Gigabyte Z490 GAMING X B1 ve B1 RAM slotu çalışmıyor

LasergurkaNN

Hectopat
Bilgisayarım 4 aylık ve ilk başlarda 4 slotu kullanabiliyordum. Mavi ekran hatası alma nedenlerim ile RAM'ler'in yerlerini değiştiriyordum. A1 slotuna tek bir RAM takınca görüntü alabiliyorum veya A2 slotuna tek RAM taktığım zaman görüntü alabiliyorum. Fakat A1 ve A2 slotuna RAM takınca görüntü alamıyorum Dual Channel olmadığı için. A1 ve B1 slotuna takıyorum yine görüntü yok. Veya A2 ve B2 slotu fırst channel, oraya taktığım zaman da görüntü alamıyorum. Kısacası A1 ve A2 slotu görüntü veriyor. B1 ve B2 slotu görüntü vermemekte. Yapabileceğim bir işlem var mı acaba? Garantiye mi vermem gerek? Beklemek istemediğim için garantiye vermemiştim ama sorunum düzelmiyor. Anakart üzerinde DRAM ışığı yanıyor Dual Channel yapınca. Veya B1 ve B2 slotuna takınca da aynı anakart üzerinde DRAM ışığı sabit yanıyor.

Sistemim:
-EVGA GeForce RTX 3060 Ti XC Gaming 8 GB GDDR6 256 Bit ekran kartı
-Gigabyte Z490 GAMING X 4600MHz(OC) DDR4 soket 1200 M.2 HDMI ATX anakart
-Intel Core i7 10700K 3.8GHz 16MB önbellek 8 çekirdek 1200 işlemci
-Patriot 16 GB (2x8GB) Viper RGB 3600MHz CL18 DDR4
-Samsung 1TB 970 EVO Plus NVMe M.2 SSD (3500 MB okuma / 3300 MB yazma)
-Corsair Hydro serisi H100X 240mm işlemci sıvı soğutucu
-Seagate 2TB Barracuda 256MB 7200RPM 3.5" SATA 3.0

Garantisi var. Gönderebilirsiniz. Anakart ve RAM`lerde uyuşmazlık gözüküyor.

Garantisi var. Gönderebilirsiniz. Anakart ve RAM`lerde uyuşmazlık gözüküyor.
İlk geldiği gün bilgisayar sorunsuz bir şekilde 32 GB olarak kullanabiliyordum. Daha sonradan Mavi Ekran hataları aldığımdan dolayı Arızalı RAM'i bulmak için çıkartıp test ettim fakat daha sonradan görüntü alamamaya başladım bazen geliyordu bir şey yapıyordum BIOS'tan görüntü geliyordu. daha sonradan hiç gelmemeye başladı 8 GB tek slot takınca geliyordu.

Mavi ekran hataları sadece RAM kaynaklı olmayabilir. Fakat siz için böyle gözüküyor. Dediğim gibi garantiye gönderebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı