Rehber GNU/Linux'da Steam ve proton nasıl kullanılır?

1611415746501.png

Linux'da Steam var mı?​

Evet Linux dağıtımlarında Steam'i kullanabilirsiniz.

Linux'da oyun oynanır mı?​

Evet oynanır, bazı oyun geliştiricileri oyunlarını Linux tarafında da sunuyor. Bu sayede Windows üzerinde aldığınız performansı hatta daha bile fazlasını alma ihtimaliniz var.

Linux'a uyumlu olmayan oyunları nasıl oynayacağız?​

Bunun için Steam'in proton sistemi var, proton nedir diyecek olursanız ön bilgi için öncelikle Wine nedir onu öğrenelim sonrasında ise buyurun Valve'ın dediklerini bakalım.

Wine nedir?

Wine; Linux, BSD, macOS gibi POSIX uyumlu sistemlerde Windows uygulamalarını çalıştırmak için kullanılan bir uyumluluk katmanıdır, emülatör değildir. adı da Wine (wine is not emulator)'ın kısaltmasıdır.

Proton nedir?

Proton, Wine'ın modifiye edilmiş versiyonunun üzerinde yer alan dağıtım bazlı bir araçtır.

Performansı nasıl?

Grafik API çevirisinin gerekli olduğu oyunlarda performans farkı beklenebilir ancak Vulkan kullanan bir oyunun daha yavaş çalışması için hiçbir temel neden yok.

Bu soruların cevabını aldığımıza göre birkaç soruyu da ben yanıtlayayım.

Proton tüm oyunları düzgünce çalıştırabilir mi?​

Hayır çalıştıramaz, bazı oyunlar geliştirilme açısından Linux tarafını hiç düşünmeden yapıldığından dolayı API uyuşmazlıkları ve kararsızlık olabiliyor. Bazı geliştiriciler de hile koruma sistemlerini Linux ile uyumlu olmayacak şekilde geliştiriyorlar.

Proton'un hangi oyunu düzgün çalıştırıp çalıştırmadığını nereden bileceğiz?​

Bunun için de Proton Database var. Burası proton kullanıp oyunları çalıştırmayı deneyen ve performansını belirten kullanıcıların verileriyle oluşturulan bir veri deposu. Eğer çalıştırmada sorunla karşılaşıp buna çözüm bulan birisi varsa çözümünü de yazıyor buraya, eğer isterseniz siz de kayıt olup deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz burada.

Proton'dan başka alternatifim yok mu?​

Var tabii. Daha önceden hazırladığım Lutris rehberini inceleyebilirsiniz. Rehber: GNU/Linux İçin Bir Oyun Çalıştırıcısı: Lutris

Steam'i nasıl indiririm?​

Steam, The Ultimate Online Game Platform bu adresten deb paketini indirip sudo dpkg -i paket_adi.deb && sudo apt install -f komutuyla kurabilirsiniz.
Diğer dağıtımlar için dağıtımın adını ve Steam'i tarayıcıda aratırsanız paketin ismini ve nasıl kurulduğunu bulabilirsiniz.

Steam'i kurdum, peki Proton'u nasıl kullanacağım?​

1611418689098.png

Görseldeki gibi sol üstteki "steam" yazısının üstüne gelip "settings" seçeneğine basın.

1611418785921.png

Görselde daire içine aldığım bölüme girin.

1611418856019.png

Buradaki kutucuğu ve.

1611418942342.png

Buradaki kutucuğu işaretleyin. İndirilenler sekmenize proton gelmiş olmalı, indirilmesini bekleyin ve istediğiniz oyunu çalıştırmayı deneyin, olumlu sonuç alırsanız bizimle paylaşmayı unutmayın, iyi oyunlar!

Son düzenleyen: Moderatör:
Protonda her oyunu oynayamıyoruz diye biliyorum.
Yanlış anlaşılmasın:
Düzgünce oynamak başka, oynayabilmek başka.
Proton tüm oyunları düzgünce çalıştırabilir mi?
Sorusunun cevabını makalemde verdim isterseniz göz atabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı