Rehber GNU/Linux için bir Shell: Zsh & Oh My Zsh

1611494960887.png
Çoğunluk terminalinde bash shell (kabuk) kullanıyor. Birileri bash'ten sıkılmış olmalı ki alternatif bir shell geliştirme yoluna gidilmiş. Bu yazı için ilham kaynağı olan Oh My Zsh projesine ve ekibine teşekkürler.

Çok ileri gitmeden önce bir Zsh neymiş onu öğrenelim.
Zsh diğer adıyla Z shell, interaktif giriş yapma ve shell scripting için CLI (Command Line Interface) görevlerinde kullanılabilen bir Unix kabuğudur.

Şimdiyse Oh My Zsh'i öğrenelim.
Oh My Zsh açık kaynak, topluluk tarafından yürütülen ve Zsh konfigürasyonunuzu yapmanızı sağlayan bir framework'tür.
Sıkıcı mı geldi? O zaman oh my zsh'ten bir alıntı yapayım.
Oh My Zsh sizi 10 kat daha iyi bir geliştirici yapmaz ama öyleymiş gibi hissettirir. ✌️

Oh My Zsh Kurulum​

i01_download.png

Oh My Zsh'ten önce zsh'i kurmalıyız; Ben rehber boyunca Ubuntu/Debian tabanlı dağıtımlar için anlatacağım.
sudo apt install zsh
Verdiğim linke gidip görseldeki gibi "Install oh-my-zsh" butonuna basalım. Sayfanın aşağısına doğru bizi kaydırıp curl veya wget ile indirme seçeneği sunacak bize. Hangisiyle indirmek istediğiniz size kalmış, eğer curl kurulu değilse sudo apt install curl eğer wget kurulu değilse sudo apt install wget ile kurabilirsiniz.
[CODE title="Curl ile kurmak için"]sh -c "$(curl -fsSL https://raw.github.com/ohmyzsh/ohmyzsh/master/tools/install.sh)"[/CODE]
[CODE title="Wget ile kurmak için"]sh -c "$(wget https://raw.github.com/ohmyzsh/ohmyzsh/master/tools/install.sh -O -)"[/CODE]

Oh My Zsh Temalar​

zshvim.png

Şimdiyse favori metin editörünüz ile .zshrc dosyanızı açmanız gerekiyor. Ben Vim sevdiğim için vim ile açtım. "Daha kolayı yok mu ben vim'den dahi çıkamıyorum! " diyenler için Gedit göstereyim.
Kod:
sudo apt install gedit
ile kurabilirsiniz.
Kod:
sudo gedit .zshrc
ile zsh konfigürasyon dosyamızı açmış olacağız. Görseldeki gibi altına çizdiğim kısmı Temalar linkine gidip beğendiğiniz temanın adıyla değiştirerek yeni shell temanızı kullanmaya başlayabilirsiniz.
Bu kadar tema bana az geldi diyorsanız Harici Temalar linkine giderek diğer temaları inceleyebilirsiniz. (Bu temalar resmi temalardan farklı şekilde kuruluyor, açıklamalarını inceleyin.)

Oh My Zsh Plugin'ler​

zshvim2.png

Yine aynı dosyamızın içindeyken aşağı doğru kaydırırsak plugins satırını bulacağız. Burada yapmamız gereken şey Plugins linkindeki listeden istediklerimizin adını bir boşluk bırakarak parantezin içine yazmak olacak.
Örnek olarak şu şekilde;
[CODE title="Plugins"]plugins=(git ruby rails)[/CODE]

Uyarı ve Notlar

• Özelleştirmeler sadece tema ve plugin'ler ile de sınırlı değil. Bu konfigürasyon dosyası içinde birçok ayar daha var, bunları teker teker anlatamayacağım için sizin araştırma ve keşfetme kabiliyetinize bırakıyorum burayı.
  • Harici temaların nasıl kurulduğunu yazamam çünkü birçoğu birbirinden farklı şekillerde kuruluyor ve bunun için açıklamalardaki direktifleri incelemeniz gerekiyor, bunda da hepsini teker teker yazamayacağım için üstteki gibi size bırakıyorum
  • Daha önceki makalelerime nazaran belki düzen açısından güzelleştiğini farketmiş olabilirsiniz, görselleri de hizalayabildiğimizi çok geç farkettim kusura bakmayın sonrakilerde böyle düzgün olacak hepsi. 😁

Kaynaklar​

Yeni konular

Geri
Yukarı