Gigabyte GTX 1660 Super fanlar sürekli çalışmalı mı?

bathndogan

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Avukat
Arkadaşlar yeni bir sistem kurdum ve bilgisayarı açtığımda sistem boştayken ekran kartı fanlarının sürekli çalışmadığını fark ettim. Valorant adlı oyuna girdiğimde fanlar halen çalışmıyordu fakat herhangi bir FPS düşmesi da yemedim. Aradan biraz süre geçtikten sonra ekran kartı fanlarının çalıştığını gördüm fakat sonra tekrar durdu ve biraz sonra tekrar çalıştı. Sizce bu durum normal mi yoksa fanların oyun içindeyken hep dönmesi gerekli midir?

Hayır ya biostan ayarlarsın veya eğer akıllıysa belli bir derceye geldiğinde otomatik çalışır. Yada sürekli çalışır. Muhtemelen 2. otomatik

Fanlar belirli sıcaklık derecesine geldiğinde çalışır ve ısı düştüğünde tekrar durur. Böylelikle enerji tasarrufu sağlanırken fanların yıpranması en aza indirgenir. Bu gayet normal bir olgudur ve dilerseniz ısı eşiklerini siz de ayarlayabilirsiniz.

Fanlar belirli sıcaklık derecesine geldiğinde çalışır ve ısı düştüğünde tekrar durur. Böylelikle enerji tasarrufu sağlanırken fanların yıpranması en aza indirgeniz. Bu gayet normal bir olgudur ve dilerseniz ısı eşiklerini siz de ayarlayabilirsiniz.

Hocam bu her GTX 1660s de aynı mı? Benimki boşta %24 le dönüyor. 65 derece ve sonrası %37 ile dönüyor.

Hocam bu her GTX 1660s de aynı mı? Benimki boşta %24 le dönüyor. 65 derece ve sonrası %37 ile dönüyor.
Her markanın aynı olamaz. Çünkü kartlar bir, iki ya da üç fanlı gelebilir. Bu durumda tek fanlı bir kartın rpm hızı, devreye girdiği sıcaklık ile üç fanlı kartın aynı olması beklenemez. Bu durumları kontrol için satın almış olduğunuz markanız özel bir yazılımı varsa kullanabilirsiniz. Onun dışında çeşitli yazılımlarla sıcaklık eşiğini ayarlayabilir ya da belirli sıcaklığa gelmeden fanların durmasını sağlayabilirsiniz. Kartın boşta fanının çalışması olumlu bir durum değil, bu durumda kasa içi havalandırmayı kontrol edin. Kullanmış olduğum Sapphire Pulse Rx580 Oc 8 GB kart yüksek sıcaklık değerlerine çıksa bile fan sesi oluşturmamak için düşük rpm değerlerinde dönmekte. Bu nedenle kimi oyunlarda fan hızını kendim ayarlayarak denge kurmaya çalışıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı