GPU Downclock Zararlı Mı?

Daha fazla  
Elimde Q9550 ve GTX750Tİ var. Yeni işlemci ve anakart kombinasyonuna geçene kadar kullanmam gerekiyor. Tahmin ettiğiniz gibi aşırı derecede darboğaz mevcut. Bende (fotoğrafı ekledim) şekildeki gibi 750Tİ'a downclock yaptım ve darboğaz azaldı hatta yok olma noktasına geldi. Değerleri biraz fazla indirdim gibi geldi bana, üstüne bir de bir yazı okuyunca daha fazla kuşkulandım. Bu seviyede bir downclock GPU'ya zarar verir mi?
368007

Çözüm
Nvidia kontrol panelinde DSR çarpanlar var, o çarpanları açarak ekran kartının desteklediği çözünürlüğe kadar çıkabilirsin.
Bütün seri kartlar için geçerli mi DSR bilmiyorum onu.
Kontrol paneline bak o seçenek varsa yap.
Çözünürlük arttırmak CPU ya yükü azaltır. Bunu dene.
İşaretli alana bak resimde ki.
Stabil değerler bulmak önemli olan,
Verdiğin değerlerden sonra sistemi yük altına sokup test et.
Eğer değerler stabil değilse zaten hata verip uygulamayı durdurur.
Artı sıcaklık değerlerine de bak aşırı yükselirse sıcaklık işte o zaman zararı olur tabi ki.

Bu verdiğin değerlerde kullandın mı hiç?
Core clock'a verdiğin değerin 2 katını mermory clock'a verebilirsin.

Ekran kartına overclock yapıp dar boğazı nasıl azalttın, oysa işlemciye daha fazla yük olur performansı arttırdığın için.

Stabil değerler bulmak önemli olan,
Verdiğin değerlerden sonra sistemi yük altına sokup test et.
Eğer değerler stabil değilse zaten hata verip uygulamayı durdurur.
Artı sıcaklık değerlerine de bak aşırı yükselirse sıcaklık işte o zaman zararı olur tabi ki.

Bu verdiğin değerlerde kullandın mı hiç?
Core clock'a verdiğin değerin 2 katını mermory clock'a verebilirsin.

Ekran kartına overclock yapıp dar boğazı nasıl azalttın, oysa işlemciye daha fazla yük olur performansı arttırdığın için.
Downclock yaptım overclock değil.

Nvidia kontrol panelinde DSR çarpanlar var, o çarpanları açarak ekran kartının desteklediği çözünürlüğe kadar çıkabilirsin.
Bütün seri kartlar için geçerli mi DSR bilmiyorum onu.
Kontrol paneline bak o seçenek varsa yap.
Çözünürlük arttırmak CPU ya yükü azaltır. Bunu dene.
İşaretli alana bak resimde ki.

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    98,3 KB · Görüntüleme: 117
Çözüm
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı