Gigabyte M27Q vs LG 27GL83A-B

Bütçe
3500

goodes1905

Kilopat
M27Q şu an İtopya'da 3500 TL: Gigabyte 27" M27Q 170Hz 0.5ms 2xHDMI DP HDR USB-C USB IPS QHD KVM Freesync Premium Gaming Monitör | ITOPYA

LG 27GL83A-B ise Amazon'da 3100 TL: LG 27GL83A-B 27"IPS, QHD, 144Hz, 1ms, F-Sync Oyun Monitörü: Amazon.com.tr

R5 2600 ve RTX2060 kullanıyorum ve biliyorum ileride 2K için yetersiz kalabilir. Bir yükseltme de düşünmüyorum fakat baktığım birkaç oyun testinde en azından 2020 ve öncesi oyunlarda beni tatmin edebilecek FPS değerleri gördüm. Hala tam karar vermesem de 2K almak sanki daha uygun gibi geliyor, bir noktadan sonra çok sıkıntı çekersem 1080p'ye indirip oynarım diye de düşünüyorum. Attığım iki monitör birbirlerine yakınlar. Birkaç karşılaştırmalarına baktım, M27Q daha önde gözüküyor fakat aradaki 400 TL'ye değer mi emin olamadım ve o yüzden soruyorum. M27Q'nun yanında bir klavye mosue seti de veriliyor, ihtiyacım olduğundan değil de.

Son düzenleyen: Moderatör:
M.27Q şu an İtopya'da 3500 TL: Gigabyte 27" M27Q 170Hz 0.5ms 2xHDMI DP HDR USB-C USB IPS QHD KVM Freesync Premium Gaming Monitör | ITOPYA

LG 27GL83A-B ise Amazon'da 3100 TL: LG 27GL83A-B 27"IPS, QHD, 144Hz, 1ms, F-Sync Oyun Monitörü: Amazon.com.tr

R5 2600 ve RTX2060 kullanıyorum ve biliyorum ileride 2K için yetersiz kalabilir. Bir yükseltme de düşünmüyorum fakat baktığım birkaç oyun testinde en azından 2020 ve öncesi oyunlarda beni tatmin edebilecek FPS değerleri gördüm. Hala tam karar vermesem de 2K almak sanki daha uygun gibi geliyor, bir noktadan sonra çok sıkıntı çekersem 1080P'ye indirip oynarım diye de düşünüyorum. Attığım iki monitör birbirlerine yakınlar. Birkaç karşılaştırmalarına baktım, M.27Q daha önde gözüküyor fakat aradaki 400 TL'ye değer mi emin olamadım ve o yüzden soruyorum. M.27Q'nun yanında bir klavye mosue seti de veriliyor, ihtiyacım olduğundan değil de.

Gigabyte 27" M.27Q modelini aldınız mı acaba? Ben de düşünüyorum.

Hocam şahsen ben memnun kaldım bu modelden. Siyah ekranlardaki performansı dışında renkler gayet canlı ( IPS glow mevzusu yani biraz şans işi tabii üründen ürüne değişiyor fakat çıkarsa sizde de şaşırmayın). Asıl benim için upgrade 2K ya geçmekten çok 144 Hz e geçmekti ve bu konuda da başarılı diyebilirim işin detaylarına çok hakim değilim tabii sadece gözümün gördüğü farktan bahsediyorum. 2K ya geçiş için ise biraz gereksiz olduğunu düşünüyorum işin doğrusu. 27 inç bir model alınacaksa evet 2K tercih edilmeli fakat daha küçüğü sizin için bir sorun yaratmayacaksa 2K gerçekten çok gereksiz geliyor bana, oyunlardaki deneyim çok farklı ve güzel gerçekten o konuda memnun kalacağınıza inanıyorum ( gerçi RTX 2060 kullanıyorum ben bayağı sınır bir ekran kartı 2K için fakat şu ana kadar deneyimlediğim oyunlarda istediğim performansları alabildim), fakat benim gibi gününün çoğunu başka şeyler yaparak geçiriyorsanız (film, YouTube, okuma vs. gibi) 2K bir şeyler deneyimleyemiyorsunuz çünkü izlediğimiz çoğu şey 1080p formatında(gidip bir filmi 2K izlemek için 30 GB indirmek istemiyorsanız), yani o anlamda bir şeyler izlerken çoğu zaman downgrade hissiyatı yaratıyor bende ( 27 inç monitörde 1080p izlemek ölüm gibi değil tabii ki sanki 24 inç monitörde 720p izlemek gibi) ama tabii çözümleri de var yani mesela monitörle aranıza biraz mesafe koyarsanız bir film vesaire izlerken sizi gayet tatmin eden görüntülerle karşılaşırsınız. Ama tabii bu anlattığım olayın modelle bir alakası yok sadece genel bir 1440p ile ilgili şikayetim gibi düşünebilirsiniz. Son olarak şunu eklemek istiyorum, bu modeli almadan önce evde 24 inç 1080p 60Hz TN panel bir monitörüm vardı ve upgrade gerçekten hissediliyor (Hz farkı en çok) fakat halihazırda bir 144 Hz monitörünüz varsa şahsi düşüncem biraz gereksiz olduğu yönünde tabii ki bütçe sizin o konuda bir yorumum yok sadece eğer ki eskiden 60 Hz yerine 144 Hz bir monitörüm olsaydı bu upgrade ile hiç uğraşmazdım ( yukarıda saydığım 2K ile alakalı genel sorunlardan ötürü). Ama gelgelelim bu Upgrade'i yapmaya kesinlikle niyetliyseniz bu monitörün sizi üzeceğini hiç düşünmüyorum özellikle de bu fiyatlara ( ben 3000 TL civarında almıştım şu anda 3500 TL Amazon'un indirim politikası biraz enteresan yine düşer gibi geliyor bana ). M.27Q aslında bana daha iyi bir monitör izlenimini yaratmıştı hatta ilk onu sipariş vermiştim sonra iptal ettim. İptal etmemin sebebi aslında monitörün kendisi ile alakalı değildi İtopya ile ilgili şüphelerim vardı ve Amazon'un iade politikası çok iyi olduğu için bu LG modeli seçtim. Hem aldığımda bu LG modeli 500 TL daha ucuzdu ama bu iki ürün de aynı fiyatlarda Amazon'da sergilenmiş olsaydı sanırım M.27Q modelini tercih ederim ( sadece internetteki testlerden yola çıkarak söylüyorum bunu LG modelden memnum olmadığımdan falan değil).

Hocam şahsen ben memnun kaldım bu modelden. Siyah ekranlardaki performansı dışında renkler gayet canlı ( IPS glow mevzusu yani biraz şans işi tabii üründen ürüne değişiyor fakat çıkarsa sizde de şaşırmayın). Asıl benim için upgrade 2K ya geçmekten çok 144 Hz e geçmekti ve bu konuda da başarılı diyebilirim işin detaylarına çok hakim değilim tabii sadece gözümün gördüğü farktan bahsediyorum. 2K ya geçiş için ise biraz gereksiz olduğunu düşünüyorum işin doğrusu. 27 inç bir model alınacaksa evet 2K tercih edilmeli fakat daha küçüğü sizin için bir sorun yaratmayacaksa 2K gerçekten çok gereksiz geliyor bana, oyunlardaki deneyim çok farklı ve güzel gerçekten o konuda memnun kalacağınıza inanıyorum ( gerçi RTX 2060 kullanıyorum ben bayağı sınır bir ekran kartı 2K için fakat şu ana kadar deneyimlediğim oyunlarda istediğim performansları alabildim), fakat benim gibi gününün çoğunu başka şeyler yaparak geçiriyorsanız (film, YouTube, okuma vs. gibi) 2K bir şeyler deneyimleyemiyorsunuz çünkü izlediğimiz çoğu şey 1080p formatında(gidip bir filmi 2K izlemek için 30 GB indirmek istemiyorsanız), yani o anlamda bir şeyler izlerken çoğu zaman downgrade hissiyatı yaratıyor bende ( 27 inç monitörde 1080p izlemek ölüm gibi değil tabii ki sanki 24 inç monitörde 720p izlemek gibi) ama tabii çözümleri de var yani mesela monitörle aranıza biraz mesafe koyarsanız bir film vesaire izlerken sizi gayet tatmin eden görüntülerle karşılaşırsınız. Ama tabii bu anlattığım olayın modelle bir alakası yok sadece genel bir 1440p ile ilgili şikayetim gibi düşünebilirsiniz. Son olarak şunu eklemek istiyorum, bu modeli almadan önce evde 24 inç 1080p 60Hz TN panel bir monitörüm vardı ve upgrade gerçekten hissediliyor (Hz farkı en çok) fakat halihazırda bir 144 Hz monitörünüz varsa şahsi düşüncem biraz gereksiz olduğu yönünde tabii ki bütçe sizin o konuda bir yorumum yok sadece eğer ki eskiden 60 Hz yerine 144 Hz bir monitörüm olsaydı bu upgrade ile hiç uğraşmazdım ( yukarıda saydığım 2K ile alakalı genel sorunlardan ötürü). Ama gelgelelim bu Upgrade'i yapmaya kesinlikle niyetliyseniz bu monitörün sizi üzeceğini hiç düşünmüyorum özellikle de bu fiyatlara ( ben 3000 TL civarında almıştım şu anda 3500 TL Amazon'un indirim politikası biraz enteresan yine düşer gibi geliyor bana ). M.27Q aslında bana daha iyi bir monitör izlenimini yaratmıştı hatta ilk onu sipariş vermiştim sonra iptal ettim. İptal etmemin sebebi aslında monitörün kendisi ile alakalı değildi İtopya ile ilgili şüphelerim vardı ve Amazon'un iade politikası çok iyi olduğu için bu LG modeli seçtim. Hem aldığımda bu LG modeli 500 TL daha ucuzdu ama bu iki ürün de aynı fiyatlarda Amazon'da sergilenmiş olsaydı sanırım M.27Q modelini tercih ederim ( sadece internetteki testlerden yola çıkarak söylüyorum bunu LG modelden memnum olmadığımdan falan değil).
Hocam değerli tecrübelerini ve vaktini ayırdığın için teşekkür ederim. Şuan 24" 144Hz 1080p monitör kullanıyorum ama boyutu gözüme çok ufak gelmeye başladığı için değiştiriyorum aslında. Onun dışında monitörümden çok memnunum. İyi ki zamanında bu modeli tercih etmişim. Durum böyle olunca hazır değiştiriyorken 2K alayım dedim. Hatta 4K bile düşündüm de neyse :) Bu arada bende de RTX2060 var. 4K televizyonumdan görüntü alıp aşağıda listelediğim oyunları oynadım. Bu kartı küçümseme bence :)
  • Assasins Creed Valhalla - High ayarda
  • Shadow of the Tomb Raider - Ultra High ayarda
  • ETS2&ATS(G29 direksiyon seti ile) - Ultra High ayarda
  • PES 21 - Ultra High ayarda
  • NBA 2K20 - Ultra High ayarda
  • A Way Out - High ayarda
  • Unravel Two - Ultra High ayarda

Hocam şahsen ben memnun kaldım bu modelden. Siyah ekranlardaki performansı dışında renkler gayet canlı ( IPS glow mevzusu yani biraz şans işi tabii üründen ürüne değişiyor fakat çıkarsa sizde de şaşırmayın). Asıl benim için upgrade 2K ya geçmekten çok 144 Hz e geçmekti ve bu konuda da başarılı diyebilirim işin detaylarına çok hakim değilim tabii sadece gözümün gördüğü farktan bahsediyorum. 2K ya geçiş için ise biraz gereksiz olduğunu düşünüyorum işin doğrusu. 27 inç bir model alınacaksa evet 2K tercih edilmeli fakat daha küçüğü sizin için bir sorun yaratmayacaksa 2K gerçekten çok gereksiz geliyor bana, oyunlardaki deneyim çok farklı ve güzel gerçekten o konuda memnun kalacağınıza inanıyorum ( gerçi RTX 2060 kullanıyorum ben bayağı sınır bir ekran kartı 2K için fakat şu ana kadar deneyimlediğim oyunlarda istediğim performansları alabildim), fakat benim gibi gününün çoğunu başka şeyler yaparak geçiriyorsanız (film, YouTube, okuma vs. gibi) 2K bir şeyler deneyimleyemiyorsunuz çünkü izlediğimiz çoğu şey 1080p formatında(gidip bir filmi 2K izlemek için 30 GB indirmek istemiyorsanız), yani o anlamda bir şeyler izlerken çoğu zaman downgrade hissiyatı yaratıyor bende ( 27 inç monitörde 1080p izlemek ölüm gibi değil tabii ki sanki 24 inç monitörde 720p izlemek gibi) ama tabii çözümleri de var yani mesela monitörle aranıza biraz mesafe koyarsanız bir film vesaire izlerken sizi gayet tatmin eden görüntülerle karşılaşırsınız. Ama tabii bu anlattığım olayın modelle bir alakası yok sadece genel bir 1440p ile ilgili şikayetim gibi düşünebilirsiniz. Son olarak şunu eklemek istiyorum, bu modeli almadan önce evde 24 inç 1080p 60Hz TN panel bir monitörüm vardı ve upgrade gerçekten hissediliyor (Hz farkı en çok) fakat halihazırda bir 144 Hz monitörünüz varsa şahsi düşüncem biraz gereksiz olduğu yönünde tabii ki bütçe sizin o konuda bir yorumum yok sadece eğer ki eskiden 60 Hz yerine 144 Hz bir monitörüm olsaydı bu upgrade ile hiç uğraşmazdım ( yukarıda saydığım 2K ile alakalı genel sorunlardan ötürü). Ama gelgelelim bu Upgrade'i yapmaya kesinlikle niyetliyseniz bu monitörün sizi üzeceğini hiç düşünmüyorum özellikle de bu fiyatlara ( ben 3000 TL civarında almıştım şu anda 3500 TL Amazon'un indirim politikası biraz enteresan yine düşer gibi geliyor bana ). M27Q aslında bana daha iyi bir monitör izlenimini yaratmıştı hatta ilk onu sipariş vermiştim sonra iptal ettim. İptal etmemin sebebi aslında monitörün kendisi ile alakalı değildi İtopya ile ilgili şüphelerim vardı ve Amazon'un iade politikası çok iyi olduğu için bu LG modeli seçtim. Hem aldığımda bu LG modeli 500 TL daha ucuzdu ama bu iki ürün de aynı fiyatlarda Amazon'da sergilenmiş olsaydı sanırım M27Q modelini tercih ederim ( sadece internetteki testlerden yola çıkarak söylüyorum bunu LG modelden memnum olmadığımdan falan değil).

M27Q 10 bit de 120 Hertz verebiliyormuş.
M27Q 10 bit de 120 Hertz verebiliyormuş.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı