GPU termal padi yerine termal macun sürülür mü ?

Ne demek istediğini tam olarak anlamadım. Ama ben yine de açıklayacağım.

Termal pad, bellek ve VRM soğutmasında kullanılır.
Termal macun ise ekran kartının işlemcisi (GPU) üzerine uygulanır.

Biraz önce Rise of tomb raider oynadım bir baktım 90 derece GPU üşenmedim hemen açtım baktım termal pad ler perte çıkmış mayışmış hep söktüm onları yerine termal macun sıktım güzelce yaydım ince tabaka kapattım 75 dereceye indi ısı 10 dakikalık sürede stabildi

Ekran kartı : R9 270x Gigabyte Windforce (dikkatli olun bazı modellerde VRM'ler ile sogutucu blok arasında fark olabilir benimki tam oturuyordu)

Termal Pad yerine macun sürmek mantıklı değil o macun PCB'ye temas ederse iletken bir malzeme olduğu için kötü sonuçlanabilir.

Arkadaşlar laptopumun GPU termal padi 3-4 yıllık artık değişmek istiyorum. Termal pad yerine macun sürsem olur mu ?

Termal pad ile macun farklı bir yapıdadır RAM'ler ya da anlık depolama alanlarında statik elektriklenmeden etkilenecek bileşenlere daima termal pad kullanılır ki ısı iletimi olur statik etkisi yaratmaz bileşene zarar vermez böylelikle.

Termal macun ise Termal pade göre ısı iletkenliği daha yüksektir statik elektriklenme de biraz dayanıksızdır bu yüzden VRM'ler üzerinde termal pad vardır ancak statik etkilenmenin az olabileceği yerlerde fazla ısınan yerlerde ise termal macun kullanılır.

Dikkat edilmesi gereken bir olay da şöyledir, bazı termal macunlar içerisinde iletken madde tozu barındırmakta ancak bu mikroskobiktir göremeyiz ısı iletimleri iyi olması açısından. Günlük kullanılan ucuz termal macunlarda bu durum yoktur iletken değildir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı