Gigabyte RTX 4060 eagle vs. ASUS Dual RTX 4060 Ti

@Edgar Davids hayır tabii ki, 24K'yı gözden çıkardıysan attığımı al. İleride ekran kartını yükseltmek hem daha ekonomik hem daha az zahmetli. Soket değiştirmek ise öyle değil.

İşlemci, anakart, RAM alayı değiştirilecek ilk yetersizlik başladığında. DDR4 artık devri bitmiş bir jenerasyon en fazla 20-21k bütçe ve altında tercih edilmeli.

Çok mantıklı dediğiniz hocam. Peki kasa konusunda ne diyorsunuz? Değiştirilmeli mi? PSU konusunda nasıl?

Bu kasayı hiçbir özelleştirme yapmadan bu şekilde almak mantıklı olur mu hocam?

Benim almayı düşündüğüm sistem sistem şu; DH-EAGLE/Intel Core i3 12100F/ASUS GeForce RTX 4060 Ti DUAL OC 8GB/16GB DDR4/480GB NVME M.2 SSD/Geforce RTX RayTracing PC |ITOPYA.COM
Birkaç özelleştirme sonrasında 24.131TL tutuyor fiyatı.
al bismillah 😁

seçimini ddr5 ten yana yapman mantıklı olur

Çok mantıklı dediğiniz hocam. Peki kasa konusunda ne diyorsunuz? Değiştirilmeli mi? PSU konusunda nasıl?

Orada faydalı değişim yapabileceğin 899 TL'lik soğutucu ve SSD'yi 1 TB'a yükseltmek olur. Bütçeni aşıyor mu bilmiyorum ama bu şekilde sistem 10/10 olacaktır.

Önü tamamen açık yeni soket, oldukça performanslı 6/12 işlemci, 1 TB depolama vb. geriye kalan tek şey ileride 4060 yetmediğinde söküp daha güçlüsünü takmak olur. İşlemci de yetmezse aynı şekilde yine tek onu söküp daha iyisini takarsın.

al bismillah 😁

seçimini ddr5 ten yana yapman mantıklı olur
sistemler gayet iyi hocam ancak maalesef bütçemi aşıyor.

Orada faydalı değişim yapabileceğin 899 TL'lik soğutucu ve SSD'yi 1 TB'a yükseltmek olur. Bütçeni aşıyor mu bilmiyorum ama bu şekilde sistem 10/10 olacaktır.

Önü tamamen açık yeni soket, oldukça performanslı 6/12 işlemci, 1 TB depolama vb. geriye kalan tek şey ileride 4060 yetmediğinde söküp daha güçlüsünü takmak olur. İşlemci de yetmezse aynı şekilde yine tek onu söküp daha iyisini takarsın.

Peki sizce bu işlemci bir süre stok fan ile idare edebilir mi?

Son düzenleme:
@Edgar Davids idare etmeye edilir evet. Stok fanın görevi o zaten. İyi sıcaklıklar ve maksimum performans için ise evet 800-900 TL'lik bir kule tipi bile fazlasıyla yetecektir.

Anladım hocam. SSD yükseltiminde "Kingston NV2 1TB NVMe PCI-e 4.0 okuma 3500 MB-yazma 2100 MB M.2 SSD (SNV2S/1000G)" modelini seçiyorum ancak DRAM yokmuş sanırsam bu modelde büyük bir sorun oluşturur mu acaba?

@Edgar Davids Adata Legend 850 de seçebilirsin. Kingston NV2'nin ondan daha iyi olduğu bir seçenek bilmiyorum. En azından okuma ve yazma hızları daha yüksek.

Anladım hocam son olarak, RAM konusunda sanırım sistem tek slotu kullanacak şekilde 1x16 GB RAM içeriyor, 16x2 yapınca da bütçe konusunda sıkıntılı oluyor 1x16 GB şeklinde kullanmak performans kaybına neden olur mu?

Anladım hocam son olarak, RAM konusunda sanırım sistem tek slotu kullanacak şekilde 1x16 GB RAM içeriyor, 16x2 yapınca da bütçe konusunda sıkıntılı oluyor 1x16 GB şeklinde kullanmak performans kaybına neden olur mu?

Çok fazla değil. DDR5'te sistem daha farklı işliyor, 1x16 ilk etapta işin görecektir.

Geri
Yukarı