Çözüldü Gigabyte X570 Aorus Elite sistemde RAM MHz artırınca sorunlar ortaya çıktı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Anquix

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese selamlar.

Sistem özelliklerim şu şekildedir:

Ekran kartı: MSI Gaming X - GTX 1080 8 GB.

İşlemci: AMD Ryzen 5 3600 3, 6 GHz (4, 2 GHz Max.) socket am4.

Anakart: Gigabyte X570 Aorus Elite 4400MHz(OC) DDR4 soket AM4 RGB HDMI PCI-e 4.0 ATX anakart.

RAM: G.Skill Ripjaws 2x8=16 GB 3000 MHz.

Asıl konuya gelecek olursak;

Cyberpunk 2077'nin çıkmasıyla birlikte yaşadığım sorunların detayına inmek istedim. İlk başta RAM'lerimin 2133MHz değerlerinde çalıştığını ve bundan kaynaklanan sorunu çözmek için X. M.P desteği ile 3000MHz'e çıkartmayı denedim. İlk başta Cyberpunk 2077 mavi ekran sorunları yaşamaya başladım. Yerli yersiz bilgisayarı yeniden başlatmalar olsun, mavi ekranlar olsun iyice sıkıntı gittikçe arttı. Daha sonrasında RAM'leri tekrardan 2133MHz aldığımda mavi ekran ya da yeniden başlatma sorunları yaşamadım. Bu sorunun neden olduğu şeyin RAM'lere giden voltaj ile alakası olduğunu düşünüyordum fakat sonrasında yaptığım araştırmada anakartım olan Gigabyte X570 Aorus RAM destek listesi içerisinde 3000MHz olmadığını görüntüledim.

Şu an RAM hız değerini 2933MHz'e çektim ve oyun içi ve Memtest 86 sonuçlarını tekrardan konuya koyacağım.

Yaşadığım sorunun ne bazlı olduğunu bilmediğim için buraya yazmış bulunmaktayım. Alacağım aksiyonların ne olması gerekiyor ve neler öneriyorsunuz bana? RAM mi değiştirmeliyim yoksa başka bir şeyler mi gerekli? Yardımlarınız için teşekkürler şimdiden.

Yapmış olduğum Memtest 86 sonuçları ve aldığım mavi ekran hataları ek'tedir.

Dosya Ekleri

• hata1.jpeg
    hata1.jpeg
    199,4 KB · Görüntüleme: 47
  • hata2.jpeg
    hata2.jpeg
    96 KB · Görüntüleme: 39
  • hata3.jpeg
    hata3.jpeg
    50,3 KB · Görüntüleme: 32
  • hata4.jpeg
    hata4.jpeg
    122,3 KB · Görüntüleme: 44
  • hata5.jpeg
    hata5.jpeg
    52,9 KB · Görüntüleme: 43
  • memtest.png
    memtest.png
    154,6 KB · Görüntüleme: 48
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Söyledim bunu zaten. Belleğin çipleri kötü olduğundan siz frekansı düşürdünüz. Ve siz frekans düşürünce anakart kendisi verdi voltajı ve gecikme değerlerini. O değerlerle bellek stabil çalıştığından 0 hata aldınız. Eğer 3000 MHz desteği olmasaydı sistem hiç açılmazdı.
Ripjaws V serisinin çipleri kötü, o yüzden sorun yaşıyorsunuz. 2933 MHz'de sorunsuz kullanabiliyor musunuz?

Şu an deneme aşamasındayım. 33 dakikadır sistem üzerinde gezinti, Opera falan takılıyorum bir sorun yok.

Bu yazıdan sonra Cyberpunk 2077 ve Escape from Tarkov'a giriş yapıp süre bazlı testlere başlayacağım. 3000MHz iken yaklaşık 20dk içerisinde mavi ekran ya da reset sorunu ile karşılaşıyordum. Buraya detayları ve güncellemeleri yazarım. Görüşmek üzere.
71dk Cyberpunk 2077 deneyiminden sonra sonuç:

Olumlu :
* Hiçbir sorun yaşanmadı
* Mavi ekran olmadı
* Reset atılmadı

Olumsuz :

* Çok fark edilecek seviyede olmasa da FPS düşüşü var
* Sistem parça sıcaklıkları 4-5 derece civarında yükseldi.
Şimdi bu ramleri 2933MHz'de MemTest 86'ya sokacağım. Sonuçları bitince buraya yüklerim
RipjawsV serisinin çipleri kötü, o yüzden sorun yaşıyorsunuz. 2933 MHz'de sorunsuz kullanabiliyor musunuz?
2933MHz memtest 86 sorunsuz sonuçlandı.

Büyük ihtimalle sorun anakartımın 3000 mhz desteklememesi ile alakalı.

Buna istinaden 3200 3600 mhzler içerisinde 1500tl sınırlı ram önerileri alabilir miyim? 2x8gb olmalı.

Son düzenleme:
Günceldir.
Sorun o değildi. O anakart 3000 MHz destekliyor. Sorun o belleğin çiplerinin kötü olması. Bellek tavsiyesi için yeni konu açın.
Gigabyte Aorus X570 PRO 3000MHz desteklemiyor hocam. Göz atarsan sevinirim.
2933 destekliyor 3200 destekliyor.

Dosya Ekleri

• aorus.png
    aorus.png
    13 KB · Görüntüleme: 53
O öyle olmuyor işte. Orada yazanları çok dikkate almayın. Desteklediği en fazla hıza bakacaksınız. 2133-4400 MHz arası hızları destekliyor.
Madem öyle hocam, peki neden 3000MHz MemTest 86 testinde +10.000 hatadan ötürü iptal etti de 2933MHz üzerinde 0 hata ile testi tamamladı? Buna da cevap verirsen çok mutlu olurum

Söyledim bunu zaten. Belleğin çipleri kötü olduğundan siz frekansı düşürdünüz. Ve siz frekans düşürünce anakart kendisi verdi voltajı ve gecikme değerlerini. O değerlerle bellek stabil çalıştığından 0 hata aldınız. Eğer 3000 MHz desteği olmasaydı sistem hiç açılmazdı.

Çözüm

Geri
Yukarı