Gigabyte Z390 GAMING X XMP çalışmıyor

Reilker

Femtopat
Daha fazla  
Herkese merhaba.
Çözemediğim bir sorunum var bu konuda destek rica edeceğim.

Gigabyte Z390 GAMING X anakartımda Corsair 2*8 Dual 3600 MHz RAM vardı.
Boşta kalan 2 kanala Corsair 2*16 Dual 3600 MHz RAM taktım.
4 Kanal dolu olduğunda XMP çalışmıyor bu sebepten 48 GB RAM'i 2133 MHz olarak kullanabiliyorum.
XMP'yi aktif ettiğimde zaten görüntü de gelmiyor.
Sıralamada A1-B1 kanallarında 2*8 / A2-B2 kanallarında 2*16 olacak şekilde taktım, ayrıca tam tersini de denedim. Hatta A1-A2 / B1-B2 olarak bile denedim.
RAM'ları doğru taktığımdan eminim. Anakart Max 64 GB RAM destekliyor. BIOS'u da güncelledim.
Netice olarak 2*8'i çıkardım - 2*16 ile 3600 MHz'de kullanıyorum.
Not: CPU i9 - 9900KF.

Sorun şu: 2*8 ve 2*16 RAM'i bu bu anakartta 3600 MHz'de neden kullanamıyorum? Sorun nedir sizce? BIOS'tan başka bir ayar mı yapmak gerekiyor acaba?

Stabilite olarak düşünmedim aslında. Stabil olup olmayacağını çalıştıramadım için test edemedim tabi. Ben burada sadece 16 zaten var 32 daha ekleyip 48 GB 3600 Mhz olarak kullana bilirim die düşündüm. Konuya tam hakim olmadığımdan yanlış düşünmüş olabilir. Belki de XMP nin çalışa bilmesi için 4 kanal da da aynı kapasitede ve aynı özellikler de ram olması gerekiyordur. İnternette biraz araştırma yaptım ancak net bir bilgiye ulaşamadım.

Dual Channel için Intel'in belirttiği bazı kriterler var. Belki böyle bir problem olmuş olabilir.
Sistemde bulunan en yavaş DIMM modülü, bellek kanalı hızına karar verir.

Single- and Multichannel Memory Modes

Zannedersem Gigabyte sitesinde açıklamış şu dizilimlerle destekliyor ECC olmayan bellekleri senin anakartın.

1. ECC olmayan DIMM 1Rx8/2Rx8 hafıza modüllerini destekler.
  2. ECC olmayan DIMM 1Rx8/2Rx8/1RX16 hafıza modüllerini destekler.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı