Rehber gIO hatası çözümü

Merhaba. Bugün Hackintosh kurarken bazı kişilerin aldığı gIO hatasının çözümünü göstereceğim. Bu hata ekran kartı ile alakalıdır. Öncelikle bu hatayı almanızın sebebi gerekli BIOS ayarlarını yapmamanız olabilir. Şunları tek tek deneyin:

1. Bilgisayarı kapatın ve BIOS'a girin.
BIOS'a girdikten sonra CSM ayarını bulun ve Disabled yapın. Launch CSM olarak geçer bazen. Save and exit deyin. Tekrar macOS'i boot etmeyi deneyin. Eğer Windows ile Dual Boot yapıyorsanız ve Windows'u CSM açıkken kurduysanız CSM kapalı iken Windows'u açamayabilirsiniz. Ancak bu zamana kadar böyle bir hata ile karşılaşmadım.

2. Harici ekran kartınız var ise çıkarıp deneyin.
Bunun için bilgisayarı kapatıp fişini çekmeniz gerekiyor ve kasayı açıp ekran kartını sökmeniz gerekecek. Yaptıktan sonra tekrar deneyin.

3. Config dosyasını düzenleyin.
NVIDIA Kartlar için InjectNVIDIA'yı kaldırın, AMD kartlar için InjectATI'yi kaldırın, Intel kartlar için InjectIntel'i kaldırın. Ve tekrar deneyin.

2. Yöntemi en son denemenizi öneririm.

Bütün bunları denediniz, ama halen hata alıyorsanız konu açın.

Okuduğunuz için teşekkürler. Eksik/hatalı yazdığım bir şey varsa söylemekten çekinmeyin.

Ben de bir şeyi unuttum diyordum ama ne :D Tabii ki dikkatinizi çekecek Hackintosh ile ilgili başka bir şey!

Son düzenleme:
Hocam bu tarz konuları aslında açmanızı ben pek doğru bulmuyorum aslında çok doğru ve çok güzel bir şey yapıyorsunuz doğru bulmamın sebebi de şu çocuk gidiyor bir konu açıyor annem beni dövüyor ne yapabilirim veya 14 yaşındayım sevgilimle ayrıldık ne yapabilirim gibi konulara 20:30 tane yorum gelirken veya tonlarca teşekkür mesajı alırken daha doğrusu ilgi ve alaka gördüğünden sizin bunun gibi donanımlı tecrübeli ve insanlara aşırı derecede faydalı açtığınız uzun konular her ne kadar mükemmel olsalar da insanlar bunun değerini görmüyor belki de hak etmiyor mesela ben de bildiğim alan yazılım o konularda mesela bazen konu açayım diyorum çok denedim uzun uzun yazıyorum vs çok güzel bir rehber tarzında tadımlık bir şey yapıyorum ama mesela bakıyorum annesi dövüyor muş 20:30 tane yorum geliyor benim upuzun insanlara faydalı bir içeriğim hiç değer görmüyor hatta bazen eleştiriyor o yüzden ben bu forumda insanların işi hak ettiğini düşünmüyorum en azından yüzde ellisinin.

3. Config dosyasını düzenleyin.
NVIDIA Kartlar için InjectNVIDIA'yı kaldırın, AMD kartlar için InjectATI'yi kaldırın, Intel kartlar için InjectIntel'i kaldırın. Ve tekrar deneyin.
2023'te bu yöntemin bu konu ile alakasını anlayamadım. Aydınlatabilir misin?

2023'te bu yöntemin bu konu ile alakasını anlayamadım. Aydınlatabilir misin?
Evet bu rehberi hazırlarken aklıma bir şeyler takılmıştı, güncel OpenCore var artık. Ama Clover kullananlar için lazım olabilir. Bu yöntem ile sorun çözülüyor bazen o yüzden yazmak istedim.

Hocam bu tarz konuları aslında açmanızı ben pek doğru bulmuyorum aslında çok doğru ve çok güzel bir şey yapıyorsunuz doğru bulmamın sebebi de şu çocuk gidiyor bir konu açıyor annem beni dövüyor ne yapabilirim veya 14 yaşındayım sevgilimle ayrıldık ne yapabilirim gibi konulara 20, 30 tane yorum gelirken veya tonlarca teşekkür mesajı alırken daha doğrusu ilgi ve alaka gördüğünden sizin bunun gibi donanımlı tecrübeli ve insanlara aşırı derecede faydalı açtığınız uzun konular her ne kadar mükemmel olsalar da insanlar bunun değerini görmüyor belki de hak etmiyor mesela ben de bildiğim alan yazılım o konularda mesela bazen konu açayım diyorum çok denedim uzun uzun yazıyorum vs çok güzel bir rehber tarzında tadımlık bir şey yapıyorum ama mesela bakıyorum annesi dövüyor muş 20, 30 tane yorum geliyor benim upuzun insanlara faydalı bir içeriğim hiç değer görmüyor hatta bazen eleştiriyor o yüzden ben bu forumda insanların işi hak ettiğini düşünmüyorum en azından yüzde ellisinin.
Haklısınız hocam.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı