GPU VRAM Kullanımı Ve Kullanım Dalgalanması

Alp Demir

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
Sistem baştayken gereksiz GPU LOAD dalgalanması oluyor ve oyunlarda stabil %100 kullanıldığını göremiyorum.
Sistem;
-SAPPHIRE RX 590 Nitro+ SE.
-AMD Ryzen 5 2600.
-B450M S2H.
-8 GB RAM.
-1280x1024 çözünürlükte 5:4 eski monitör.
Ekran Görüntüsü (57).png

Ve anlam veremediğim şekilde oyundan çıkmama rağmen sistem tamamen boştayken VRAM kullanımı inmiyor. World War Z oyununda yaşıyorum bu problemi. Her girip çıktığımda kullanım artıyor. Yeniden başlatsam da VRAM kullanımı düşmüyor. Var mı bir çözümü?

Ekran Görüntüsü (58).png

Sistem baştayken gereksiz GPU LOAD dalgalanması oluyor ve oyunlarda stabil %100 kullanıldığını göremiyorum.
Sistem;
-SAPPHIRE RX 590 Nitro+ SE.
-AMD Ryzen 5 2600.
-B450M S2H.
-8 GB RAM.
-1280x1024 çözünürlükte 5:4 eski monitör.
Eki Görüntüle 523012

Ve anlam veremediğim şekilde oyundan çıkmama rağmen sistem tamamen boştayken VRAM kullanımı inmiyor. World War Z oyununda yaşıyorum bu problemi. Her girip çıktığımda kullanım artıyor. Yeniden başlatsam da VRAM kullanımı düşmüyor. Var mı bir çözümü?

Eki Görüntüle 523020
İyi geceler. Bildiğim kadarı ile arka planda halen çalışıyor olmasın olabilir veya Exe kapanmamasıdır. Görev yöneticisinden bir kontrol ediniz.

İyi geceler. Bildiğim kadarı ile arka planda halen çalışıyor olmasın olabilir veya Exe kapanmamasıdır. Görev yöneticisinden bir kontrol ediniz.
Teşekkürler yanıtınız için fakat arka planda çalışıp çalışmadığını defalarca görev yöneticisinden kontrol ettim. Arka planda çalışmamasına rağmen VRAM kullanımı her girip çıktığımda artmakta, anlamadım gitti. Artık 8 GB VRAM kullanılıyor boştayken. Hiç bir oyun veya uygulama bunu yapmazken WWZ'nin bunu yapmasına da anlam veremiyorum.

Wallpaper yazılımları VRAM'e abanır kullanıyorsan kapat. Kullanımı sıfıra indiremezsin, bazı programlarda VRAM kullanır sadece oyunlar değil.
Wallpaper yazılımı kullanmıyorum. Sorun kesin olarak WWZ'den kaynaklı. Bazı mavi ekran sorunlarını da beraberinde getirdi. Oyunu sildim ve DDU ile sürücüyü kaldırıp tekrar kurdum şuan sorun yok fakat oyun gayet iyiydi, silmek üzdü. :D

Teşekkürler yanıtınız için fakat arka planda çalışıp çalışmadığını defalarca görev yöneticisinden kontrol ettim. Arka planda çalışmamasına rağmen VRAM kullanımı her girip çıktığımda artmakta, anlamadım gitti. Artık 8 GB VRAM kullanılıyor boştayken. Hiç bir oyun veya uygulama bunu yapmazken WWZ'nin bunu yapmasına da anlam veremiyorum.
O halde son bir çözüm kalıyor. Oyundan çıkış yaptıktan sonra işlem ağacını yeniden çalıştıranakadar sonlandır yapmanız. Başka bir şey de gelmiyor aklıma malesef.

O halde son bir çözüm kalıyor. Oyundan çıkış yaptıktan sonra işlem ağacını yeniden çalıştıranakadar sonlandır yapmanız. Başka bir şey de gelmiyor aklıma malesef.
Oyunu silmeme rağmen kullanım devam ediyordu. Son kez reset atıp kullanımı düşürdüm. Çözüm bulamadım başka, iyi günler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı