Gigabyte GTX 1660 Super OC sıcaklık değerleri normal mi?

ulaslider

Kilopat
Açılan başlıkları inceledim ve yeterince bilgi edinemediğimi düşündüğümden tekrar benzer bir başlık açmak zorunda kaldım.

Kasam biraz küçük önde 3 hava girişi (önü cam değil Full mesh) arkada 1 ve üstte 2 hava çıkışı fanım var. Kule tipi 3 fanlı da CPU soğutucum var. 3300X ve Gigabyte S2H anakart ve yine konu başlığında belirttiğim gibi GTX 1660 Super'im var. 16 GB 3200'de Corsair RAM var. Ama kasayı görmeden aldığımdan biraz ufak çıktı. PSU yeri ayrılmış. Geri kalan alan ise neredeyse anakart kadar yüksekliği kadar. Değiştirmekte işime gelmedi. İşlemcim kule tipinden sonra rahatladı yük render alırken 95'e çıkan işlemci aynı işlemde 75'i geçmedi. Fakat ekran kartı stres testinde 85-86 derecelere çıkıyor oyun oynarken de 79-80 derecelerde. Boşta 50 üstüne çıkmıyor. Kasa mı değiştireceğiz illa şimdi? Ya da bu derecelerde çalışmasının ekran kartı ömrüne gerçek manada bir etkisi var mı? Yani benim mantığım almıyor. Hani teknik olarak şu şu nedenlerle ömrünü kısaltır dese biri de, bende şu kasaya verdiğim parayı çöpe atmaya razı olsam. Ekran kartının fan ayarını manuel yapıp yüzde yüzde çalıştırmamın ekran kartına bir zararı olur mu? Çok soru oldu toparlayayım.

1. Ekran kartı bu koşullarda bu sıcaklık değerleri normal mi? Değilse sebepleri?
2. Yüksek sıcaklıklar erkan kartı ömrünü kısaltır mı? Kısaltırsa neden?
3. Bu koşullarda kasamın sıcaklık değerlerini aşağıya çekmenin başka bir yolu var mı?
4. Ekran kartı fanını yüzde yüzde çalıştırmanın ekran kartına bir zararı olur mu? Olursa neden?
5. Paraya kıyıp ATX bir kasaya geçmeli miyim? (Geçersem eğer fansız bir model seçip içini şu anki kasadan doldurmayı düşünüyorum. 6 fan var halihazırda.)

Not: Bu konuyu açmamdaki sebep birazda teknik olarak bilgilenmek. Yani bir görüşünüz varsa arka planında dayandığı bilgiyi de paylaşın. "Fanı sürekli olarak %100 çalıştırmanız ömrünü ciddi ölçüde azaltacaktır. " Görüşünü okuduğumda ve açıklamasını görmediğimde bana bu cevap yazarken kulaktan duyduğunuzu söylediğinizi düşündürüyor. Azaltacaksa bunun nedenini de öğrenmek istiyorum. Siz bunu hangi bilgiye dayanarak söylüyorsunuz. Cem Yılmaz'ın espri kaynağını gösterdiği yer ise kaynağınız, size şimdiden teşekkür ediyor cevap yazmamanızı rica ediyorum.

Ekran kartı: Gigabyte GeForce GTX 1660 Super OC 6 GB GDDR6 192 Bit ekran kartı.
Anakart: Gigabyte B450M S2H AMD B450 socket AM4 DDR4 3466MHz(O.C.) M.2 USB 3.1 anakart.
RAM: Corsair CMK16GX4M2E3200C16 Vengeance 16 GB (2x8) 3200 MHz DDR4 siyah RAM.
PSU: Thermaltake TR2 s 550W 80+ 120mm fanlı PSU.
İşlemci: Ryzen 3 3300X.
İşlemci soğutucu: Güçlü 6 bakir kanallı 3 kırmızı fanlı ramtech X6 CPU fan (aslında Snowman diye geçiyor. 2 kuleli, 3 fanlı 6 bakır borulu model)
Depolama: WD WDS240G2G0B 240 GB M.2 SSD.
Kasa: Gametech xcoler mesh RGB Pro Gaming oyuncu bilgisayar kasası +PSU (satış adı bu. PSU ayrıca alındı.)

Kasa konumu: Masanın yanında yere koyduğum 2 adet 3 cm yükseklikteki tahta parçalarının üzerine oturtulmuş(ara da kalan kısmı boş) ve önü üstü ve arkası boş rahat hava alabileceği bir yerde konumlu durumda.

1. Ekran kartı bu koşullarda bu sıcaklık değerleri normal mi? Değilse sebepleri?
80 derece de kabul edilebilir, kasanın kalitesiz fanları da hava akışını kötü yönde etkileyebilir.
2. Yüksek sıcaklıklar erkan kartı ömrünü kısaltır mı? Kısaltırsa neden?
Ömrünü kısaltmaz, ancak daha hızlı yıpranır. Örneğin termal ped ve macun değiştirmek gerekebilir.
3. Bu koşullarda kasamın sıcaklık değerlerini aşağıya çekmenin başka bir yolu var mı?
UV yapılabilir, tabii bu işten anlayan birisine danışmanızda fayda var. Çünkü her UV bir değil veya stabil değil, biraz sabır gerektiren iş denilebilir.
4. Ekran kartı fanını yüzde yüzde çalıştırmanın ekran kartına bir zararı olur mu? Olursa neden?
Fanların kapasitesi vardır, sürekli %100'de çalıştırırsanız ömrü kısalır ve değiştirmez zorunda kalabilirsiniz. Yani örneğin, fan %50'de çalışınca 5 yıl gidecek ise %100 ile 3 yıla falan düşer gibi düşünün.
5. Paraya kıyıp ATX bir kasaya geçmeli miyim? (Geçersem eğer fansız bir model seçip içini şu anki kasadan doldurmayı düşünüyorum. 6 fan var halihazırda.)
ATX mesh bir kasaya geçmek iyi olur, büyük olması da hava akışını olumlu yönde etkiler. Tabii kasa fanları da çok önemli, zira şu anki kasanızdaki fanlar giriş seviyesi ve ahım şahım fark yaratmaz. O yüzden güçlü ve kaliteli fanlar almaya bakın, sırf RGB diye hava akışından kısmayın.

80 derece de kabul edilebilir, kasanın kalitesiz fanları da hava akışını kötü yönde etkileyebilir.

Ömrünü kısaltmaz, ancak daha hızlı yıpranır. Örneğin termal ped ve macun değiştirmek gerekebilir.

UV yapılabilir, tabii bu işten anlayan birisine danışmanızda fayda var. Çünkü her UV bir değil veya stabil değil, biraz sabır gerektiren iş denilebilir.

Fanların kapasitesi vardır, sürekli %100'de çalıştırırsanız ömrü kısalır ve değiştirmez zorunda kalabilirsiniz. Yani örneğin, fan %50'de çalışınca 5 yıl gidecek ise %100 ile 3 yıla falan düşer gibi düşünün.

ATX mesh bir kasaya geçmek iyi olur, büyük olması da hava akışını olumlu yönde etkiler. Tabii kasa fanları da çok önemli, zira şu anki kasanızdaki fanlar giriş seviyesi ve ahım şahım fark yaratmaz. O yüzden güçlü ve kaliteli fanlar almaya bakın, sırf RGB diye hava akışından kısmayın.

80 derece kabul edilebilir bir sıcaklık değil. Özellikle NVIDIA kartlar için. Lütfen kritik sıcaklıkları normalleştirmeyin.

Yeni konular

Geri
Yukarı