Google, IP adresimi şüpheli listeye aldı

Max_Payne

Kilopat
Makaleler
4
Yer
Gürcistan - Rusya sınırı
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese iyi sosyaller,
Sabahtan beri gerek Whatsapp mesajlaşmaları olsun, gerekse Instagram, Twitter kullanımı olsun beni çileden çıkartan garip olayı sizlere anlatmak istedim. Bu sabah kahvaltımı yaptıktan sonra arkadaşımla yazışırken Whatsapp'dan mesajların 5-6 saniyeli gecikmeli gittiğini farkettim. Sanki internetteki bant genişliğinin tümünü başka bir cihaz kullanıyormuş gibi çok basit olan mesaj iletme eylemini kullanamam benim sinirlerimi bozmaya başladı. Diğer uygulamalara baktım durum gene aynı. İnternet bağlantısı var ama yükleme ekranında dakikalarca bekliyor. Bir kaç kez Wifi cihazını kapatıp açtım düzeldi gibi oldu, sonra da evden çıktım. Geceye doğru eve gelip bilgisayarımı araştırma yapmak için açtım ve Google'da arama yaptırdım. Sonuç;

IMG-20190810-WA0002555.jpg

Evet arkadaşlar, IP adresim Google tarafından şüpheli listeye alınmış. Tahminimce bundan dolayı diğer sosyal medya uygulamaları da bu durumdan etkilendi. Sebebini anladığım kadarıyla açıklayayım:

Dünya üzerinde Ipv4 sertifikasının müsaade ettiği IP adresi sayısı maksimum düzeye ulaşmış durumda. Bu konularla pek ilginiz yoksa 'Bu ne demek oluyor?' diyebilirsiniz. Normalde internet servis sağlayıcıları internet bağlantısı sağlanan her modeme bir adet IP adresi tanımlar. Eğer sabit IP kulanmıyorsanız bu IP adresi internet bağlantısı kopana kadar aynı kalır. Ipv4 sertifikasının üzerinden alınabilen IP adresi sayısı dolduğu için internet servis sağlayıcıları bir IP adresini birden fazla internet bağlantısı kurulan modeme verebiliyor(Günümüzde neredeyse tüm internet servis sağlayıcıları bu işlemi yapıyor). Yani tanımadığınız başka bir internet abonesiyle aynı IP adresini kullanıyorsunuz. Tekrardan 'Bu ne demek oluyor?' diyebilirsiniz. Bir IP adresi içinde 65.535 adet port bulunuyormuş. Bir IP adresindeki her bir porta bir abone erişecek şekilde izin verilip internete çıkışı sağlanıyor. Bu da demek oluyor ki aynı IP adresini kullandığınız başka bir abone o IP üzerinden Google'ın dikkatini çekecek şeyler yaparsa bu durumdan sizde etkilenebilirsiniz. Modemi yeniden başlatıp başka bir IP havuzuna giresiye kadar bu durumdan etkilenebilirsiniz.

Olayın özeti tahminimce bu arkadaşlar. Bana ilginç geldiği için sizlere de yazmak istedim. Meraklısı için detaylı bu ve bu siteden daha fazla bilgi alabilirsinix.

Evet, CGNAT düzgün konfigüre edilmemişse ve kullanıcılar şüpheli aktiviteler gerçekleştiriyorsa bu sorunlar sık sık meydana gelebiliyor. Oyunlarda da sorunlar çıkabiliyor. Ayrıca port açamıyorsunuz, vs. Dynamic IP aslında tükenmedi. Mesela benim aldığım IP adreslerinin hepsi Dynamic. Eğer CGNAT içerisindeyseniz ve sorunlar yaşıyorsanız, Static IP'ye geçmeniz daha iyi olabilir. Fakat ekstra ücret ödemek zorunda kalırsınız. Bir de güvenlik riski var.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı