Gigabyte GA G41MT-S2PT O.C yapılmıyor

Serhat Horoz

Centipat
Daha fazla  
RAM
Kingston 8 GB DDR3 1600 MHz
İşlemci
Q9400 2.66 GHz
İyi günler, benim Gigabyte GA G41MT-S2pt anakartım var Q9400 2.66GHz işlemcim 8 GB DDR3 RAM ve GT730 bir sistemim var. İşlemcime overclock yapmak istiyorum fakat BIOS'ta overclock ayarlarına girdiğim zaman kırmızı bir ekran çıkıyor. Türkçe'ye çevirdiğim zaman burada yapılan ayarlar kaydedilmeyecektir gibisinden bir uyarı veriyor. Bilen arkadaşlar yardımcı olabilirim.

BIOS'ta M. I. T sekmesine girip de yapmayı deniyorsunuz değil mi? Sizin BIOS'ta ben nedense FSB ayarını göremedim, olması gerekirdi normalde. Bir de siz fotoğraf atabilir misiniz?

BIOS'ta M. I. T sekmesine girip de yapmayı deniyorsunuz değil mi? Sizin BIOS'ta ben nedense FSB ayarını göremedim, olması gerekirdi normalde. Bir de siz fotoğraf atabilir misiniz?
Evet dediğiniz sekmeden giriyorum görselleri ekliyorum bakarsınız

İyi günler, benim Gigabyte GA G41MT-S2pt anakartım var Q9400 2.66GHz işlemcim 8 GB DDR3 RAM ve GT730 bir sistemim var. İşlemcime overclock yapmak istiyorum fakat BIOS'ta overclock ayarlarına girdiğim zaman kırmızı bir ekran çıkıyor. Türkçe'ye çevirdiğim zaman burada yapılan ayarlar kaydedilmeyecektir gibisinden bir uyarı veriyor. Bilen arkadaşlar yardımcı olabilirim.
Hani burdan yükseltiyorum işlemci hızını Windows açıldığında herhangi bir değişiklik olmamış gibi işlemci hızım aynı gözüküyor

Dosya Ekleri

• IMG_20230421_111420.jpg
    IMG_20230421_111420.jpg
    245,2 KB · Görüntüleme: 16
  • IMG_20230421_111413.jpg
    IMG_20230421_111413.jpg
    257,2 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
Evet dediğiniz sekmeden giriyorum görselleri ekliyorum bakarsınız

Hani buradan yükseltiyorum işlemci hızını Windows açıldığında herhangi bir değişiklik olmamış gibi işlemci hızım aynı gözüküyor

O kırmızı ekrandaki bir uyarı metnidir hocam, yaptığınız OC eğer yanlış olursa sistem açılmayabilir diye. Sizde FSB'yi artırabildiğiniz yeri gördüm, CPU Host Clock Control kısmındaki artırıp yapacaksınız OC'yi ama önce RAM frekanslarını en düşüğüne çekin. Isıyı kontrol edin. Anakart G41 olduğu için muhtemelen fazla ileri gidemezsiniz ama gidebildiğiniz kadar artık :) Advanced sekmesindeki C1E ve SpeedStep ayarlarını kapatıp, Clock Ratio ayarını en yüksek sayıya alırsanız yaptığınız OC değerini frekansta oynama olmadan göreceksiniz.

Dediklerinizi denedim advanced sekmesinde speedstep diye bir ayar yok fakat c1e yi kapattım yine olmadı olmamasının nedeni F10 yapıp kaydettikten sonra PC güç kesip kendini kapatıp tekrar açıyor onunla ilgili olabilirmi acaba

Biosu sıfırlasam düzelirmi yada başka birşeyden kaynaklı olabilirmi acaba

Kapatıp yeniden açması normal, BIOS yeni saat frekanslarını ve voltajları vs aktif ediyor, onda sıkıntı yok. CPU configurations kısmında ya da Advanced kısmında SpeedStep olması lazım, C1E ile SpeedStep verimlilik ayarlarıdır, frekans ve voltajı indirip yükseltirler, o yüzden kapatın demiştim. Bunları kapatmadan da OC yapabiliyorsunuz, CPU-Z'de fark edersiniz zaten, Bus ve Rated FSB ibarelerinin olması gerekenden fazla olduğunu fark edersiniz orada zaten.

Hocam ne yaparsam yapayım sonuç bu yinede ilgilendiğiniz için teşekkür ederim olmayacak galiba bu 😊

Dosya Ekleri

• 16820877473085856792343224271290.jpg
    16820877473085856792343224271290.jpg
    148,2 KB · Görüntüleme: 12

Yeni konular

Geri
Yukarı