Gigabyte G1 GTX 1070 Nasıldır?

Selamlar

Nvidia Geforce 1060/1070/1080 alırken EVGA'yı bir süreliğine listemizden çıkaralım derim. EVGA kartların ACX 3.0 soğutmalı modellerinde VRM kaynaklı ısınma problemleri bulunmakta. Sorun an itibarı ile çözüldü mü bilmiyorum. Fakat mevcut problemler 2016 model tüm kartlarda geçerliydi.
Bu yüzden en azından ikinci el alırken , kartlar ACX.3.0 ve 2016 model ise listenizden çıkarın.

Her 1070 aynı görüşüne de malesef katılamıyorum. Burada overclock potansiyelinden falan da bahsetmiyorum. PSU power çıkışına ihtiyaç duymayan aynı markanın aynı model ürünü bile farklı performans sunabiliyor.

Buna çok güzel örnek bir video :

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben ekran kartı alırken deneme imkanım olduğu için , deneyerek seçiyorum. EVGA , MSİ ve Gigabyte'ın spesifik modellerini geçen sene denedim.

EVGA benim de tespit ettiğim VRM overheating problemine sahip olduğu için o modeli eledim.

Gigabyte'ın denediğim ürünü Extreme serisiydi. En performanslı kart bence bu. Soğutması da en iyi olan. Ama tuzluydu biraz. Eğer para probleminiz yoksa Extreme dışında hiçbir karta bakmayın bile.

MSİ Gaming : Tercihimi fiyat performans olarak kullandım. Sıckalıkları güzel ve fiyat performans kartı.

MSİ Armor: Backplate yoktu bu modelde, soğutucusu da bu bizim eski twin frozer gibiydi, denemeden verdim.

Asus Strix: 3 fanlı GPU sevmiyorum, gürültü ekliyor.

Bu arada piyasadaki bazı 1070'lerin saat hızları düşürülüp eski tip soğutma ile backplate olmadan verildiğini de görüyoruz. Mesela MSİ Armor. Pratikte 1070 bu kart. Ama hafif kırpılmışı. Yani her 1070 aynı değil arkadaşlar. Asus da Dual serisi var yine bu tip . Onun da saat hızı gerilemiş mesela Strix ile arasında çok fark var. Yanlışım varsa düzeltin

Nvidia'da özellikle çok farkediyor. Amd tarafında zaten Sapphire Nitro+ dışında kartlara bakmıyorum bile. Adamlar bu işi çok iyi biliyorlar. Her seride en eli yüzü düzgün kartları Sapphire çıkarıyor. Asus yine performansta yakalasa da yine o 3lü fanla beni üzüyor.

Sevgiler

Saat hızının düşürülmesi diye bir şey yok. Custom model kartların bir kısmına firmalar sadece kendi soğutma bloğunu takıyorlar o kadar diğer modellere de soğutma bloğu haricinde ekstradan saat hızını yükseltip çıkarıyorlar. Temelde GPU aynı olduğundan marka ve modeller arasında saat hızı farkından ziyade soğutma performansı ve ses durumunu önemserim. G1 modeli malzeme kalitesi bakımından MSI Gaming, Asus Strix, Evga SC, Zotac AMP ile eşdeğer orta kalibrededir. Üst kalite modeller Gigabyte'da Aorus, MSI'da Lightning, Asus'ta Matrix, Evga'da Kingpin, Zotac'ta AMP Extreme'dir.

Son düzenleme:
Saat hızının düşürülmesi diye bir şey yok. Custom model kartların bir kısmına firmalar sadece kendi soğutma bloğunu takıyorlar o kadar diğer modellere de soğutma bloğu haricinde ekstradan saat hızını yükseltip çıkarıyorlar. Temelde GPU aynı olduğundan marka ve modeller arasında saat hızı farkından ziyade soğutma performansı ve ses durumunu önemserim. G1 modeli malzeme kalitesi bakımından MSI Gaming, Asus Strix, Evga SC, Zotac AMP ile eşdeğer orta kalibrededir. Üst kalite modeller Gigabyte'da Aorus, MSI'da Lightning, Asus'ta Matrix, Evga'da Kingpin, Zotac'ta AMP Extreme'dir.

Bu konuda haklısın, çünkü sadece senin değil tüm internet ortamında hem Nvidia tarafından bilgilerimize sunulan hem de bu bilgilere istinaden kurulan veri zinciri stabil. Bilgiyi ilk elden doğru olarak (ki bu Nvidia değil) aldığın zaman kazın ayağının herzaman düşündüğün gibi olmadığını tecrübe ile sabitleyip deneyimleyeceksin. Temelde aynı olan GPU diye birşeyin olmadığını 5 sene kadar önce sadece senin değil tüm internet ortamının topnotch diye nitelediği Gtx 480 Zotacı elimdeki stok Sparkle 470 i kullanarak stok voltaj ile geçmeyi başardığımda tüm bunların böyle olmadığını ben kendim ilk elden bizzat deneyimledim. Elimdeki kartın 470 olmadığına yemin bile edebilirim. Kaldı ki bunun 100 lerce örneği de var. Yine voltaj vermeden stok saat hızı sözüm ona 3.5ghz olan 8320'nin her ne hikmetse benim sistemde canı stok voltaj ile 4.5 ghz'de çalışmak istedi. Çarpan dışında bir müdahale bile yok. Daha ilk tıkta voltaj verdiğimde ise (yine 4.5 ghz'de) makine açılmadı bile!!!! Sabertooth 990FX R.20!!!

1060-1070-1080....Bu numaralar o günden beri bana birşey ifade etmiyor neyazık ki. :)

Bu arada kartı atmadım, görmek istersen görüşebiliriz ;)

Sevgiler

Kart geldi paketleme çok iyi sıfır ve gıcır gıcırdı. Benchmark testleri başarılı. Gta 5 tam performans verdi çok iyi. Bazı oyunlar monitör darbogazı yapabiliyor 1080p de . i7 7700 işlemcim var. Hitman'da 1080p de darbogaz yaşadım. GPU yüzde 50 gibiydi. Genel olarak iyi. Sıkıntı yok fiyatta iyi gelmişti.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı