarımda sayısız donanımsal hataya sebep oldum. Çocukluğumdan beri ailem bu konuda artık hassaslaştı. Kendi ekonomik gücüm ne garantinin servis parasını ödeyebilir, ne de herhangi bir parçayı yeniden satın aldırabilir. Şimdi size kısaca sormak istiyorum, bu donanım parçalarının bulunduğu bilgisayarımda Windows 11 kurulu. Herkesin yaşadığı gibi Valorant açmaya çalıştığımda, şu hatayı alıyorum (resim ektedir). Çözümü belli, fakat sizce secure boot'u ne yapayım? Açayım mı? Sorunu yaşar mıyım? Yoksa biosumu şu an için en güncel olan b450m s2h f64a sürümüne mi güncellemeliyim? Artık gerçekten çok bunaldım bu sorundan ve bir an önce kurtulmak istiyorum

ekran-goeruentuesue-2022-11-18-222713-png.1577369

• Anakart: GIGABYTE B450M S2H
  • İşlemci: AMD RYZEN 5 3500 3.6GHz 16MB Önbellek 6 Çekirdek AM4 İşlemci
  • RAM: CORSAIR 8GB Vengeance LPX Siyah 3000MHz CL16 DDR4 Single Kit Ram (2 adet)
  • Ekran kartı: GIGABYTE GeForce GTX 1660 SUPER OC 6GB GDDR6 192 Bit Ekran Kartı
  • Depolama: KIOXIA EXCERIA 500GB NVMe M.2 SSD
  • Kasa: CORSAIR Carbide Serisi SPEC-05 550W 80+ USB 3.0 Siyah Mid Tower Kasa
  • Sistem montaj hizmeti: ITOPYA Sistem Montaj Hizmeti (1 adet)
  • Güncel Anakart GIGABYTE B450M S2H Bios Sürümü: F62
Valorant için secure boot ayarlarını yapmaya çok korkuyorum. Herkesin yaşadığı kronik sorunu ben de yaşamak istemiyorum. Geçmişte bilgisayarımda sayısız donanımsal hataya sebep oldum. Çocukluğumdan beri ailem bu konuda artık hassaslaştı. Kendi ekonomik gücüm ne garantinin servis parasını ödeyebilir, ne de herhangi bir parçayı yeniden satın aldırabilir. Şimdi size kısaca sormak istiyorum, bu donanım parçalarının bulunduğu bilgisayarımda Windows 11 kurulu. Herkesin yaşadığı gibi Valorant açmaya çalıştığımda, şu hatayı alıyorum (resim ektedir). Çözümü belli, fakat sizce secure boot'u ne yapayım? Açayım mı? Sorunu yaşar mıyım? Yoksa biosumu şu an için en güncel olan b450m s2h f64a sürümüne mi güncellemeliyim? Artık gerçekten çok bunaldım bu sorundan ve bir an önce kurtulmak istiyorum

ekran-goeruentuesue-2022-11-18-222713-png.1577369
Kusura bakmayın biraz geç oldu. Bazı bios sürümlerinde olmuyor deniyor ama kesinlikle çoğu kişi bundan muzdarip eğer Windows 10'a geçme şansınız var ise hemen geçin böyle bir hata almazsınız. Ama denerseniz direkt soft birck durumuna geçmeyebilir tamamen şans işi bilgisayarı açınca post ekranı gelmez "input not suppurted" diye görüntü verir bu görüntüden sonra yapmanız gereken tek şey bios sıfırlamadır kasanın içini açıp clr_cmos pinlerini tetiklemeniz gerekmekte bu işlemden sonra halen görüntü aynı şekilde ise maalesef bios tekrar yazılması gerekir.

Geri
Yukarı