Rehber GNU/Linux için Emülatör: RetroArch

1608109166943.png
Bugün sizlere bulamadığımız konsolları ve oyunlarını GNU/Linux üzerinde nasıl oynayabileceğimizi anlatan bir rehber hazırladım, umarım işinize yarar. Öncelikle şunu belirteyim, RetroArch çok geniş bir platform skalasına sahip, kırılmış konsollarda da kurup istediğiniz oyunu ROM yükleyerek oynayabilirsiniz. Benim bugün anlatacağım GNU/Linux için olan sürümü olacak.

RetroArch Nedir?​

RetroArch frontend bir emülatördür. Size istediğiniz klasik konsol oyununu oynama imkanı sunar. Şimdi biraz özelliklerine gelelim.
  • NetPlay: Eğer oyunda birden fazla oyuncu ile oynama seçeneği bulunuyorsa ağ yoluyla arkadaşlarınız ile klasik oyunlarınızın keyfini çıkartabilirsiniz.
  • Crossplatform: Onlarca farklı konsol ve işletim sistemi üzerinde çalışabiliyor, bu sayede eski konsollarınızı canlandırabiliyorsunuz.
  • Joypad: Elinizdeki kolu otomatik olarak senkronize ederek oyunlara uyarlıyor, bu da sizi sıkıcı tuş ayarlarını yapmaktan kurtarıyor.
  • Streaming: Oyunlarınızı kaydedebilir, Twitch gibi platformlarda yayın dahi yapabilirsiniz.

RetroArch Nasıl İndirilir?​

İndirmek gayet basit. Ubuntu ve Arch depolarında halihazırda bulunmakta. Ancak, kendi deneyimlerim üzerinde Ubuntu deposundaki paketin güncellenmemiş olduğunu gördüm. İndirdiğinizde 1.7 sürümü ile karşılaşıyorsunuz, son sürüm ise 1.9 ve arayüz gibi birçok farklılık var aralarında. Bu nedenle ben Flatpak ve Snap üzerinden indirmenizi tavsiye ediyorum, buralarda son son sürüme güncellenmiş. (Flatpak ile kurduğumda ilk açışımda sorun yoktu fakat sonrasında açılmamaya başladı. Tamamen silmeme rağmen yine de sonuç alamayınca son çare olarak Snap'i denedim, şu anda sorunsuz bir şekilde kullanıyorum. Herkeste sorun çıkaracak diye bir şey yok ama eğer aynı sorun ile karşılaşırsanız siz de deneyebilirsiniz.)

Ubuntu: (Stable)sudo add-apt-repository ppa:libretro/stable && sudo apt-get update && sudo apt-get install retroarch

(Nightly)sudo add-apt-repository ppa:libretro/testing && sudo apt-get update && sudo apt-get install retroarch

Arch Linux: (Stable)sudo pacman -Sy retroarch

(Nightly)sudo pacman -S yaourt && sudo pacman -U && yaourt -Sy retroarch-git

Flatpak:​

Kod:
flatpak remote-add --user --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo
flatpak install --user flathub org.libretro.RetroArch
flatpak update --user org.libretro.RetroArch

Snap: sudo snap install retroarch

Arayüz​

1608110931126.png

Çekirdek yüklemek:​

İlk açtığımız andan itibaren yapmamız gereken şey bir çekirdek yüklemek olacak. Bunun için önce indirmemiz gerekiyor, "Online Updater" kısmına giriyoruz;
1608111163073.png

Buradan "Core Downloader" bölümüne giriyoruz. Burada aşağı kaydırarak istediğimiz emülatörün çekirdeğini indiriyoruz, ben örnek olarak Game Boy Advance indirdim. İndirildikten sonra yanında bir "hashtag" işareti çıkması gerekiyor.
1608111320230.png

Şimdi ise ana menümüze dönerek "Load Core" kısmına giriyoruz. Burada sizin indirdiğiniz çekirdekler listelenecektir. Oyununuzu açacak çekirdeği seçeceksiniz şimdi.
1608111436159.png

Seçtikten sonra sol altta "No Core" yerine seçtiğiniz çekirdeğin adı yazmalı, örnek olarak şu şekilde;
1608111516513.png

Şimdi ise yapmanız gereken tek şey ROM'larınızı aktarmak.

ROM Aktarmak:​

Öncelikle sol menüdeki "Import Content" yazan kısıma geliyoruz.
1608111681437.png

Burada yukarıdaki otomatik taramaları da kullanabilirsiniz ancak bazen ROM'ları okumama durumu olabiliyor, bu nedenle ben Manual Scan'i anlatacağım, otomatik olandan tek farkı seçeceğimiz klasör veya dosyadan önce birkaç özellik belirtmek. Manual Scan'e girelim.
1608111831149.png

"System Name" yazan bölüme girip oyunlarını taramak istediğimiz konsolu belirtiyoruz öncelikle. Sonrasında ise "Default Core" yazan kısıma girip konsolumuzun çekirdeğini belirtiyoruz. "Scan Recursively ve "Scan Insıde Archives" seçeneklerini ise "ON" durumuna getiriyoruz. Son durum şu şekilde olmalı;
1608112116784.png

Şimdi yapacağımız şey ise "Content Directory kısmına girip ROM'larımızın bulunduğu klasörü taramak.
1608112232318.png

Girdiğinizde ROM'larınızın bulunduğu klasör bu şekilde boş görünebilir, endişelenmeyin sadece "<Scan This Directory>" butonuna tıklayıp taramasını bekleyin. Sonrasında ise ana menüye dönün. Sol menünün alt kısmında seçtiğiniz konsolun adı yazan bir bölüm çıkmış olmalı, tıklayın ve oyunlarınızı gördüğünüzden emin olun.
1608112778654.png

Sağ üst tarafta kapak fotoğrafları yüklenmemiş olacak büyük ihtimalle sizde. Yeniden "Online Updater" kısmına gelip "Playlist Thumbnails Updater" kısmına tıklarsanız kapak fotoğrafları yüklenecektir. (Bazı oyunlarınki yüklenmeyebiliyor.)

Oyunu Çalıştırmak​

Son olarak artık tek yapmanız gereken oyuna basarak "Run" butonuna basmak, artık sevdiğiniz klasik oyunları gönlünüzce oynayabilirsiniz.

Oyun İçi Görüntüler​

1608113921820.png

1608114086491.png

Not:​

Netplay özelliğini daha deneyimleme fırsatı bulamadım, açıkçası deneyecektim ama oynayacak insan bulamadım bir türlü, bu nedenle onun için bir rehber hazırlayamadım.
ROM'ları nereden bulacağınıza dair bir yönerge vermedim. Forum'un buna nasıl bir tavrı var bilmiyorum, konuyu açan moderatör görürse eğer cevaplarsa sevinirim.

Güzel rehber olmuş. Retroarch'ı oldum olası sevemedim.
Netplay özelliğini daha deneyimleme fırsatı bulamadım, açıkçası deneyecektim ama oynayacak insan bulamadım bir türlü, bu nedenle onun için bir rehber hazırlayamadım.​
Benle deneyebilirsiniz. Ben de hep merak ettim ama deneyimleyecek kimseyi bulamadım.

ROM'ları nereden bulacağınıza dair bir yönerge vermedim. Forum'un buna nasıl bir tavrı var bilmiyorum, konuyu açan moderatör görürse eğer cevaplarsa sevinirim.​
Bulmak her ne kadar imkansız olsa da korsan olmaması için dumplayıp oynamanız lazım. Maalesef ROM paylaşımı da korsana giriyor zannımca.

Belki eski konsollar istisnai olabilir.

Bugün sizlere bulamadığımız konsolları ve oyunlarını GNU/Linux üzerinde nasıl oynayabileceğimizi anlatan bir rehber hazırladım, umarım işinize yarar. Öncelikle şunu belirteyim, RetroArch çok geniş bir platform skalasına sahip, kırılmış konsollarda da kurup istediğiniz oyunu ROM yükleyerek oynayabilirsiniz. Benim bugün anlatacağım GNU/Linux için olan sürümü olacak.

RetroArch nedir?​

RetroArch frontend bir emülatördür. Size istediğiniz klasik konsol oyununu oynama imkanı sunar. Şimdi biraz özelliklerine gelelim.
  • Netplay: Eğer oyunda birden fazla oyuncu ile oynama seçeneği bulunuyorsa ağ yoluyla arkadaşlarınız ile klasik oyunlarınızın keyfini çıkartabilirsiniz.
  • Crossplatform: Onlarca farklı konsol ve işletim sistemi üzerinde çalışabiliyor, bu sayede eski konsollarınızı canlandırabiliyorsunuz.
  • Joypad: Elinizdeki kolu otomatik olarak senkronize ederek oyunlara uyarlıyor, bu da sizi sıkıcı tuş ayarlarını yapmaktan kurtarıyor.
  • Streaming: Oyunlarınızı kaydedebilir, Twitch gibi platformlarda yayın dahi yapabilirsiniz.

RetroArch nasıl indirilir?​

İndirmek gayet basit. Ubuntu ve Arch depolarında halihazırda bulunmakta. Ancak, kendi deneyimlerim üzerinde Ubuntu deposundaki paketin güncellenmemiş olduğunu gördüm. İndirdiğinizde 1.7 sürümü ile karşılaşıyorsunuz, son sürüm ise 1.9 ve arayüz gibi birçok farklılık var aralarında. Bu nedenle ben flatpak ve snap üzerinden indirmenizi tavsiye ediyorum, buralarda son son sürüme güncellenmiş. (flatpak ile kurduğumda ilk açışımda sorun yoktu fakat sonrasında açılmamaya başladı. Tamamen silmeme rağmen yine de sonuç alamayınca son çare olarak Snap'i denedim, şu anda sorunsuz bir şekilde kullanıyorum. Herkeste sorun çıkaracak diye bir şey yok ama eğer aynı sorun ile karşılaşırsanız siz de deneyebilirsiniz.)

Ubuntu: (stable)sudo add-apt-repository ppa:libretro/stable && sudo apt-get update && sudo apt-get install retroarch

(nightly)sudo add-apt-repository ppa:libretro/testing && sudo apt-get update && sudo apt-get install retroarch

Arch Linux: (stable)sudo pacman -Sy retroarch

(nightly)sudo pacman -S yaourt && sudo pacman -U && yaourt -Sy retroarch-git

flatpak:​

Kod:
flatpak remote-add --user --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo
flatpak install --user flathub org.libretro.RetroArch
flatpak update --user org.libretro.RetroArch

snap: sudo snap install retroarch

arayüz​

Eki Görüntüle 783321

çekirdek yüklemek:​

İlk açtığımız andan itibaren yapmamız gereken şey bir çekirdek yüklemek olacak. Bunun için önce indirmemiz gerekiyor, "Online updater" kısmına giriyoruz;
Eki Görüntüle 783325
Buradan "Core downloader" bölümüne giriyoruz. Burada aşağı kaydırarak istediğimiz emülatörün çekirdeğini indiriyoruz, ben örnek olarak Game boy advance indirdim. İndirildikten sonra yanında bir "hashtag" işareti çıkması gerekiyor.
Eki Görüntüle 783331
Şimdi ise ana menümüze dönerek "load Core" kısmına giriyoruz. Burada sizin indirdiğiniz çekirdekler listelenecektir. Oyununuzu açacak çekirdeği seçeceksiniz şimdi.
Eki Görüntüle 783334
Seçtikten sonra sol altta "no Core" yerine seçtiğiniz çekirdeğin adı yazmalı, örnek olarak şu şekilde;
Eki Görüntüle 783341
Şimdi ise yapmanız gereken tek şey ROM'larınızı aktarmak.

ROM aktarmak:​

Öncelikle sol menüdeki "ımport content" yazan kısma geliyoruz.
Eki Görüntüle 783346
Burada yukarıdaki otomatik taramaları da kullanabilirsiniz ancak bazen ROM'ları okumama durumu olabiliyor, bu nedenle ben manual Scan'i anlatacağım, otomatik olandan tek farkı seçeceğimiz klasör veya dosyadan önce birkaç özellik belirtmek. Manual Scan'e girelim.
Eki Görüntüle 783353
"System name" yazan bölüme girip oyunlarını taramak istediğimiz konsolu belirtiyoruz öncelikle. Sonrasında ise "default Core" yazan kısma girip konsolumuzun çekirdeğini belirtiyoruz. "scan recursively ve "scan Inside archives" seçeneklerini ise "on" durumuna getiriyoruz. Son durum şu şekilde olmalı;
Eki Görüntüle 783358
Şimdi yapacağımız şey ise "content directory kısmına girip ROM'larımızın bulunduğu klasörü taramak.
Eki Görüntüle 783370
Girdiğinizde ROM'larınızın bulunduğu klasör bu şekilde boş görünebilir, endişelenmeyin sadece "<scan this directory>" butonuna tıklayıp taramasını bekleyin. Sonrasında ise ana menüye dönün. Sol menünün alt kısmında seçtiğiniz konsolun adı yazan bir bölüm çıkmış olmalı, tıklayın ve oyunlarınızı gördüğünüzden emin olun.
Eki Görüntüle 783390
Sağ üst tarafta kapak fotoğrafları yüklenmemiş olacak büyük ihtimalle sizde. Yeniden "Online updater" kısmına gelip "playlist thumbnails updater" kısmına tıklarsanız kapak fotoğrafları yüklenecektir. (bazı oyunlarınki yüklenmeyebiliyor.)

oyunu çalıştırmak​

Son olarak artık tek yapmanız gereken oyuna basarak "run" butonuna basmak, artık sevdiğiniz klasik oyunları gönlünüzce oynayabilirsiniz.

oyun içi görüntüler​

Eki Görüntüle 783416
Eki Görüntüle 783424

not:​

Netplay özelliğini daha deneyimleme fırsatı bulamadım, açıkçası deneyecektim ama oynayacak insan bulamadım bir türlü, bu nedenle onun için bir rehber hazırlayamadım.
ROM'ları nereden bulacağınıza dair bir yönerge vermedim. Forum'un buna nasıl bir tavrı var bilmiyorum, konuyu açan moderatör görürse eğer cevaplarsa sevinirim.

Klavye ile oynama şansımız yok mu?

Retroarch'ı ben de sevemedim. Çok istedim alışayım, açık kaynak kodlu kullanayım ama olmadı. Garip ve saçma bir zorluğu var. Nes için bilgisayarda nestopia, Android'de nostalgia nes lite kullanıyorum memnunum. Diğerleri için snes 9x falan kullanıyorum. Retroarch'ın çekirdek başlığında bir kere sıkıntı yaşadın mı illallah dedirttiyor. Ayrıca retroarch kumanda istiyor. Pek ayar seçeneğimiz de yok. Klavyede oynamak da hadi kurtarır desek Android'de tuşların yerini değiştirememek sınır oranın dışında tuş büyütememek falan dertli oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı