GM5 Plus telefona Android 9 ROM attığımda karşılaştığım sorunlar

292941

Hectopat
Makaleler
6
Zaten General Mobile telefonlarının neredeyse hepsi sıkıntılı oluyor, bu herkesin bildiği bir gerçek. GM5 Plus da bu telefonlardan biri.
Ben bu telefonu aldığımda Android 7 ile gelmişti sonra bir 8 güncellemesi geldi başka hiçbir güncelleme almadı. Bazı uygulamalar için Android 8.1 ve üstü gerekiyordu fakat bendeki 8 olduğu için kullanamamıştım. Geçenlerde de dotOS diye bir ROM buldum ve yükledim.
Android 9 tabanlı olduğu için uygulama kullanabildim fakat bu daha farklı sorunlara yol açtı.

İlk sorun: Arayüzde ve uygulamalarda çok büyük kasma hissi. Aşırı kasıyor, Edge kullanıyorum takılmalar vesaire çok rahatsız ediyor.

İkinci sorun: Aşırı ısınıyor, stok ROM'da böyle değildi ısınıyordu tabii ki fakat bu kadar ısınma ile karşılaşmamıştım.

Üçüncü sorun: Pil çok hızlı tükeniyor, 1 saat içinde tüm dolu olan pil bitti.

Dördüncü sorun: Root atamıyorum, TWRP ile de Orangefox ile de Supersu ve Magisk hiçbiri çalışmadı. Supersu flasladığımda sistem görmedi Magisk flasladığımda direk sistem bozuluyor ve ROM'u bir daha flashlamak zorunda kalıyorum.

Beşinci sorun: Ayarlardan sistemi güncellemeye çalıştığımda ayarlar donuyor ve oraya hiçbir şekilde giremiyorum.

Altıncı sorun: GM5 Plus telefonlarda önde bir tane flaş ve arkada da 2 tane flaş bulunuyor, mantıken fener açıldığında arkadakiler yanması gerekirken öndeki de yanıyor. Üçü de yanıyor yani.

Yedinci sorun: Bluetooth kulaklıklar çalışmıyor, hiç görmüyor.

Şimdilik bu kadar, oyun performansında bir kayıp yaşamadım.

Stok ROM cihazın en iyi performanlı çalışması için fabrika en iyi ROM'u zaten yüklüyor güncelleme de vermiş haliyle rootlamak veya başka bir ROM bence eski Discovery'lere veya e Tab'lara yapılmalı Android One cihazlara yapılmamalı.

Geri
Yukarı