Gitar Notalarındaki Sayılar Ne Anlama Geliyor?

HardPlayer

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Graphic Designer
Merhaba arkadaşlar. Bir senedir gitar çalıyorum bildiğim parçalar da var ama bu zamana kadar hep videolardan bazı kişilerin çalmasıyla öğrendim. Kısacası izleyerek. Fakat üç gün önce 'Crossfade' adında bir grup keşfettim ve gerçekten bağımlısı oldum diyebilirim. Grup da fazla meşhur olmadığından videolu gitar notalarını anlatan kimse yok. İnternette notaları var fakat kafam karıştı. Öğrenmek istediğim şarkı Crossfade'den 'So Far Away' şarkısı (akustik olanı). Örnek olarak bir resim koyacağım.
Bu kısım şarkının giriş kısmı diye sanıyorum.
Ancak üstten üçüncü yani 'x'li olan bölüm ritim kısmı oluyor galiba. Emin olmadığım için galiba, sanırım diyorum. O sayılar neyi ifade ediyor bilmiyorum.
chords.jpg

Koyduğun resimler tablature (tab) oluyor. Şöyle düşün, bir sıranın en üstündeki çizgi, gitarın en alt teli; en altındaki çizgi ise gitarın en üst teli oluyor. Yani alttan ikinci çizgide 3 yazıyorsa, üstten ikinci telin üçüncü perdesine basıyorsun. Örneğin en üstteki sırada, G telinde 3'e, sonra F telinde 0'a ardından A telinde 3'e basılıyor.

X yazan yerde, parmağını belirtilen tele koyuyorsun ancak basmıyorsun. Böylelikle o teli aradan çıkarıyorsun.

Solda gördüğün harfler, telin olması gereken akort sistemini gösterir. Örnekte görülen CGCFAd, Drop C akort sistemidir. Eğer elinde istediğin harfe göre akort ayarlayan bir tuner yoksa, en üst telin dördüncü perdesine, diğer tellerin de ikinci perdesine basarak standart akort dizilimi olan EADGBe ile akort et gitarını.

O akort kısmında benim aklım çok karıştı dediğiniz gibi normal akort sistemi yazdığınız üzere 'EADGBE' şeklinde ama bu şarkıya göre farklı akort etmişler çok belli. Şarkının bu kısmına çalışıyorum ama ilerideki yerlerde karşıma başka bir sorun çıktı.

Öncelikle gördüğünüz üzere akorların isimleri bu şarkıda verilen akorlarla aynı olmasına rağmen farklı. Yani örneğin; 'esus2' akoru birinde farklı diğerinde farklı. Acaba yanlış mı yazmışlar yoksa gerçekten şarkıya özel falan mı gerçekten aklım karıştı. Hangisi doğru, hangisini kullanmalıyım. :( Sizce hangisine göre basmalıyım akorları ?
asd.jpg 123.jpg

Aynı akorun farklı varyasyonları olabiliyor, perdenin çeşitli bölgelerine transpoze edilebiliyor. Ancak ses konusunda çok büyük farklılıklar olmuyor genelde.

Hımm demek öyle. Peki D5 akoru neden öyle ki ? Aynı isimde fakat birinde 12. ve 10. perdelerde, diğerinde ise 3. perdeye basılıyor. Yani bu iki akordan aynı sese benzer bir ses bile çıkamaz ama neden öyle ''D5'' yazmışlar bilmiyorum. Bu arada benim gitarımın akortu normal akort sizin sıraladığınız gibi ama bu şarkıdaki akort 'Drop C' akortu. Resimde gösterdiğim akorları bassam ve akıcı bir şekilde çalsam dahi orijinal'ine benzer mi çıkan ses açısından ?

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı